Lady Godiva Heykeli

Sanatın Hikayesi: Lady Godiva Heykeli

İşçiliğin en zor olduğu sanatlardan biri olan heykel sanatı; her bir dokunuşun altından bir anlam barındırmaktadır. Kimininse hikayeleri, yaşanmışlıkları vardır. Lady Godiva heykeli yapılmasının sebebini, dik duruşunu, günümüze kadar kendinden bahsetmemizi sağladığı hikayeyi paylaşmak isterim.

Lady Godiva Heykeli

11. yüzyılda İngiltere’de yaşadığı ileri sürülen Lady Godiva’nın, Lord Leofric ile evli olduğu bilinmektedir. Yaşadıkları dönemde eşi Lord Leofric, kira aldığı bölgedeki insanlara oldukça büyük baskılar uygulamaktaydı. Vergilendirmeler çok ağır bir şekilde halktan istenmekteydi. Halk artık bu durumdan çok sıkılmış ve çaresiz bir duruma gelmişti. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip, bu duruma bir son getirilmesini istiyorlardı. Kesinlikle duruşunu bozmayan Lord Leofric, söylenen hiç bir sözü dinlemeden kendi bildiğini ve istediğini yapmaya devam ediyordu

Lord’un eşi Lady Godiva, halktan yana çıkarak her fırsatta vergilerin düşürülmesi gerektiğini söyleyerek onu ikna etmeye çalışıyordu. Halktan sıkça duyduğu bu yakınmaları eşinden de duymaya başlayan Lord, bunalmaya başlamıştı. Her defasında söylenenleri reddetmesine rağmen artık sıkıldığı için eşine bir teklifte bulunur.

Bu teklif düşünülerek ve özenle seçilmiş, yapılması Lord Leofric’e göre imkansız olan bir tekliftir. Lady Godiva’nın Coventry sokaklarında, üzerinde hiçbir giysi olmadan, sadece saçlarıyla örtünerek bir at üzerinde gezerse; bütün baskıları azaltacağına söz vermiştir. Lady bunu yaparsa Lord, vergileri indirecekti ama bu teklifi reddederse, Godiva bir daha vergileri indirmesini söylemeyecekti. Lord’a göre, Lady bunu yapmaya asla cesaret edemez ve iddia karşısında yenik düşünce daha fazla halkın yanında olmazdı.

Lady Godiva Heykeli

Cesaretin Simgesi

Fakat Lady Godiva, halkın daha fazla bu baskılara katlanmasına göz yummak istemez ve atının üzerinde, verilen şartlar doğrultusunda geçişini yapar.

Halk Layd Godiva’nın yapmış olduğu bu fedakarlık ve cesarete karşılık olarak, onu zor durumda bırakmamak için, gezeceği saatte dükkanlarını kapatıp, evlerine gidip, dışarıda bir kişinin bile kalmamasına özen göstermişlerdir. Onurunun kırılmaması için yapılan bu davranış halk ve Godiva arasındaki bağı açıkça gözler önüne sermiştir.

Lady Godiva ve Halkın Zaferi

Lady Godiva’nın eşinin teklifini yerine getirmesi üzerine Lord, isteksiz de olsa gerekeni yaptı. Sözünü tutarak vergileri indirdi. O dönemde halkı için böyle bir teklifi kabul eden Godiva; cesareti, kararlılığı ve fedakarlığıyla günümüze kadar anılmaya başarmıştır. Ve birçok sanatçıya ilham vermiştir.

Rivayet

Yazılan rivayetlere göre; Lady Godiva geçiş yaparken, tüm halk kendini evine kapatmıştır fakat bir kişi hariç. Thomas adında bir kişinin, halka uymayarak bu geçişi izlediği söylenmektedir. Daha sonra kör olduğu ve kör olmasının sebebi ise vurulmasından kaynaklı olduğu yazılır. “Peeping Tom” adı bu hikayedeki röntgenci olan Thomas’dan geldiği bilinmektedir.

“Lady Godiva Heykeli” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça:

milliyet.com.tr