Senaryo Nasıl Yazılır

Senaryo Nasıl Yazılır?

Senaryo nasıl yazılır?” sorumuzu cevaplamadan öncelikle senaryoyu yazacağınız tarzı seçmeniz gerekiyor. Nedir bu tarzlar peki? Amerikan Tarzı ve Fransız Tarzı ya da usulü. Amerikan Tarzı (Usulü) dediğimiz şekilde yazmak isterseniz ilk önce sahnenin numarası (Örn; Sahne 1: ) ardından, sahnenin geçeceği mekan, içeride ise “İç”, dışarıda ise “Dış” şeklinde yazılır. Sahne gerçekleşeceği zaman gündüz ise “Gün”, gece gerçekleşiyor ise “Gece” şeklinde yazılır. Yani sahne bir kapalı mekanda, bar, kafe vb. yerde gündüz saatlerinde geçiyorsa “ İç/Gün” şeklinde yazılır. Bu iki basit kısım yazıldıktan sonra bir virgül koyulup “Mekan:” ve o mekanın ne olduğu yazılır. (Örn; Mekân: Cafe) Bu da bittiğinde sahne içinde geçecek olan karakterlerin hepsi belli ise “Karakterler:” ve sahnede geçecek olan karakterlerin isimleri yazılır. (Örn; Karakterler: Ayşe, Ali) Genelde bu son kısım, sahne bittiğinde yazılır. Herhangi bir karakterin ismini ve atlamamak için.

Senaryo Nasıl Yazılır
Senaryo Nasıl Yazılır?

Bu sıkıcı kısım bittikten hemen sonra boşluk bırakıp bir alt satıra geçilir ve sahnede geçecek olan olay elinizden geldiğince sade ve anlaşılır şekilde yazılır. Romanlarda olduğu gibi bir durum uzun uzun anlatılmaz. (Bu şekilde değil; Örn: Ali cafeden içeri adım atarken cebinde parası olmadığı için derin düşüncelere dalmış fakat karşısında güler yüzüyle içini ısıtan Ayşe birkaç saniye bakınca bütün dertlerini bir anda unutuvermişti.) (Olması gereken; Örn: Ali cafeye girer. Ayşe’nin olduğu masaya doğru yürür.)

Sahnede geçecek olan olay yazıldıktan sonra ise diyalog yazılır. Diyalogları yazarken istediğiniz uzunlukta yazabilirsiniz ve diyaloğu yazarken, karakterin içinde bulunduğu ruh halini yansıtmak için uygun gördüğünüz yerde parantezler açarak duygular veya mimikler yazabilirsiniz. (Örn: Ali: Ayşe… Nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum ama… (Derin nefes alır.) Ayşe ben senden hoşlanıyorum. (Kısık sesle) Rahatladım be.

Amerikan usulü senaryoda, sahne bitene veya mekan değişene kadar bu silsile devam eder.

Tam ve Detaylı Anlamanız İçin:

Sahne 1: İç/Gün, Mekan: Cafe, Karakterler: Ali, Ayşe

Ali cafeye girer. Ayşe’nin oturduğu masaya doğru yürür. Masa cam kenarındadır. Ayşe dışarıya bakar. Ali masaya gelir, sandalyeyi çeker ve oturur.

Ayşe: ( Ali’ye bakar ve gülümser)

  • Aaa. Kusura bakma geldiğini fark etmedim. Hoş geldin Ali.

Ali: (Gülerek)

  • Hoş bulduk Ayşe. Nasılsın?

Ayşe:

  • İyiyim, sağol. Sen nasılsın?

Ali:

  • İyiyim. Sağol. (İç çeker) Ayşe nasıl söyleyeceğim bilmiyorum ama… (Derin nefes alır) Ayşe ben senden hoşlanıyorum.

Ayşe cevap vermez, hafifçe gülümser ve camdan dışarı bakar.

Amerikan usulü tam olarak bu şekildedir. Yazımı, tekniği ve uygulaması kolay olduğu için en çok tercih edilen tarzdır denebilir.

Gelelim Fransız Usulüne…

Yine bir önceki tarzda da olduğu gibi ilk kısım aynı şekilde yazılır. ( Sahne, İç/Gün, Mekan, Karakterler) Fakat değişen şey şudur, bu tarzda yazacak iseniz yazacağınız sayfayı ortadan ikiye bölmeniz gerekir ve sayfanın sol kısmına diyaloglar; sağ kısmına ise, Sahne, İç/Gün, Mekan, Karakterler ve bunların hemen altına ise sahnede geçecek olan olaylar yazılır. Amerikan Usulü yazım şeklini telefonunuzun not defteri kısmından bile rahatlıkla yazabilecek iken Fransız Usulünde yazmak isterseniz bunun için program indirmeniz neredeyse kaçınılmazdır. Program indirmek istemiyorsanız elinize bir kalem ve kağıt alıp yazmaya başlamak zorundasınız. Bu yüzden pek tercih edilen bir tarzdır denemez.

Şunu da unutmadan ekleyeyim, iki tarzda da senaryo yazsanız asla kamera açıları yazılmaz. O kameraman ve yönetmenin işidir. Siz sadece işin bu kısmını kafanızda tasarlayın ve yaptığınız iş fiile döküleceği zaman sette bunu sözlü ifade edersiniz. Senarist olarak size zaten sıkışılan yerde bir şeyler sorulacaktır.  

Senaryo Nasıl Yazılır

Fikirleriniz Çok Değerli

İşin teknik kısmını anlatabildiğimi varsayıp diğer bir konuya geçmek istiyorum. Tam anlamıyla uzun bir dizi veya film senaryosu yazmadan önce, en azından beş veya altı adet kısa film senaryoları yazmanız sizin için iyi olacaktır. Bu yazdığınız senaryoları çekme imkanınız olursa sizin için daha iyi olur tabii ki. Bunlar sizin için deneyim olacak ve yazdığınız hiçbir şeyi, kaleminizden çıkan hiçbir unsuru sakın çöpe atmayın. Çünkü sizin umursamadığınız en ufak bir detay daha sonra çok işe yarayabilir. Aklınıza bir fikir geldiğinde bunu bir yere bir şekilde kaydedin. (Telefonunuzun not defterine kaydedebilirsiniz fakat daha sonra bunu bir ajandaya geçirin.)

Şunu da unutmamak gerekli; Her fikir ortaya ilk çıktığında bir bebek gibidir. Siz onunla ne kadar ilgilenir ve ona ne kadar özen gösterirseniz o fikir gittikçe gelişir ve büyür. İlgilenmezseniz ileride sizin hayatınızı değiştirebilecek bir fikri öldürmüş olursunuz. Tabii bu dediklerim her fikir için geçerli değil. Bu durum biraz dengesiz denebilir.

Kurgunuzun ne kader sağlam ve güçlü olduğu en önemli durum denebilir. Diyaloglar bir şekilde halledilebilir, geliştirilebilir. Fakat çürük bir kurguya ne kadar diyalog eklerseniz ekleyin sonuç pek değişmez. Ayrıntı ve detayları unutmamak bu yüzden çok önemlidir. Etkili bir kurgu yazmak için de elinize geçen bütün kitapları okumanız gerekir. Açık görüşlü, her pencereden bakabilen birisi olmanız gerekli. Mesela II. Dünya Savaşı Nazi Almanya’sında bir Nazi Subayı’nın savaş anılarını anlatacaksınız. Nazilere karşısınız diye önünüze böyle bir teklif gelse bunu reddetmek ne kadar profesyonelce olur? Bence de hiç olmaz.

Senaryo Nasıl Yazılır

Şimdilik yazımı bu şekilde bitirmek uygun olacaktır diye düşünüyorum. Eğer istenirse devamını seve seve getiririm. Kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın efendim.

Senaryo Nasıl Yazılır?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!