Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

Satırlardan Ekranlara: Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar – 2

Biliyorsunuz hangi kitaplar ekranlara yansımış diye merak etmiştim ve bunları sizlerle paylaşmak için dizi olmuş yabancı kitaplar serisi yapmıştım. Yabancı basım kitaplarla ilgili serimin ikinci kısmı bu. Bakalım hangi kitaplar dizi olmuş ve çok tutulmuş? Şimdi hep birlikte okuyalım.

Yazar bu kitabıyla Hugo ve Nebula ödülünü aynı anda kazanmıştır. Kitabın konusundan bahsetmeden önce bunu belirtelim çünkü bu çok önemli bir detaydır. Bilmeyen ve öğrenmek isteyen arkadaşlarım için biraz bu ödülden bahsedeyim. Hugo Ödülü ismini bilim- kurgu türünde bir dergi olan Amazing Stories dergisinin kurucusu Hugo Gernsbeck’ten almaktadır. Bu dergi bilim kurgu türüne öncülük etmektedir. 1939 yılından beri en prestijli ödül olarak verilmektedir. Konu olarak Shadow (Gölge) etrafında gerçekleşen mitolojik ve fantastik olayları anlatmaktadır. Kitap o kadar ilgi görmüştür ki tam 30 dile birden çevrilmiştir!

Dizi olarak 2017 yılında çekilmeye başlandı. Senaryoyu Bryan Fuller ve Neil Gaiman birlikte yeniden kaleme aldı. Kitaptaki mitolojik olaylar elbetteki burada da devam etti. Ricky Whittle, Lan McShane, Emily Browning, Yetide Badaki gibi ünlü isimlerin yer aldığı dizinin birçok popüler diziyi tahtından ettiği düşünülüyor!

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

5- Değiştirilmiş Karbon- Richard Morgan

Bilim kurgu kitapları dediğimiz zaman akla gelen yazarlardan birisidir Richard. Bu kitabı da başyapıtlardan biri sayılmaktadır. Öldüğünüzü ve farklı bedenlerde yeniden dirildiğinizi düşünün. Faciaların üzerinden yıllar geçmişken eski bir asker de tekrar diriliyor. Ve tüm insanlık bir galakside tutuluyor. Bilinçler de dahil. Çünkü bilinciniz depolanarak farklı bir bedene nakledilebiliyor. Kitap konu bakımından o kadar ilgi çekici gelmiş olacak ki Netflix bu diziyi ekranlara vermek için aday olmuştu ve de oldukça da büyük bir bütçe ayırmıştı.

Kitap dizi olarak 2018 yılında yayınlandı. Dizinin yönetmenliğini Laeta Kalogridis üstlendi. Anthony Mackie, Lela Loren, Renee Elise Goldsberry ise baş rolü paylaşan oyuncular arasında. Dizi elbette ABD yapımı. Ve kanal olarak Netflix üzerinden yayınlandı.

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

6-Vampir Günlükleri- L. J. Smith

Bir dönem gençlerin elinden düşürmediği gençlik kitabı. İki vampir düşünün. İkisi de kardeş. İkisi de bir kadına aşık oluyor. Bundan sonra da ikisi arasında büyük bir savaş başlıyor. Klasik gençlik kitabı ve tabii ki bu klasik gençlik kitabı genç kitlelerde büyük bir ilgi yarattı. Kitap seriler halinde yazıldı ve bir o kadar da çok sattı. Bu kadar çok satan bir kitabın elbette ekranlara yansımaması kaçınılmazdı. Bakalım dizisi nasıl?

Dizinin ilk bölümü 10 Eylül 2009 tarihinde yayınlandı. Ve inanmayacaksınız ama 2017 tarihine kadar da devam etti. Dizide de kitapta bahsedilen o aşk üçgeni devam etmiştir. Fakat tüm yıllar boyunca klasik bir aşk olayı anlatılamayacağı için araya kasabada gerçekleşen farklı, maceralı olaylar dahil edilmiştir. Dizi 2010-2011 yılları arasında düzenlenen Teen Choice Ödüllerine aday olarak gösterilmiş ve sıkı durun, orada toplam 12 ödül toplamıştır! Başrolde Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder, Steven R. McQuen gibi isimler vardır.

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

“Satırlardan Ekranlara: Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar – 2” adlı listemizin sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!