Sağlık Sistemimiz Yeterli Mi?

Sağlık Sistemimiz Yeterli Mi?

Dokuz ayı aşkın süredir yaşadığımız karantina süresince en fazla emek harcayan şüphesiz sağlık çalışanlarımızdır. Kendi canlarını hiçe sayıp hasta yakınlarının şiddetine, aile özlemine rağmen yine de işlerini yapmaya devam ettiler, ediyorlar. Peki sağlık çalışanlarına uygulanan çalışma düzeni ve sağlık sistemimiz yeterli mi?

Sağlık Sistemimiz Yeterli Mi?

Sağlık Sistemimiz Yeterli Mi?

Sağlık çalışanlarımız şu an kendilerine söz verilen haklardan hatta kendilerine söz verilen hakları da boş verin, direkt kendi haklarından mahrum bırakıldılar ve bu şekilde çalıştırılıyorlar. Yaşadığımız salgın yüzünden birçok sağlık çalışanımızı kaybediyorken bunun üzerine ek maaşların düzgün verilmemesi, izin ve istifa haklarının iptal edilmesi sağlık çalışanlarını resmen köleye çevirmektir. Bize uygulanan sağlık sistemine gelecek olursak -salgın olmadan önceki zamandan- muayene süremiz yaklaşık 15 dakika. Bu da demek oluyor ki doktorun şikayetimizi dinlemesi, muayene etmesi ve test istemesi için sayılı dakikalarımız var. Bu doktorlarımız için de, biz hastalar için de sağlıklı bir muayene süreci değildir. Aynı zamanda hastane yatak kapasitelerinin az olması, ameliyathanelerde kullanılan bazı aletlerin yetersiz olması gibi sorunlar sürekli artmakta. İhtiyaç duyulduğu halde atanamayan sağlık çalışanlarından bahsetmiyoruz bile.

Sağlık Sistemi Neden Önemli?

Bunun dışında randevu bulma zorluğu hepimizin başını ağrıtan bir sorun olmuş durumda. Acile gidecek olursanız, minicik bir şikayeti olan direkt acile koşuyor ve bu yüzden saatlerce sıra beklediğimiz oluyor. Bomboş sebeplerden dolayı ambulans çağıran (örneğin ayak ağrısı) ve gerçekten o ambulansa ihtiyaç duyan hastaları bu hizmetten mahrum bırakan insanlar ise hâlâ varlar. 112 çağrı sistemini ise boş yere meşgul eden insan sayısı hâlâ çok fazla ve bunun için maalesef yeterli cezalar bulunmamakta. Daha önce acile gitmeden önce aile sağlık merkezini zorunlu hâle getirme işi denenmiş olsa da işe yaramamıştır çünkü yeterince üzerine düşülmemiştir. Şu an ise Amerika’da kullanılan 911 sistemini ülkemizde 112 sistemi olarak kullanma çalışmaları başlamıştır. Bunun güzel bir sonuç vermesini umuyoruz.

Sağlık Sistemimiz Yeterli Mi?

Sonuç

Sonuç olarak sağlık sistemimiz hem Covid-19 salgın süreci içerisinde hem de salgın süreci dışındaki zamanlarda yeterli değildir, olmamıştır. Sağlık çalışanları her ne kadar seslerini duyurmaya çalışıyor olsalar da duyan maalesef ki yok. Sesleri az çıktığından değil, duyması gerekenler kulaklarını tıkadığından sesleri duyulmamakta. Umut ediyoruz ki sesleri duyulur ve bir ihtimal olsa da umut ediyoruz ki bir şeyler artık düzelir, gelişir. Sağlık çalışanlarının gerçekten sağlık çalışanı olarak çalıştığı, hastaların ise sağlıklarına rahat bir şekilde kavuştuğu bir gelecek dileğiyle.

‘Sağlık Sistemimiz Yeterli Mi?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!