Sağlıksal Şiddet

Sağlıksal Şiddet: Hem Över Hem Saldırırız!

Hepimizin sağlıksal sıkıntıları oluyor ve soluğu, hastanede alıyoruz. Bu çok doğal ve olması gereken bir şey aslında, herhangi bir aksi hamle zaten beklenmemeli. Hastaneye gidip, hemen ilgi ve sorunumuz neyse, ona tedavi bekliyoruz. Fakat o an sağlıksal sıkıntımıza çare, tedavi bulan sağlık kurumuna, sağlık kurumlarına veya çalışanlarına gereken saygıyı ve sevgiyi gösteriyor muyuz?

 Evet, yeri geldiğinde onlar için balkonlara çıkıyor, alkış tutuyor, naralar atıyor, sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyor ve hatta temsili heykellerini dikiyoruz. Çok güzel değil mi? Örnekler bitti mi peki, tabii ki hayır.

Sağlıksal Şiddet

Sağlık Çalışanları, Kanayan Yaramız…

 Bir yerde heykelleri olan sağlık çalışanlarının, bazı hastanelerde kanları duvarda. Bir yerlerde alkışlarla, pastalarla karşılanan emektar kimselerin, bir yerlerde kaşları patlamakta, bir yerlerde kaburgaları kırılmakta, acil gelen hastaları taşıdıkları sedyelerde yatmakta bazıları. Kimileri yardım etmek istedi ama yardım edeceği kişi tedaviye karşılık vermedi ve yenik düştü diye; o, ölümüne vesile olmuş gibi hasta yakınlarınca yargılanıp, darp edildi. Kimileri tam önlüğünü çıkardı, ellerinde ki kan kaplanmış eldivenlerini çıkarıp, ellerini yıkadı ve ameliyat kapısından çıktı ki, çıkmaz olsaydı. Çünkü az önce içeride, dışarıda bulunan kişinin akrabasını veya tanıdığını kurtarmaya çalışan kişi, dışarıya çıktığı gibi o tanıdıktan yumruk yedi. Bunları yazarken ben, belki de bir yerlerde yine haksız yere canları yanıyordur, kim bilir…

Sağlıksal Şiddet

 İlk önce iyi şeylerden bahsettim sonra ise önce bahsettiğimin aksi davranışları. Peki neden böyle yaptım? Hemen açıklayayım:

Çünkü bizim bir aramız yok. Ya bir şey olacak ya da diğeri. Üçüncü bir ihtimali olmaz mı bunun, demeyin. Yok. Ya gül açmıştır ya da solmuş ama kimse de demez ki ‘’Biraz su mu versek acaba?’’. Bunu demedikleri gibi herhangi bir çaba dahi göstermezler hatta ben şeyi de pek görmedim açıkçası ‘’Bu çiçekleri sulayan ve özen gösteren bahçıvana bir teşekkür edip, saygı göstermek gerek. Bize bu güzel görüntüyü sağlayan yolda, o da önemli bir parça.’’ Çiçekler açtığında güzeldir, solduğunda değil. Bunu sağlamada yardımı geçen, gerçek bahçıvanlara teşekkür ederim fakat insan bahçıvanı olan değerli sağlık çalışanlarına minnet ve şükranlarımı sunar, haklarının ödenmez olduklarını bir kez daha vurgulamak isterim.

Sağlıksal Şiddet
Sağlıksal Şiddet

Dipnot: Sağlık çalışanlarını balkonlara çıkıp alkışlamaktan önce, onları koruyan, gözeten ve görevini ifa ederken yardımcı olan bir yasa fiiliyatta uygulansa daha makbule geçer ve belki de onları hiç böyle durumlarda görmezdik! İşte o zaman alkış tutup, sağlık çalışanlarını tebrik ve takdir edip, saygı göstermek belki de daha anlamlı olurdu.

“Sağlıksal Şiddet: Hem Över Hem Saldırırız!” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


berkehangultekin
Kalemi yettiğince karalayan, yazan fakat çizemeyen kimse.