Dizi Olmuş Türk Kitapları

Satırlardan Ekranlara: Dizi Olmuş Türk Kitapları -1

Sevgili okuyucular, efsaneleşmiş bazı diziler ve de bazı karakterler vardı. Onları hatırlıyorsunuz değil mi? İşte onların bazıları satır aralarından televizyon ekranlarına yansıdı. Bu yazımda sizler için onları “Dizi Olmuş Türk Kitapları” başlığı altında sizlerle inceleyeceğiz.

1-) Aşk- ı Memnu- Halid Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri Aşk-ı Memnu kelime anlamı olarak ”Yasak Aşk” anlamına geliyor. İlk olarak 1908 yılında Sabah gazetesinde oldukça ağır bir dille yayımlanmış, fakat Halid Ziya bundan memnun olmayarak 1925 yılında sadeleştirilmiş bir dilde tekrar yayımlamıştır. İlk basım tefrika edilmişti ve oldukça ağırdı, ikinci basım ise ne kadar sadeleşmiş olsa da yine de ağır ve süslü kelimelerden tam anlamıyla uzak kalmamıştı. Bu basımlardan sonraki basımlar günümüz Türkçesine uyarlanabildi.

Romanda konu olarak; zengin iş insanı olan Adnan Beyin kendinden yaşça küçük olan Bihter Hanım ile evlenmesi ve hemen ardından Bihter Hanımın, Adnan Beyin öz yeğeni Behlül Bey ile ”yasak aşk” yaşaması işleniyor. Yazar kitabında kişisel bunalımları o kadar derinden işliyor ki Bihterin intihar sahnesi yıllardır popülerliğini koruyor.

Kitabın dizisinin baş rolünde elbette bildiğiniz gibi Behlül karakteriyle Kıvanç Tatlıtuğ ve Bihter karakteriyle Beren Saat yer alıyor. Adnan karakterini ise usta oyuncu Selçuk Yöntem canlandırıyor.

2-) Fatih-Harbiye- Peyami Safa

Peyami Safa bu romanında ”yanlış batılılaşmayı” ele almaktadır. Kitabın ana karakterlerinden biri olan Neriman geleneksel bir hayat tarzına sahiptir. İleriye doğru aşk yaşayacağı Macit ise Batı kültürü görmüş bir insandır. Macit, Neriman’ı bir baloya davet ediyor ve tüm olaylar bundan sonra başlıyor. Çünkü Neriman gel-gitler arasında kendi kişiliğini arıyor.

Dipçe: Genel olarak kitabını okuyanlarda ve dizisini izleyenlerde bir yanılgı var. Kitap ismini Fatih ve Harbiye semtlerinden almamaktadır. Kitaba ismini veren ”Fatih- Harbiye” tramvayıdır.

Gelelim dizimize. Dizimin baş rollerinde Macit karakterini Kadir Doğulu canlandırırken, Neriman karakterini ise eşi Neslihan Atagül üstlenmiştir.

3-) Yaprak Dökümü- Reşat Nuri Güntekin

Kitapta konu olarak devlet kadrosunda çalışan Ali Rıza Beyin fakir olmasına rağmen hayatında onurundan ve şerefinden ödün vermemesi anlatılıyor. Ali Rıza Bey için onu ve ailesini ayakta tutan en önemli şey onurdur. Fakat ailesi onunla aynı düşüncede değildir. Bu yüzden ailesi günden güne evin babasına isyan etmekte, parasızlıktan şikayet etmektedir. Evdeki her birey evden tek tek ayrıldığı için yazar bunu adeta yaprakların dökülmesine benzeterek kitaba ”Yaprak Dökümü” adını vermiştir.

Dipçe: Reşat Nuri’nin Acımak kitabında da benzer bir konuyu görebilirsiniz.

Kitap, dizi olarak 2006 yılında karşımıza çıkıyor. Halil Ergün Ali Rıza Beyi canlandırırken, Güven Tokan eşi Hayriye Tekin rolünü üstleniyor. Gökçe Bahadır, Fahriye Evcen, Tolga Karel, Deniz Çakır gibi isimler de bu dizide rol alıyor.

“Dizi Olmuş Türk Kitapları” serimizin sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!