Satırlardan Ekranlara: Dizi Olmuş Türk Kitapları -2

Sevgili okuyucular bir önceki serimizde dizi olmuş Türk kitaplarını incelemeye başlamıştık. Sizleri yormamak adına çok fazla kalabalık bir liste hazırlamamıştım. Dizi Olmuş Türk Kitapları listemizin devamına geçelim dostlar!

Dizi Olmuş Türk Kitapları – Dudaktan Kalbe- Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin’in dizi olmuş harika kitaplarından biridir. Bu kitapta konu olarak Lamia ile Kenan’ın aşkı anlatılıp işlenmektedir. Fakat asıl anlatılmak istenen gerçek mutluluğun şöhretle hiçbir ilgisinin olmadığıdır.

Kitap dizi olarak 2007 yılında Ay Yapım tarafından çekilmiştir. Yönetmenliğini Andaç Haznedaroğlu üstlenmiştir. Dizide Lamia karakterini Aslı Tandoğan, Kenan karakterini ise Burak Hakkı üstlenmiştir.

Dizi Olmuş Türk Kitapları

Dizi Olmuş Türk Kitapları – Çalıkuşu- Reşat Nuri Güntekin

Kitabımızda ailesini kaybettiği için teyzesinin evinde kalan Feride’nin bir süre sonra oradan ayrılmasıyla başlayan olaylar zinciri anlatılıyor. Feride okulunu bitirerek Anadolu’nun en köhne yerlerinde öğretmenlik yapmaya başlıyor ve böylece kendini teyzesinin oğlu ve aynı zamanda ilk aşkı olan Kamran’dan uzak tutmaya çalışıyor. Bir zaman sonra Feride orada yaşlı bir adamla ”göstermelik” bir evlilik yapmak zorunda kalıyor çünkü iftiraların ardı arkası kesilmiyor. Bu adam, Ferideyi kızı gibi seviyor ve Feride’nin günlüğünde Kamran’ı unutamadığını görünce ikisini buluşturmaya karar veriyor. Feride ve Kamran’ın aşkından ziyade kitapta dönemin sosyal ve toplumsal yapısına ayna tutan Reşat Nuri’nin bu kitabında Feride tam bir idealist öğretmen tipi olarak yansıtılmıştır.

Dipçe: Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği kitap Çalıkuşu kitabıymış. Her zaman yanında bulundurup, rastgele sayfa açıp okurmuş.

Kitap dizi olarak ilk 1986 yılında çekildi. Feride karakterini Aydan Şener canlandırırken, Kamran karakterini ise Kenan Kalav canlandırmıştır. Aynı dizinin kadrosunda Sadri Alışık da yer almıştır.

Günümüz oyuncularıyla ise tekrar çekilen Çalıkuşu’nun Kamran karakterini Burak Özçivit, Feride karakterini Fahriye Evcen üstlenmiştir.

Dizi Olmuş Türk Kitapları

Dizi Olmuş Türk Kitapları – Hanımın Çiftliği- Orhan Kemal

Hanımın Çiftliği ”Vukuat Var” adlı üçlemesinin ikinci cildidir. Konu olarak elbette hemen hemen her Orhan Kemal kitabında göreceğiniz temel şeyler işlenmiştir. Kadın- erkek eşitsizliği, sınıf farklılıkları, toplumsal eşitsizlikler, ağalık sistemi, ağalık sistemi altında emeği sömürülen insanların hayatları… Öyle ki kitabın baş karakteri seçimi kaybedeceğini anlayınca yabancı partiyi çıkarları uğruna destekleyen bir toprak ağasıdır mesela. Burada mekan olarak Çukurova seçilmiştir.

Kitabın dizisi 2009 yılında çekilmiştir. Özgü Namal, Mehmet Aslantuğ, Caner Cindoruk, Ebru Özkan gibi isimler dizinin kadrosunda yer almaktadır. Dizi 2011 yılına kadar ekranlarda kalmıştır.

Dizi Olmuş Türk Kitapları

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi- Emrah Serbes

2008 yılında yazılmış bir Emrah Serbes kitabıdır. Burada baş roldeki polis diğer polislerden biraz farklıdır. Diğerlerinin aksine daha kaba saba, kafasının dikine giden bir adamdır. Ama yine de zekasından ödün vermemektedir ve her olayın üstesinden bir şekilde gelmektedir. E sonuçta ona ”Bir Ankara Polisiyesi” diye boşuna demiyorlar değil mi?

Kitabın dizisinde baş rolde Erdal Beşikçioğlu’nu görüyoruz. Erdal Beşikçioğlu’na Fatih Artman, İnanç Konukçu, Berkan Şal gibi isimler eşlik etmektedir. Dizi geçmişte çekilmiş olmasına rağmen replikleriyle ve etkisiyle günümüzde de popülerliğini yitirmemiştir.

Bir serimizin daha sonuna geldik arkadaşlar. İkinci seride sizlere film olmuş kitaplardan bahsedeceğim. Hepinize keyifli günler diliyorum.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!