seyahat izin belgesi

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Birparçatuhaftık’tan herkese selamlar, bu yazımızda seyahat izin belgesi nasıl alınır, sizlere detaylı olarak anlatacağız. Giriş ve çıkışların yasaklanması sonrasında İçişleri Bakanlığı ek genelge göndererek şehirlerarası yolculuğu valilikten izinle alınacak seyahat izin belgesine bağlamıştı. 26.04.2021 tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından, 17 günlük tam kapanma planları çerçevesinde, seyahatlerin tamamı izne tabi olacak, araçlar %50 kapasite ile çalışabilecekler. Konaklama tesislerinde ve otellerdeki rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamalara engel olmayacaktır.

otobüs

Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? Yasağın devam ettiği şehirlere yolculuk için nereye nasıl başvuru yapılır? Açıklıyoruz…

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Yaş sınırı olmaksızın şehir dışına çıkacak her vatandaş seyahat izin belgesi almak zorundadır.

İçişleri Bakanlığı‘nın ek genelgesine göre; tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakını ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar, askerlik hizmetini tamamlayanlar, cezaevlerinden salıverilenler valilik/kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecek.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınacak?

Seyahat izin belgesi talepleri “İçişleri Bakanlığına ait Alo 199” hattı, “İçişleri Bakanlığı E- Başvuru” sistemi ile valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru şeklinde gerçekleştirilecek.

sehayat izin belgesi
Matbuu Seyahat İzin Belgesi

SEYAHAT İZİN BELGESİ TALEPLERİNİN ALINMASI İÇİN;

• İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,

• İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,

• Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru, usulleri geçerli olacak.

Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecek.

Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacak.

Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için valilikler tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde, gerekli tedbirler alınacak.

Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecek.

Adım Adım E-Devlet Üzerinden Seyahat Belgesi Başvurusu

1. Türkiye.gov.tr sitesine gidin ve sol üsteki giriş yap tuşuna basın.

www.turkiye.gov.tr

2. Açılan sayfada “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” yazan yerlere bilgilerinizi dikkatlice girin. Sonra sağ alttaki “Sisteme Giriş Yap” botununa tıklayın.

3. Ardından arama kısmına ‘seyahat izin belgesi’ yazıp ara butonuna tıklayın.

seyahat izin belgesi için e devlet

4. Karşınıza “İç İşleri Bakanlığı E-başvuru” şeklinde seçenek çıkacak. Bu seçeneğe tıklayın.

seyahat izin belgesi için e devlet

5. Bu sayfada varsa daha önce yaptığınız başvurular görüntülenir. Yeni başvuruda bulunmak için yukarıdaki “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayınız.

e devlet
seyahat izin belgesi için e devlet
e devlet

6. “Başvuru Türü Seçimi” kısmında “Seyahat İzin İşlemleri” seçili gelecektir. Onun altında yer alan “Belge Türü” butonuna tıkladığında size seyahat için iki seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler; “Otobüs Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” ve “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi”dir.

7. Çoğu ilde otobüs seferi bulunmadığı için vatandaşlarımız özel araçla seyahati tercih etmek zorunda kalmıştır. Bu seçenek için ise önce “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” seçeneğini sonra ise “Bulunduğunuz İl” valiliğini seçip seçin. “Devam Et” butonuna tıklayın.

e devlet

8. Bu son sayfa 5 adımdan oluşmaktadır. İlk adım seçili gelen iletişim bilgilerinizi içermektedir. Buradaki bilgileri güncellemek için profil sayfanızı gitmeniz gerekmektedir. Eğer 1 adımda karşınıza çıkan “İletişim Bilgileriniz” kısmında bir düzeltme yapmayacaksanız 2. adıma, “Başvuru Bilgileri‘”ne geçin. “Başvurulacak Taşra Teşkilatı” kısmından bağlı bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığını seçin. Konu kısmına “Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Hakkında” yazın. Onun altındaki “Standart Başvuru Metni” bölümünde istenen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girin.

e devlet

3’üncü adımda Dosya Ekleme bölümü bulunuyor. Buraya eğer elinizde gideceğiniz yerden size gönderilmiş hastane raporu, cenaze belgesi gibi resmi evraklar varsa onu eklemeniz gerekmektedir. “Başvuru Belgeniz” kısmına tıklayıp, başvuru nedeninizle ilgili gereken belgeyi yükleyiniz (Ölüm Belgesi, Sağlık Raporu vb). Bir dosya boyutu en fazla 1 MB olabilir. Desteklenen dosya formatları: .pdf, .jpg, .png, .doc, .docx… Eğer elinizde böyle bir belge yoksa 2’nci adımda yer alan “Standart Başvuru Metni” içine gidiş sebebinizi ayrıntılı olarak yazın.

seyahat izin belgesi için e devlet

4’üncü adımda, “Detay Bilgi Listesi” bölümünde, sizden istenen “Şu An Bulunduğunuz İl”, “Şu An Bulunduğunuz Adres”, “Gidilecek İl”, “Gidilecek Adres”, “Seyahat Gerekçesi”, “Gidiş ve Dönüş Tarihi” adımlarını eksiksiz seçin.

e devlet

5’inci adım olan başvuru onayı kısmında “Yukarıda Belirtilen Durumları / Uyarıları Okuyup Kabul Ettiğinizi Onaylıyor Musunuz?” kutucuğuna İşlemi onaylamak için “EVET” yazıp alttaki başvur butonuna tıklayın.

9. Başvurunun sonucu SMS ile telefonunuza gelecek. Eğer onaylandıysa, başvurduğunuz kaymakamlıkta bulunan seyahat izni başvuru masasına giderek TC kimlik no ile izin belgenizi alabilirsiniz.

Kaynakça :

http://eskil.gov.tr/


Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.