Satırlardan Ekranlara: Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar – 1

Merhaba dostlar, bundan önce iki seri şeklinde ”Dizi Olmuş Türk Kitaplarını” incelemiştik. Şimdi ise sizlerle birlikte dizi olmuş yabancı kitaplara göz atacağız. Umarım sizler için keyifli bir içerik olur. Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar yazımıza geçelim dostlar!

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar – Game Of Thrones (Taht Oyunları)- George R. R Martin

” Kaybetmekten korkan adam çoktan kaybetmiştir. Korku, kılıçtan derin keser. ”

Taht Oyunları, George R.R Martin

Yazlar yıllar boyu sürüyor, kışlar bir ömür. Kışyarı diyarında, Kuzeyde Sur’un öte kısmında tehditler günden güne büyüyor. Herkes tek bir amaç için savaşıyor. Leydiler, lordlar, prensler, prensesler, savaşçılar. Herkesin tek ama tek bir amacı var, tahta sahip olmak. George Martin bol entrikalı, bol savaşlı bu taht kavgalarını tam dokuz kitapta coşkulu bir dille anlatıyor. Ve elbette bunun dizisi çekilmezse olmaz. Bakalım dizisinin kadrosunda kimler yer almış.

Dizi, Amerikan televizyon kanalı olan HBO tarafından yayınlanıyor. Birinci sezon 2010 yılında çekilmiştir ve sekiz sezondan oluşmaktadır. Dizinin ana kadrosunda Peter Dinklage, Nikolaj Coster Waldau, Lena Headey, Emilia Clarke, Aidian Gillen, Iain Glen gibi isimler yer almaktadır.

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar – Sherlock Holmes- Sir Arthur Conan Doyle

” Gelelim insan doğasına Watson. Bence, en nankör varlık insandır. ”

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes, onu hepimiz tanıyoruz. Oldukça sivri zekaya sahip, dünyaca ünlü bir dedektif. Bu zekasıyla suçluların tam bir belası durumundadır. Kitap bir seri halindedir ve dedektifin maceraları tam beş kitapta toplanmıştır. Bu beş kitapta ise 56 hikâye bulunmaktadır. Elbette bu dünya çapında çok tutulan bu eserin dizisinin yapılmaması kaçınılmazdı ve yapıldı da. Şimdi ona da bakalım.

Dizimizin baş rolünde Sherlock Holmes olarak yakışıklı oyuncu Benedict Cumberbatch yer alıyor. Martin Freeman ise onun yardımcısı olan Dr. John Watson rolünü üstleniyor. Bu iki oyuncunun yanı sıra dizide Andrew Scott, Mark Gatiss, Rupert Graves gibi ünlü isimler de yer alıyor. Dizinin ilk sezonu 2010 yılında yayına girmiştir. Ve dizi romandan farklı olarak 21. yüzyılı temsil etmektedir.

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

The 100- Kass Morgan

“İnsanlar Dünyayı en karanlık zamanında terk etmişlerdi. Kaç tanesinin geri dönmeye çalışırken öldüğü, Dünya’nın umurunda olmazdı. ”

The 100, Kass Morgan

Dünyada büyük bir felaket yaşanmış ve bu felaket dünyanın sonunu getirmiştir. Bu felaketten sağ çıkan 300 kişi uzaya giderek hayatlarını sürdürmeyi başarmışlardır. Fakat burada yaşam kısıtlıdır ve tabii ki kurallar oldukça katıdır. Bir kaşık fazla yemek istemek bile idam cezasına çarptırılmanıza neden olabiliyor. Bu ve bu gibi nedenlerle suç işleyen 100 genç hapiste tutuluyor. Bir gün dünyada tekrar yaşam olup olmadığını merak ediyorlar. Elbette bunun için öncelikle bir ekip yollamak zorundalar ve bu ekip de hapisteki gözden çıkarılmış bu genç çocuklar. Bu gençler dünyaya gittikten sonra türlü maceralara atılıyorlar, çünkü bilmedikleri bir şey var ki dünyada yalnız değiller. Şimdi, gelelim dizimize.

Dizimiz ilk olarak 2014 yılında yayın hayatına adım attı. Dizinin baş rol kadrosu biraz uzun. Bu isimlerden bazılarını sayacak olursak: Eliza Taylor, Bob Marley, Paige Turco, Henry Ian Cusick, Richard Harmon, Isaiah Washington, Devon Bostick. Dizi 6 sezondur, yayın hayatında devam etmektedir ve 7. sezonda final yapacağı düşünülmektedir. Bilim kurgu sevenler için güzel bir dizi.

Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar

Yabancı kitaplar için oluşturduğumuz Dizi Olmuş Yabancı Kitaplar serimizin sonuna geldik. Yorumlarda fikirlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Şimdilik hoşça kalın dostlar.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!