Şifreniz Yeterince Güvenli mi?

sifreniz-yeterince-guvenli-mi

Haberlerde Veri İhlalleri Görse Bile, Tüketicilerin Yarısından Fazlası Şifrelerini Yeniden Kullanıyor.

İnsanların yarısından fazlası, geçen yıl haberlerde veri ihlalinin olduğunu duyduktan sonra bile şifrelerini değiştirmedi.

Yaklaşık 3.250 küresel katılımcının çevrimiçi güvenlik ve şifre davranışlarını inceleyen ve insanların hala endişe verici sayıda çok yaygın ve çok riskli kullandığını tespit eden “Parolaların Psikolojisi: Sizi Risk Altına Alan Çevrimiçi Davranış” araştırmasına göre verilerimizin bir çoğu risk altında.

Araştırmacılar, parolaların yeniden kullanılmasının, katılımcılar tarafından işlenen en büyük güvenlik sorunu olduğunu söyledi. Aslında, parolanın yeniden kullanımı yıllar içinde daha da kötüleşti. Aynı parolayı veya varyasyonu ne sıklıkta kullandıkları sorulduğunda, %66’sı “Her zaman” veya “Çoğunlukla” yanıtını verdi.

Daha da kötüsü, ankete katılanların yüzde 91’i aynı (veya aynı parolanın varyasyonu) şifresini kullanmanın bir risk olduğunu bildiklerini söyledi. Yine de böyle yapıyorlar.

Şifreleriniz Çeşitli Sayfaların Wordlisttinde Yer Alıyor Olabilir

“Anketten gördüğümüz sonuç, çoğu insanın basit şifre güvenliği riskleri hakkında bilgili olduklarına inandığını gösteriyor; fakat, siber tehditlere karşı kendilerini korumak için şifrelerini aynı ya da varyasyonunu kurmaktandan kendilerini alamıyorlar.

Araştırmacılar, insanların evde kalmaları ve evde kalmaları için küresel emirler nedeniyle çevrimiçi ortamda zaman harcadıklarını, internet kullanırken kişisel verilerin korunmasının her zamankinden daha önemli olduğu COVID-19 sağlık krizinin ardından, bununla birlikte, insanlar hala bu verilerin ne kadarının çevrimiçi depolandığını hafife alıyor gibi görünüyor ve siber suçlulardan korunmak için gerekli önlemleri almıyor. 

sifreniz-yeterince-guvenli-mi

Araştırmacılar, bunun bir nedeni insanların bilgilerinin ne kadar değerli olduğunu hafife almalarıdır. Aslında, katılımcıların yüzde 42’si hesaplarının bir bilgisayar korsanının zamanına değecek kadar değerli olmadığını düşündüklerini söyledi. 

Neden şifreleri yeniden kullandıkları sorulduğunda, kullanıcıların yüzde 60’ı giriş bilgilerini unutmaktan korktuklarını, yüzde 52’si ise “Kontrol altında olmak” ve tüm şifrelerini bilmek istediklerini söyledi.

Araştırmacılar, “İnsanlar zayıf parolaların oluşturduğu tehditlere kabullenmiş gibi görünüyor” dedi.  Birçok kişi, hesaplarından kilitlendiklerinde ‘şifremi unuttum’ bağlantısını kullanmak yerine aynı şifreleri yazıp girmek daha kolay oluyor deniyor.

sifreniz-yeterince-guvenli-mi

Güvenlik söz konusu olduğunda, katılımcıların çoğunluğu e-postaları, tıbbi kayıtları ve işle ilgili hesapları üzerinden finansal hesaplarına öncelik vermektedir. 

Örneğin, katılımcıların %69’u finansal hesapları için daha güçlü şifreler oluşturacaklarını ve %62’si finansal hesapları için çok faktörlü kimlik doğrulamasına (MFA) sahip olduklarını söyledi. Diğer taraftan, yalnızca yüzde 29’u işle ilgili hesaplar için daha güçlü bir şifre oluşturacaklarını ve yüzde 22’si işle ilgili hesaplar için MFA’nın etkin olduğunu belirtti.

sifreniz-yeterince-guvenli-mi

Günümüzde de devam eden bu “şifre sorunu” güvenlik sektörünü yıllardır rahatsız ediyor.

Araştırmacılar, “Katılımcılar iş hesaplarını kişiselden daha düşük bir oranda koruyorlar” dedi. Kişisel veriler için güvenlik davranışlarının kusurlu olduğunu ve bu kötü alışkanlıkların işinize yayıldığını görebilirsiniz. Hiçbir veri güvende değildir. Bunu kesinlikle hafife almamalıyız, amacımız bu veriyi olabildiğince güçlü tutup Siber korsanlarının işini zorlaştırabilmekten geçiyor.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!