sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Sinema Tarihinin En İyi Açılış Sahneleri

Bir filmin açılış sahnesi seyirci için çok önemlidir. İyi bir açılış sahnesi seyirciyi daha filmin en başından yakalar ve filmin devamını izlemesi için onu motive eder. İşte biz de sizler için “Sinema Tarihinin En İyi Açılış Sahneleri” isminde bir liste yaptık ve filmlerdeki en iyi açılış sahnelerinden bazılarına listemizde yer verdik. Hazırsanız başlayalım.

(Filmler karışık olarak sıralanmıştır)

Contact (1997)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

1997 yapımı Contact filminin açılış sahnesi Sinema Tarihinin En İyi Açılış Sahneleri listemizdeki ilk film. Bu sahne en meşhur açılış sahnelerinden birisi. Fakat şöyle bir durum var ki, bu sahnenin çalıntı olma olasılığı yüksek. Hem de yapılamamış bir filmden. Bahsettiğim film Alejandro Jodorowsky’nin (bir türlü gerçekleştiremediği hayali olan) Dune filmi. Daha fazla detay için bu yapılamayan filmle ilgili bir belgesel var, onu izleyebilirsiniz.

Inglourious Basterds (2009)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Christoph Waltz’un muhteşem oyunculuğuyla efsaneleşen Hans Landa karakterinin, sinir bozucu sükunetiyle seyirciyi gerginliğe sürükleyen bu sahne Sinema Tarihinin En İyi Açılış Sahneleri listemizde kendine yer bulmayı sonuna kadar hak ediyor. Aslında yine başka bir Quentin Tarantino filmi olan Reservoir Dogs’un açılış sahnesi de bu listeye girebilecek kadar iyi bir sahne fakat Inglourious Basterds’ı almışken bir de onu almak istemedim.

Touch of Evil (1958)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Bu liste her ne kadar bir sıralama belirtmese de Touch of Evil sanırım bu listedeki en iyi iki açılış sahnesinden birine sahip. Tek plan çekilen bu sahne, Orson Welles’in ne kadar iyi bir sinemacı olduğunun tek başına bir kanıtı.

The Matrix (1999)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Trinity ile ilk kez tanıştığımız bu açılış sahnesi tabii ki de Sinema Tarihinin En İyi Açılış Sahneleri listemizde kendine yer bulan sahnelerden. Bu sahne bize, bir efsaneye tanıklık edişimizin daha başında olduğumuzun habercisi niteliğinde. Keşke bu efsane, devam filmleriyle aşağı çekilmeseydi diye düşünüyorum. Şimdi de yine bir dördüncü film hazırlığındalar, pek bir umudum yok açıkçası fakat umarım yanılırım.

Vertigo (1958)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Efsanevi aktör James Stewart’ın başrolünde olduğu, büyük sinemacı Alfred Hitchcock’un yönetmenliğini yaptığı Vertigo filmi sadece açılış sahnesiyle değil, başından sonuna kadar her sahnesiyle muhteşem bir başyapıt.

Trainspotting (1996)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Trainspotting filmi Ewan McGregor’un hayat verdiği Mark’ın, cadde boyu koşuşturmacasıyla ve kendince verdiği öğütleriyle başlar. Mark karakteri Danny Boyle ve tabii ki Ewan McGregor’ın sayesinde filmlerde gördüğümüz en ikonik karakterlerden biri haline gelmiştir.

Once Upon a Time in The West (1968)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Sergio Leone hiç şüphesiz ki dünyanın en iyi yönetmenlerinden birisi. Dolar Üçlemesi’ni bitirdikten sonra yaptığı Once Upon a Time in The West ise (bence) onun en iyi eseri. Hatta (yine bence) sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden de birisi. Bu uzun açılış sahnesi bizi Harmonica’yla tanıştırıyor ve daha filmin başından onun karakterine dair önemli ipuçları veriyor. Bu sahne bana kalırsa bir exposition sahnesidir. Ve hatta izlediğim filmler arasındaki en iyi exposition sahnelerinden birisidir.

The Dark Knight (2008)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

The Dark Knight’ın sürekli olarak bu kadar övülmesinden, listelerin tepelerine koyulmasından rahatsız olmaya başladım. Fakat, eğer bu filmi yerlere göklere sığdıramayacak derecede öveceksek, gelin bu açılış sahnesiyle övelim. Çünkü, gerçekten de baya baya iyi bir sahne ve açılış sahnesi olarak böyle bir sahnenin seçilmesi çok yerinde bir tercih.

Apocalypse Now (1979)

sinema tarihinin en iyi açılış sahneleri

Bu filmi listenin en sonuna koymamın, sahnede çalan The Doors grubunun The End şarkısıyla ilgisi var, bilinçli olarak yaptığım bir tercih. Zira bu sahneyi bu kadar iyi yapan detayların belki de en başında bu şarkı yer alıyor. Coppola’nın binbir zorlukla çekebildiği Apocalypse Now filmi, açılış sahnesiyle bizleri o atmosfere kolaylıkla sokuyor ve filmin geri kalanında bizi nasıl bir ortamın beklediğinin habercisi oluyor. Bu sahne Sinema Tarihinin En İyi Açılış Sahneleri listemizdeki son sahneydi.

Listemizin sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!