İstanbul’un Gelir Kaynağı Şampiyonlar Ligi Finali Ertelendi!

UEFA’nın yönettiği pandemi sürecinde neler olmuştu?

Pandeminin başlaması itibariyle en çok etkilenen sektörlerden biri futbol sektörüydü. Merakla beklenen EURO 2020 turnuvasının ertelenmesi tüm futbolseverleri en çok üzen kararlardan biri oldu. EURO 2020’nin 2021’e ertelenmesi ile birlikte Kadınlar EURO 2021 ise 2022’ye ertelendi.Büyük kapsamlı turnuvaların bu kadar uzak tarihlere ertelenmesi futbolun gerek izleyici, gerek ekonomik, gerekse kulüp yönetimleri açısından etkilenmesine sebep oldu. Ülkemizi en çok etkileyen karar ise İstanbul’da oynanacak olan şampiyonlar ligi finalinin ertelenmesi oldu.

Şampiyonlar Ligi finalinin ertelenmesi İstanbul’u nasıl etkiledi?

Şampiyonlar Ligi finalinin bu sene 30 Mayıs’ta Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanması planlanmıştı. Bu haberin İstanbul’a çok yüklü miktarda gelir kapısı olacağı konusunda tüm futbol dünyası hemfikirdi. Bilet satın almak için çekilişler başladı ve organizasyon tarihinde birçok otel rezervasyonu yapıldı. İstanbul olarak heyecanımız boş yere değildi çünkü Şampiyonlar Ligi finali Dünya Kupası finalinin ardından dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından biri. UEFA finalin başka bir şehre taşınması yönünde herhangi bir karar açıklamasa da seyircilerin İstanbul’da toplanması büyük bir risk oluşturacak. Futbol yazarları fikirlerini maçın seyircisiz oynanması yönünde belirtse de umudumuz bu kararın verilmemesi. Bu büyük pandeminin ardından şehrimizde misafir edeceğimiz binlerce turist turizm geliri açısından göz ardı edilemeyecek bir durum. Umarız gereken önlemler doğrultusunda final düzenlenir ve dünyaya şehrimizin tanıtımını en iyi şekilde yaparız.

UEFA’nın bugün yaptığı görüşmeden çıkan kararlar

UEFA liglerin tamamlanması konusunda sürecin en başından beri oldukça ısrarlı. Son görüşmeden çıkan kararlar da bu doğrultuda. UEFA yerel liglerin yeterli altyapı ve güvenli sağlık koşulları çalışmalarının tamamlanıp, liglerin oynanarak tamamlanmasını istiyor. Kulüplerin ekonomik kayıpları maçlar oynanmadığı sürece gittikçe artıyor. Avrupa kupalarına katılacak takımların ise yerel federasyonlar tarafından belirlenmesini kararlaştıran UEFA, yerel federasyonların bu konuda şeffaf ve adaletli davrandığının denetleneceğini de bildirdi. EURO 2020 ile ilgili en büyük sorulardan biri turnuvanın isminin değişip değişmeyeceğiydi, yapılan reklam araştırmaları ve üretilen tüm ürünler EURO 2020 lisansı ile üretildi. UEFA bu konuda hataya düşmedi ve turnuvanın EURO 2020 olarak aynı isimle oynanacağını belirtti. Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da kalması kararının devam etmesi kararı ile değişmedi. Son açıklamalar doğrultusunda futbolun hayatımıza geri döneceği tarih sanki daha fazla yaklaştı ve tünelin sonundaki ışık az da olsa görünmeye başladı.

UEFA kararlarının bencesi

UEFA bu süreci yönetmede başarılı bir performans sergiledi. Ancak futbol endüstrisi sadece kulüpleri düşünerek yönetilmemeli. Futbolda tüm anlaşmalar sezonluk yapılıyor. Sponsorluk, kombine biletler, saha bakımları ve en önemlisi futbolcuların sözleşmeleri. Örneğin ortalama 3 milyon euro maaş alan bir futbolcuya maaş ödemek, milyonlarca euroluk anlaşmalar yapılan sponsor firmalarını stada kimse gelmese bile anlaşmayı sürdürmeye ikna etmek ve kombine bilet sahiplerinin hakkını bir şekilde geri vermek sorumluluğunda olan futbol kulüpleri çok büyük ekonomik sıkıntılar çekeceğe benziyor. UEFA’dan bu süreci daha iyi yönetmesi açısından beklediğim en büyük adım bu soruna bir çözüm bulması. Açıklanacak bir ekonomik paket ve sözleşmeler sebebiyle eli kolu bağlı durumda olan kulüplere sağlanacak bazı kolaylıklar olacak.