Şeker Bağımlılığı Nedir? Hepimiz Bağımlı Mıyız?

Herkese merhaba arkadaşlar, bugün sizlerle şeker bağımlılığı hakkında konuşmak için buradayım. Bu yazımda sizlere şeker bağımlılığı nedir, ne değildir, zararı ve tarihçesi nedir bunlardan bahsedeceğim. Bir paket bisküvi yediğinizde 5 küp, bir bardak kola içtiğinizde 12 küp, bir bardak meyve suyu içtiğinizdeyse 10 küpe kadar şeker tükettiğinizi biliyor muydunuz? Öncelikle hepinizi düşünmeye, çevrenizi ve kendinizi sorgulamaya davet ediyorum. Ülkece endüstriyel bağımlılığa doğru hızla koşmamız, obez çocuklar yetiştirmemiz ve geleceğimizin garantisi çocuklarımızı geleceğin şeker hastası, insülin bağımlısı ilan etmemiz sizce ne kadar doğru?

küp şeker

Hatırlarsanız, bundan birkaç hafta önce, sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bunun üzerine halkımız aç kalma korkusu ile sokaklara döküldü ve erzak depolamaya başladılar. Kimisi makarnaya hücum etti, kimsi sırtına yüklediği on tane ekmeğe ve kimisi de hepinizin bildiği o malum marka çikolataya. Oysa bu kişilerin midelerine yemek değil, zehir taşıdıklarından heberleri yoktu. Peki neden böyle oluyor, yani, neden bu yiyeceklere öncelik veriyoruz? Neden bir açlık krizinde canımız tatlı şeyler çekiyor? Neden beyaz ekmek yediğimizde acıkıyoruz? Neden çocuklarımızı çikolatalar ve o harika aromalı, süslü paketli cipsler ile susturuyoruz? Neden bu bahsettiğimiz yiyeceklerin zehir olduğunu ve onların bağımlılık yaptığını iddia ediyoruz?

Şeker Bağımlılığı Nedir?

Şeker bağımlılığı nedir sorusunu cevaplamadan önce şeker dediğimiz şeye bir göz atmamız gerekiyor. Peki nedir şeker? Bu kadar korkulacak bir şey midir? Aslında doğal şeker karbonhidratları karşılayan bir kavramdır. Karbonhidratları insan vücudu sindirerek glikoza dönüştürür ve glikoz bunun karşılığında bize enerji olarak dönmüş olur. Bu şekilde baktığımızda her şey mükemmel görünüyor öyle değil mi? Eğer insanlar son hızla şeker almak yerine doğal yollara devam etseydi tabii ki göründüğü gibi mükemmel olacaktı. Ancak, ne yazık ki, insan sağlığını hiçe sayan para babaları “mısır şurubu” denilen maddeyi dünya üzerine sürmüş bulundular.

Kısaca bahsetmek gerekirse mısır şurubu dediğimiz maddenin yapımı 1960’lı yıllarda başlıyor. O dönemde insanlar şeker gibi maddelere çok çabuk erişemediği için, yani doğal şekeri sadece zenginler kullandığı için, ortadaki ticaret potansiyelini gören insanlar ABD’de fabrika açıyorlar ve glikozu fruktoza dönüştürerek her ikisini de inanılmaz oranda içeren mısır şurubunu keşfediyorlar. Doğal olarak bu ürünler fakir halk tarafından oldukça rağbet görüyor ve ABD’de, hatta Avrupa’da bile sürüyle hastalık alıyor başını gidiyor.

Düşmanımız Hangi Organlarımıza Zarar Veriyor?

  • Tip 2 Diyabet: Tabii ki bu kadar şekerden bahsedip şeker hastalığından bahsetmemek olmazdı. Tip 2 diyabet nedir? İnsülin salgısının bozukluğudur diyebiliriz. Vücut ya yeterince insülin üretemiyor ya da vücudun hücreleri artık insüline cevap veremiyor. 1990’lı yıllardan bugüne dek süren araştırmalar sonucunda bu hastalığa yakalanma oranında ciddi artışlara rastlanmıştır. Hatta bir araştırma, hazır meyve suyu içen kadınlarda Tip 2 Diyabet hastalığının ortaya çıkma sıklığını vurguluyor.
  • Karaciğerimize Etkisi: Karaciğerde yağlanma (kilo almayla birlikte yağlanma artışı artıyor) sorunu başlıca etkilerinden bir tanesi. Bununla birlikte erkek ve kadınların bel çevresinde ciddi kalınlaşmalar meydana geliyor. Özellikle göbekte olan yağlanmaların atımı zorlaşıyor ve sivilceler artış göstermeye başlıyor. Kadınlarda regl döngüsü bozulmaya başlıyor, gttikçe seyrekleşiyor ve bununla birlikte ağrılı devam ediyor. Bu durum ilerledikçe -yaşınız küçük olsa bile- maalesef erken dönem menopoz durumuna bile varabiliyor, fakat endokrinoloji doktoru takibiyle ve düzgün bir spor ile tabii ki bu durum zamanla düzeliyor. Karaciğer kendi dokusunu oldukça çabuk yenileyen bir organ.
şeker bağımlılığı nedir
  • Kalbe Etkisi: Üstteki maddeler doğrultusunda trigliseritleri ve kolesterol değerleri de yükselen şeker bağımlısı bireyimiz için kalp krizi riski artıyor. Çünkü bunların aşırı derecede salgılanması ve vücudun dengesini bozması kalp damarlarında bozulmalara yol açıyor. Haliyle bu da çeşitli kalp damar hastalıklarının yaşanmasına sebebiyet veriyor.
  • Beyine Etkisi: Tabii ki en önemli organlarımızdan biri olan beynimizi etkilememesi imkansız. Yapılan araştırmalara göre fazla şekerli içecek tüketen insanlarda çeşitli hafıza problemleri meydana geliyor. Hatta Avustralyalı Doktor Matthew Pase fazla şekerli içecek tüketenlerin beyinlerini ve tüketmeyenlerin beynini kıyasladığında şeker tüketen bireylerin beyin hacminin tüketmeyenlere göre daha küçük olduğunu söylemiştir. Yani bu da içenlerin beyni içmeyenlere göre iki yıl daha yaşlı anlamına gelmektedir.

Sonuç

Beyaz un buğdayın en çok işlenmiş, rafinerize edilmiş hali. Beyaz un aslında buğdayın şekere dönmüş hali ve obeziteye davetiye demek. Şeker o kadar bağımlılık yapan ve vücut için tehlikeli bir madde ki tıpkı sigara gibi şeker içerikli gıdaların üzerine de ölümcül etkisine dikkat çeken uyarılar konulması, hatta yasaklanması lazım.

Obezite Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri ve İstanbul Bilim Üniversitesi Genel Cerrahi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Yunus YAVUZ

Evet, beyaz ekmek de en az şeker kadar zararlı. Siz zaten yukarıdakine benzer açıklamaları birçok kez duymuşsunuzdur, değil mi? Hatta bu haberi duyarken ekmek bile yiyor olabilirsiniz. Sizleri bu gerçekler karşısında dikkatli davranmaya davet ediyorum, artık geleceğimizi kurtarmak zorundayız. Bizler büyük çikolata markaları için sadece hedef kitle konumundan öteye gidemiyoruz, çünkü aldığımız her çikolatada onların şeker ilacı firması için birer hasta konumuna geliyoruz. Ağlayan çocuğumuzu süslü çikolatalarla susturuyoruz, üç metrelik göbeğimizle hava atar hale geliyoruz. İnsanların cepleri dolarken biz sadece sağlığımızı kaybediyoruz.

şeker bağımlılığı kola hamburger

Bu yazımda sizlere şeker bağımlılığı nedir bunu anlattım. Unutmayın, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Vücudunuzu dinç tutun ve size zarar veren şeylerden vazgeçin. Doğal şekere yönelmenizi (meyveler gibi) ve işlenmiş şekerden uzak durmanızı temenni ediyor, sizlere şekersiz günler diliyorum.