sınavsız ikinci üniversite

Sınavsız İkinci Bir Üniversite Okumak İster Misiniz?

Bugün başlıkta da sorduğum üzere, eğer hali hazırda yükseköğretim öğrencisi iseniz siz de istediğiniz programı açıköğretim fakültesinde sınavsız olarak ikinci üniversite okuyabilirsiniz. Nasıl mı, gelin önce açıköğretim programına sahip olan üniversiteleri ve şartlarını inceleyelim.


Anadolu Üniversitesi

Hepimizin açık öğretim deyince aklımıza ilk Anadolu Üniversitesi geliyor – haklı olarak. Peki neden Anadolu Üniversitesini seçmeliyiz? Öncelikle Anadolu Üniversitesi bünyesindeki programlara bakalım.

Sorumuzun cevabı olarak, kısaca eski ve deneyimli açık öğretim fakültesi diyebiliriz. Bununla birlikte daha uzman kadro, daha kapsamlı ders içerikleri ve notları diyebiliriz. Hatta İktisat ve İşletme Fakültesi diplomalarında bir açık öğretim ibaresi geçmiyor. Programlar sonucuna alacağımız diplomalar ise bu şekilde olacak;

sınavsız ikinci üniversite
İktisat ve İşletme Fakültelerinde diplomada açıköğretim fakültesi yazmıyor.

Kayıt Olmak İçin

Kayıt olmak ise gayet kolay ve zahmetsiz. Öncelikle aoskayit.anadolu.edu.tr adresi üzerinden E-Devlet şifremiz üzerinden giriş yaparak kayıt olabiliriz. Son aşamada ise transkripimizi ekleyerek aldığımız derslerden açık öğretimde de aynı derslerden muaf olabiliriz. Daha sonraki ekranda materyal ücretini ödedikten sonra kaydımız tamamlanmış olacak. Daha detaylı bilgi ve kayıt kılavuzu için Anadolu Üniversitesi AÖF sayfasına göz atabilirsiniz.

Bölüm başına ortalama 330 lira gibi bir materyal ücreti talep eden Anadolu Üniversitesi, 31 Ağustos – 16 Ekim 2020 tarihleri arasında yeni öğrencilerini bekliyor.

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi (kısaca AUZEF) adıyla eğitim vermekte. Önce programlarına bakalım, sonrasında Neden İstanbul Üniversitesi? sorusunun cevabına.

sınavsız ikinci üniversite

Peki neden İstanbul Üniversitesi dersek, İstanbul Üniversitesi desek yeter sanırım. Henüz açıköğretim fakültesi bilinmediği için çoğu kişiden “Aaa, açıköğretim değil mi?” sorusunu almak daha zor. Bunun yanında belirli bir GANO‘ya sahip olduğumuz sürece örgün öğretime geçme imkanı -ki ben 3.15 diye hatırlıyorum- ve istediğiniz takdirde örgün öğretim derslerine girme imkanı ise diğer olanakları. Mezun olunca diplomamızda açıköğretim fakültesi diye yazacak, alacağımız diploma ise bu olacak:

sınavsız ikinci üniversite

Kayıt Olmak İçin

Kayıt olmak için öncelikle İstanbul Üniversitesi‘nin kayıt portalı olan basvuru.istanbul.edu.tr adresine girip, Hesap oluştur‘a tıklayarak kişisel bilgilerimizi girdikten sonra hesabımızı oluşturalım. Daha sonra açılan ekrandan İkinci Üniversite seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfadaki gerekli işlemleri yapabiliriz, daha sonra da AKSİS üzerinden materyal ücretini yatırdıktan sonra kaydımız tamamlanmış olacak. Kayıt kılavuzu ve diğer sorular için İstanbul Üniversitesi AUZEF sayfasına göz atabilirsiniz.

Bölüm başına dönemlik yaklaşık 430 TL materyal ücretiyle birlikte, 1 Eylül – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında kayıt yaptırabileceğiniz İstanbul Üniversitesi sizleri bekliyor.

Atatürk Üniversitesi

Diğerlerine nazaran daha az bilinen bir üniversite olan Atatürk Üniversitesi de açıköğretim birimine sahip. Yine önce programlarına daha sonra sebepleriyle Atatürk Üniversitesine göz atalım.

sınavsız ikinci üniversite

Neden Atatürk Üniversitesi sorusunun cevabı için şunları diyebiliriz. Yine diğer açıköğretimlere nazaran daha az bilindiği için Atatürk mezunuyum dediğinizde “Açıköğretim değil mi?” sorusunu duymanız daha zor. Bunun yanında diğer açıköğretimlere nazaran yaz okulu ve bütünleme sınavlarına sahip olması ve görece olarak iyi akademik kadrosu ile öne çıkan bir üniversite Atatürk Üniversitesi. Mezun olduğumuzda ise verilecek diplomamız şu şekilde olacak:

sınavsız ikinci üniversite

Kayıt Olmak İçin

Öncelikle Atatürk Üniversitesinin kayıt sayfası olan obs.atauni.edu.tr adresine girip İkinci Üniversite Ön Kayıt’a basalım. Daha sonra çıkan ekranda gerekli bilgileri doldurduğumuz zaman okumak istediğimiz bölümü seçelim. Daha sonra fotoğraf vs. gerekli bilgileri tamamlayalım. Ön kayıt oluştuktan sonra devlet bankaları ATMleri veya internet bankacılığı aracıyla materyal ödememizi yaptıktan sonra kesin kaydımız yapılmış olacak. Daha detaylı bilgi ve kayıt kılavuzu için Atatürk Üniversitesi AÖF sitesine göz atabilirsiniz.

Çoğu bölüm için yaklaşık 325 liralık bir materyal ücreti talep eden Atatürk Üniversitesi 31 Ağustos – 16 Ekim 2020 tarihleri arasında öğrenci kabulü yapıyor.

Son Olarak

Eğer bana bir üniversite yetmez veya başka ilgi alanlarım da var diyenlerdenseniz bence sınavsız ikinci üniversite fırsatını kaçırmayın, hele ki evden eğitime devam edeceğimiz bu dönemlerde. Üç üniversitemizdeki pek çok bölümden birisinde kendinizi bulabileceksiniz. Sorularınız veya deneyimleriniz varsa yorumlarda buluşalım. Herkese sağlıklı günler!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.