SEAT Cupra Tavascan'ı Üretmeye Hazırlanıyor

SEAT Cupra Tavascan’ı Üretmeye Hazırlanıyor

SEAT Cupra Tavascan’ı Üretmeye Hazırlanıyor 2020 yılının başlarında İspanyol otomobil üreticisi SEAT, ufak bir değişiklik yaşamıştı. Bu değişiklik sonucunda Wayne Griffiths CEO konumuna gelmişti. Bu CEO değişimi beraberinde yenilikler getirdi. Bu yeniliklerin en başında konsept olarak hazırlanan Cupra Tavascan‘ın üretilmesi geliyor.

Cupra Tavascan’da Ne?

Günümüzün en dikkat çeken fuarlarından biri olan Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda tanıtılan sonrasında dikkat çeken tasarımı ile konuşulan Tavascan konsepti dünyaya 2019 yılında tanıtılmıştı.

Tanıtılan bu modelin crossover oluşu düşünürsek önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü son 3 yıldır ciddi bir talep gören SUV ve crossover modelleri gün geçtikçe önem kazanmakta.

Aynı zamanda kısıtlı bilgilerine erişebildiğimiz modelin tamamen elektrikli olmasına ve 450 kilometre menzile sahip olması dikkat çekiyor. Bunların dışında Volkswagen Grubu’nun kullandığı MEB platformu kullanılmakta.

Fakat çoğu konsept otomobile yapıldığı gibi sadece tanıtılarak proje rafa kaldırıldı.

Röportaj ile Gelen Müjdeli Haber

SEAT Cupra Tavascan'ı Üretmeye Hazırlanıyor

2020 yılının başında SEAT CEO’su konumunda yer bulan Griffiths, Autocar adlı kaynağa bir röportaj verdi. Bu röportaj ile gelecek hakkında bilgiler sunan Griffiths, konsept otomobiller hakkında konuşmayı ihmal etmedi.

Verilen röportaja göre Cupra Tavascan konseptinin üretime hazır hale gelmesini istiyor. Bu konunun kendisi için bir hedef olduğunu belirten Griffiths, bu tasarımın üretilmesi için en yakın 2024 yılını işaret etti.

2024 yılına kadar geçen sürede tasarımın üretilebilirliği ve tesislerin tekrardan düzenlenmesi gibi konuların ele alınacağını bilmekte fayda var.

Fakat bu konunun gündeme tekrardan gelmesi kesin bir yargı taşımıyor. Şirketin bu konuda ortak bir noktaya ayak basması, ekonomik sürecin işlenmesi ve 2024 yılında halen Tavascan konseptinin önemli bir otomobil olması gerekmekte.

Bizlere Ne Sunuyor?

Konsept tasarımların nihai tasarım olmadığını biliyoruz. Bu nedenle Tavascan konsepti üretim için ufak değişiklikler yaşayabilir. Fakat Tavascan hakkında kesinleşmiş bazı bilgilerimiz var.

Volkswagen Grubu‘nun elektrikli otomobillerde kullandığı MEB platformu Tavascan’da mevcut. Bu da teknik verilerin ileride değişebileceğini göstermekte. Özellikle batarya konusunda kendisini daha geliştirmiş bir otomobil görebiliriz. MEB platformu kullanan ve ülkemizde de olmasına kesin gözüyle bakılan Volkswagen ID.4‘e benzer boyutlara sahip olması bekleniyor. ID.4 hakkında bilgi almak ve Tavascan ile kıyaslamak isterseniz Elektrikli Otomobil Volkswagen ID.4 adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

İç yapısı hakkında konuşmak gerekirse yenilikçi bir yaklaşım var. Özellikle üreticiler elektrikli otomobillerin tasarımlarını “gelecek” temasında oluşturmaktadır. Bu furyaya katılan Tavascan, rakiplerinden bir adım öteye geçmiş bile. Karbon detayların ve renk kombinasyonunun içeride oluşturduğu hava tartışmaya kapalı derecede iddialı.

Son Sözler

Tavascan konsepti hakkında yapılan yorumlar ile çok sayıda fikre sahip olabiliriz. Yıllar içerisinde hakkında daha fazla yorum alarak otomobilin değişimlerini ve yollarda kendine yer bulup bulamayacağını hep birlikte bekleyerek görebiliriz.

SEAT Cupra Tavascan’ı Üretmeye Hazırlanıyor” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://insideevs.com/news/446845/new-seat-boss-wants-tavascan-2024/
  • https://www.motorauthority.com/news/1124169_cupra-reveals-tavascan-ev-concept-at-frankfurt-auto-show
  • https://www.cupraofficial.com/our-dna/garage/new-cupra-tavascan-concept.html

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.