Sınavlar Ertelenirse Çalışma Düzenimiz Nasıl Olmalı?

Sürekli ertelenen sınavlar biz öğrencileri gün geçtikçe tedirgin etmektedir. Ama unutmayacağım bir şey çalışmaya devam etmemizdir. Bazılarımız çalışmaya devam etmekte bazılarımız ise büyük aksaklıklar yaşamakta hatta bir çoğu ders çalışmayı bırakmıştır. Bizler ise bu durumu avantaja çevirmeliyiz. Evimizden çıkamadığımız bu süreçte vaktimizi çok güzel değerlendirmeliyiz. Bu süreçte önemli olan zamandır. Zamanı değerlendirmek en büyük avantajımızdır. Evde olduğumuz için hepimizin bol vakti vardır. Bol vaktimiz olduğu için bir çoğumuz sürekli ertelemekte ve ders çalışmamaktadır. Bu tamamen yanlıştır. Bir an önce toparlanmalı ve ders çalışmak için adımlar atmalıyız, peki bu adımlar nasıl olmalı…

Bu adımlarda önceliğimiz şuan ki durumumuzu biliyor muyuz diye kendimize sormalıyız. Yapacağımız ilk şey kendimize bir konu listesi çıkarmak olacaktır. YKS yada LGS hazırlanan öğrenciler bunu yapmalıdır.Liste çıkarıldıktan sonra biten konular eksik konular birer birer ayırt edilmelidir. Öğrenmiş olduğumuz ama bilmediğimiz konulara gelince listeden hemen sonra denemeler çözmeliyiz. Bu denemeler 3 adet olup seviyeleri kolay orta ve zor diye ayırmalıyız. Hangi deneme hangi yayını gibi sorular varsa aklınızda öğretmenlerimize danışabiliriz elbette ki bizlere doğru yolu gösterecektir. Yaptığımız bu denemeler sonrası eksiğimizin olduğumuz konular, az bildiğimiz konular ve hiç bilmediğimiz konular diye konuları ayırmalıyız. Bu konuları şöyle ayırabiliriz ; yanlış yaptığımız soruları eksiğimizin olduğumuz konular , işlem yapıp ama bir türlü sonucu bulamadığımız konuları az bildiğimiz konular , soruyu görüp hiçbir fikrimizin olmadığı ve direk geçtiğimiz konuları ise hiç bilmediğimiz konulara ekleriz.

Çalışmaya az bildiğimiz konulardan başlamalıyız ama bu süreç zaman az kaldığı için ve bu konuları daha öncede öğrendiğimiz için bu konularda çok fazla vakit kaybetmemeliyiz. Bu konuları tekrardan öğrenip haftalık tekrar ve test çözmeliyiz. Beynimize güzelce yerleşmesi içinde tanıdığımız bir kişiye öğrendiğimiz bu konuları onlara da anlatırsak çok güzel bir öğrenme gerçekleşir.Bu çalışma da test çözme ağırlıklı olmalıdır konu çalışma biraz daha alt seviyelerde olmalı. İkinci çalışacağımız konular işlem yapıp uğraşıp yapamadığımız konulardır. Bu konular hakkında fikrimiz var ama bilgimiz eksik gibi ve az test çözülmüştür. Bu konuları sürekli konu + test çözerek pekiştirmeliyiz ve tekrar sayılarımız ise biraz daha fazla olmalıdır. Bu konularda konular çalışmaları ve soru çözümleri eşit gitmelidir. Son konularımız ise hiç bilmediğimiz konular bunları çalışırken ilk yapacaklarımız öğrenmeye odaklı olmalı ve az kalan sürede bitirmeye hedeflemeliyiz. Bu konularda konu çalışma test çözmeden öncelikli olmalıdır ve konu tamamen öğrenilmelidir.

Nasıl Çalışma Düzeni Sağlarız ?

  1. Sürekli ders çalışmak istiyorum fakat bir türlü oturup ders çalışamıyorum sıkılıyorum diyenler pomodoro tekniği tam size göredir. Bu tekniği kısaca özetleyecek olursak 25 dk ders 5 dk mola ile başlayıp ders çalışma sürelerini artırmalıyız. Bu teknik kısa süre çalışma ile beynimizin tam odak olmasını sağlıyor ve sıkılmadan ders çalışıyoruz.Bu tekniği detaylı öğrenmek istiyorsanız internette bolca video ve yazı bulabilirsiniz.
  2. Çalışmalarımızın kesinlikle gelişigüzel olmamalı elbette bir plan yapılmalıdır. Bu konuda size bir program veremeyeceğim çünkü herkesin planı kendisine aittir. Plan yaparken kesinlikle internetten ya da diğer mecralardan hazır olarak bulunan bir plana uyulmamalı planımızı kendimiz yapmalıyız. Plan yaparken yapacağımız ilk şey gerçekçi olmaktır kesinlikle yapamayacağımız hedefleri koymamalıyız. Hedeflerinizi kendinize göre belirleyin hatta ilk günlerde yapabileceğinizden düşük hedefler koyun ama bu hedefler tabi kide en alt seviye olmalıdır. Örneğin hedefiniz matematikten 50 soru çözmek ise o gün içersinde çözeceğimiz en az matematik sorusu 50 olmalıdır.
  3. Hayatımızda elbette özel kişisel şeyler oluyordur ve hedeflerimizi ve rutinimizi bozmak zorunda kalıyoruz. Bunun için 2 gün tekniği uygulamalıyız. Bu teknikte hedeflerimizi en fazla 2 gün boyunca gerçekleştiremiyoruz yani eğer bir gün hedefi gerçekleştiremezsek yarın muhakkak yapmalıyız. Ve yeni hedeflerimizi en az 2 gün boyunca yapmalıyız.
  4. Bir işi yapmak bir hedefi tamamlamak insan beynine mutluluk ve motivasyon verir. Sabah kalktığımızda hemen bir yapılacaklar listesi hazırlamak ve bu ders hedeflerimizin yanına küçük yapılacak günlük işlerimizi koyabiliriz. Örneğin yatağımızı toplamak , diş fırçalamak kitap okumak , eski konularımızı tekrar etmek, günlük soru hedeflerimiz vb.

Nasıl Sıkılmadan Çalışırız ?

Hepimizin akıllarına kazınmış bir durum sanırım ders çalışmak sıkıcı. Ders çalışmak çoğu insan için sıkıcı ve zor gelebilir , bu olayı bir eylem faaliyet gibi düşünmek yerine oyun gibi yapmak hepimiz için rahatlatıcı ve güzel olacaktır.

  1. İlk olarak kendimize rekor duvarı yapabiliriz. Elimizdeki 5-6 tane , 30-50 cm duvarlara yatay bir şekilde iplerin ucunu yapıştıralım. 2 ip arasına günlük saat ya da soru hedefimizi yazabiliriz. En azdan çoğa doğru yapabiliriz. Hangi gün hangi hedefi yaptıksak tarihi ve ve kendimize notu ile renkli kağıtlara yazıp o ipe yapıştırabiliriz. Böylece odamızın bir tarafı gerçekleştirdiğimiz hedeflerimiz bulunacaktır ve renkli olacaktır. Buda bize güzel bir motivasyon olacaktır. Çalışmamızı da elbette güzel etkileyecektir.
  2. Ders çalışacağız ve elbette soru çözeceğiz elimize sayılar geçecektir bizde bu sayıları grafik ve istatistik yapabiliriz yani kendimize bir eğlence defteri yapabiliriz. Bu eğlence defterini renkli kalemler ile boyayıp güzelce süslemeliyiz. Bu defteri canımız sıkıldığında ders aralarında yaptığımız çalıştığımız hedefleri çizeceğiz. Defterin dolması için de elbette çalışmamız gerekmektedir. İlk başlarda kötü gibi gelebilir ama sonradan çok zevkli ve güzel hale gelecektir ki bu defteri doldurmak için ders çalışacağız.

İsmail Tekin
YKS'ye hazırlanan araştıran öğrenen azimi bitmeyen ve öğrendiklerini paylaşmayı seven evrende ki küçük bir insan.