Sıfır Bir Film İncelemesi – Spoilersız

Sıfır Bir filminin spoilersız inceleme yazısına hoş geldiniz. Sıfır Bir filmi, 10 Ocak’ta vizyona giriyor. Biz, sizler için önceden izleme fırsatı edindik. Bu inceleme yazısında Sıfır Bir filmi ve bu yapımın toplumdaki ön yargısı hakkındaki düşüncelerimi sizlere aktaracağım. Hadi başlayalım öyleyse…

Sıfır Bir Filmi: Başarı Öyküsü

sıfır bir film

İlk olarak sadece YouTube’da yayınlanan bir internet dizisi olarak karşımıza çıktı bu yapım. Senaristi belli olmayan, fakat senaryosu ile toplumdaki kanayan yaralara hiç çekinmeden değinen bu proje, bizlerin içine dokundu ve büyük kitlelere ulaştı. Dizinin maliyeti, şu andaki klasik bir YouTuber’ın ekipman maliyetinden bile aşağıdaydı. Oyuncular, Adana sokaklarında boy gösteren vatandaşlarımızdan birileriydi yalnızca.

Değindiği konularda; uyuşturucu, kadına şiddet, çocuk istismarı, cinayet gibi kavramlar yer alıyordu. Maalesef bu kavramlar hiç istemesek de hayatımızda yer alıyordu. Sadece görmek istemiyor, ya da göstermek istemiyorduk. İzleyici kitlesi, bu bahsettiğim kavramları yaşamış insanlardan oluşuyordu başta. Yaşanmışlıkları, yaşayan insanlar fark etti. Sonrasında ülkenin alt kesimli ailelerdeki çocuklar fark etti diziyi…

Sıfır Bir, öyle sadece adam öldüren, uyuşturucu kullanan insanları sırf yaşanmış diye göstermiyordu. Sosyal sorumluluk projesiydi bi’ nebze. Bunlar yaşanıyor, fakat artık yaşanmasın diyorlardı. Hayatı kararan gençlere bir şeyler anlatmak istiyorlardı. Ve başardılar da. BluTV, bu potansiyeli fark etti ve Sıfır Bir‘in yayın haklarını satın aldı. Çok büyük bir yatırım yaparak; kenarda uyuşturucu madde kullanan çocuğun ne kadar kötü bir yolda olduğunu daha iyi anlatın dedi kısaca. Yatırımların sonucunu aldı ve büyük bir kitle edindi ülkemizde, yaşanmışlıkları yaşamayan insana ulaşabildiler sonunda. Şimdi ise BluTV yapımcılığında yeni bir iş ortaya çıkardılar. Yüksek bütçeli bir film.

Sıfır Bir Filmi: Ön Yargı

sıfır bir filmi

Sizlere daha bugün yaşadığım bir anıyı anlatarak başlamak istiyorum. Biz, basın olarak üç gün önceden izledik bu filmi. Bu filmin öncesinde bir başka filmin basın gösterimi daha vardı. Sabahın erken saatlerinde ve sağanak yağışlı bir zamandı. Bizlerin erkenden izleme sebebi; izleyicilere detay vermeden filme gitmeden önce bir fikir edinmesine sahip olmasıdır. Bu basın ekibi içerisindeki kişiler gazete yazarlarından tutun, YouTuber’lara kadar devam etmektedir. Az önce bahsettiğim Sıfır Bir filmi öncesinde izlediğim filmde %80 oranında salon doluluğu mevcuttu. Fakat Sıfır Bir filmi için salona girdiğimde bu oran %15’e kadar düştüğünü fark ettim ve çok şaşırdım. Şaşkınlığımı daha atamadan filmin başlamasına 2-3 dakika kala bazı sesler kulağıma gelmeye başladı. “Umarım 90 dakikadır, katlanamayıp her an çıkabilirim.” tarzında cümleler duydum. Üzüldüm tabi. Az önce anlattığım başarı öyküsünden sonra üzülmemek elde değil.

Ben, kültleşmiş Türk dizileri haricinde pek fazla televizyon karşısına geçip de Türk dizisi izleyen bir insan değilim. Öyle refah seviyesi yüksek bir mevkide de oturmuyorum. Fakat ister istemez Sıfır Bir dizisinde geçen olaylara az çok tanık oluyordum. Sınıf arkadaşlarım, tanıdık-tanımadık her ortamda bu dizi hakkında konuşuyordu. O sıralarda sadece adam öldürmekten ve uyuşturucu maddeyi özendirmekten başka bir amacı olmadığını düşünüyordum dizinin. Benim yaptığım neydi? Ön yargı. Bu ön yargımı, bir gün merak edip ilk bölümünü açarak kırdım. İyi ki de yapmışım. İzlemeye başladıktan sonraki düşüncelerimi bu yazdıklarım ile anlamışsınızdır sanırım…

İster inanın ister inanmayın ama bu dizideki yaşanmışlıklar gerçekten var. Mahalle çatışmaları, var. Çocukların ve gençlerin sokak kenarlarında madde kullanması, var. Çocuk istismarı, var. Kadın cinayeti, var. Her şey ulusal kanallarda kamu spotu yayınlamak ile bitmiyor. Bu dizi yaşanmışlıkları konu aldığına emin olabilirsiniz. Yoksa neden dizinin senaristi ismini açıklamasın, değil mi?

Sıfır Bir Filmi İncelemesi: Artı ve Eksileri

sıfırbir film

Gelelim Sıfır Bir filminin incelemesine. Çok fazla detay vermek istemiyorum çünkü her detay fragmanda gösterilmeyen spoiler ile ilgili olacak. O yüzden ufak ufak değineceğim her bir detayına.

Hikayesi ve anlatış biçimi en sevdiğim yönüydü filmin. Çatışma sahneleri bütçenin ne kadar fazla olduğunun kanıtıydı, bazı yerlerini abartı bulsam da iyi seviyedeydi. Oyunculuklar her zaman olduğu gibi doğal ve samimi; dizinin en sevdiğim detayları acaba filmde olmaz mı diye düşünmüştüm fakat filmde de aynı şekilde yer alıyor. Birçok dizinin filmi çekildiğinde 2-3 bölümü birleştirmişler sinema perdesine aktarmışlar sorunsalı vardı eski hatıralarımda. Bu yönden benden tam not aldı. Gerçekten bir film olmuş. Herhangi bir bölümde yer almayan kalite artışı yer alıyor. Uğraşıldığı çok fazla belliydi. En büyük eksisi; bazı kritik sahnelerin o noktaya nasıl geldiğini anlatmamaları çok gözüme battı. ‘Bu sahne çok önemli ama nasıl oldu ki bu? Nasıl böyle bir şeyi yapabildiler’ gibi sorular belirdi kafamda. Onun dışında ufak detaylardan başka pek bir eksisi yoktu sanırım. Göz dolduran duygusal sahneler ve dizinin müzikleri çok iyiydi. Filmin en büyük artısı; fragmanda da yer alan küçük kızın hikayesiydi. Beni mahvetti.

Son

sıfır bir film ile ilgili görsel sonucu

Toplumdaki yarayan kanalara değinen, ‘herkes sussa da biz susmayız’ metaforundan ilerleyen, film bittikten sonra çalan o muazzam şarkı ve arkasından gelen görüntülerle bizi mest eden Sıfır Bir filmini bütün Sıfır Bir izleyicilerine mutlaka sinemada izlemelerini öneriyoruz. Başta bir internet dizisi olarak başlayarak bu noktaya gelen Sıfır Bir ekibine ve anlattığı hikayeye, bu hikayeye sahip çıkan BluTV ekibine teşekkürü borç bilirim. Benim bu filme puanım 7,5/10. Dizi Otağ sayfamızın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın, esen kalın dostlarım.

En Unutulmaz Yabancı Dizi Replikleri


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.