Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri – 1

Sanat, toplumsal olaylardan tarihin her safhasında etkilenmiş ve toplumsal olaylar çerçevesinde ortaya çıkan eser toplumu etkilemeyi başarmıştır. Sanat ve toplumsal olaylardan bahsedildiğinde akıllara ilk gelen muhakkak savaş olacaktır çünkü savaş üzerine birçok şarkı, birçok tablo yapılmış bunun yanında günümüzde bile birçok film çekilmeye devam etmektedir. Savaşın sinemaya yansımasının ilk nedeni toplumsal yıkımın en önemli unsuru olması. Bunun yanında savaş filmleri toplumları yönlendirmek amaçlı yani propaganda için de birçok kez kullanılmış. Günümüzde ise savaş karşıtı filmler daha öne çıkmaktadır. Sizlere savaşı, etkilerini ve yarattığı toplumsal yıkımı anlatan yedi savaş filmi önerdik. İşte tarihin bile eskitemediği en iyi savaş filmleri listemiz, iyi okumalar!

1 – The Thin Red Line (1998) (İnce Kırmızı Hat)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

James Jones’un otobiyografik romanından uyarlanan The Thin Red Line, bir grup askerin 2. Dünya Savaşı‘nın zor bir konumunda acı, işkence ve hatıralarla kendilerini keşfetmelerini ve hayatta kalma psikolojisini anlatıyor. Film boyunca başrol kim diye düşünürken filmin bir kişinin hikayesine odaklanmaktansa size kendinizi sorgulatmaya çalıştığını fark edeceğiniz The Thin Red Line kadrosu ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, John Travolta gibi birçok ismi barındıran film savaşı size hissettirmeyi başaran bir savaş filmi.

2 – Paths of Glory (1957) (Zafer Yolları)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

Stanley Kubrick’in yönetmenliği ve Kirk Douglas‘ın oyunculuğuyla ortaya çıkan bu eser, günümüze kadar çekilmiş en önemli savaş karşıtı filmler arasında. I. Dünya Savaşı sırasında kurulan askeri bir mahkemeyi anlatan film, cephe önü kadar cephe arkasını da gözler önüne seriyor. Nitekim her savaş suçlayacak birilerini arıyor ve buluyor da. Zafer yolları nerelerden geçer sorgulatan bu Kubrick filmi, teknikleri, anlatısı ve hikayesiyle savaş filmleri arasında öne çıkan bir film.

3 – Platoon (1986) (Müfreze)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

Vietnam Savaşı’na gönüllü olarak katılan Chris, savaşın getirdiği zorlukların yanında, etik olanı ve doğru, yanlışı sorgulamasına neden olacak durumlarla karşılaşır. Chris kiminle savaştığını, ne için savaştığını ve savaşma görevini sorgularken bize de sorgulatıyor. Karakter dizaynlarının çok iyi yapıldığını düşündüğüm filmde doğanın da bu kadar öne çıkarılması savaşı sorgulatan bir diğer etmen. İyi ve kötüyü sorgulatan film sizi etik tartışmalara da sürükleyebilir. Usta kadrosu, renkleri, çekimleri ve insanı içine çeken hikayesi ile Platoon izlemeniz gereken bir savaş filmi.

4 – A Time For Drunken Horses (2000) (Sarhoş Atlar Zamanı)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

İran ve Irak sınırında babaları öldükten sonra tek başına kalan 5 Kürt kardeşin en küçüklerini ameliyat ettirme çabasını anlatıyor. Savaşın etkilerini çocuklar üzerinden anlatarak çok daha üzücü ve dramatik hale getiren İran filmi, çocuk oyuncuların performansıyla güzelleşiyor. Savaşa farklı bir açıdan bakılan bu film, diğer İran filmleri gibi samimi, içten ve üzücü. Birçok toplumsal meseleye değinen A Time For Drunken Horses filmini izlemenizi öneririm.

5 – Full Metal Jacket (1987)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

Listemizdeki ikinci Kubrick filmi olan Full Metal Jacket izlediğim en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor. Vietnam Savaşı üzerinden savaşın birey üzerindeki etkisini Joker gibi ironik bir karakter üzerinden anlatan film, klasik acemi, genç ve doğrucu savaş filmi protagonistine yeni bir bakış getirerek askeri eğitimi ve savaşı ele alıyor. Joker barış rozeti ve “öldürmek için doğdum” yazılı miğferiyle bana kalırsa savaşın ironisini çok güzel anlatıyor. Etkileyici gerilim sahneleri ve diyaloglarıyla Full Metal Jacket bir savaş filmi için beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

6 – All Quiet On The Western Front (1930) (Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

İki savaş arasında çekilen ve aynı isimli romandan uyarlanan All Quiet On The Western Front, gönüllü olarak savaşa katılan genç Alman askerinin cephede dehşet ve korku ile karşılaşmasını anlatıyor. Savaş karşıtı filmler arasında da önemli yere sahip olan filmin çok yerinde tespitleri ve o dönemde söylenemeyenleri söylüyor olması da öne çıkmasını sağlıyor. Özellikle sığınakta geçen sahne filmin en etkileyici sahnelerinden birisiydi. Savaş psikolojisini ve yaşananları anlamak için izlemenizi önereceğim bir savaş filmi olan “All Quiet On The Western Front” kullanılan diyaloglar ve olay akışı ile savaş filmleri arasında önemli bir yer edinmiş.

7 – Grave Of The Fireflies (1988) (Ateş Böceklerinin Mezarı)

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri

Son önereceğimiz film bir anime film. Grave of the Fireflies, savaşın yıkıcı etkisini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. İki kardeşin 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’da yürek burkan hayatta kalma mücadelesini anlatan film savaşın etkilerini ve götürdüklerini ağlata ağlata bize gösteriyor. İki ülke savaşırken arada kalan masumları ve kardeşliği de bu film çok güzel anlatıyor. Muhakkak izlemeniz gereken bu savaş filmi listemizdeki en masum ve en üzücü film olmaya da aday.

Sizlere 7 savaş filmi önerdiğim listemizin sonuna geldik. Farklı türlerde filmler eklemeye çalıştığımız listemizi umarım beğenmişsinizdir.

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri – 1 başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!