Cougar Helikopter Kazası

Sabıkalı Helikopter: Cougar Helikopter Kazası

Herkese merhabalar, öncelikle geçtiğimiz gün yaşanan elim kazada şehit olan askerlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Bugünkü yazımızda ise Eurocopter Cougar helikopter kazası ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki serüvenini ve kırımlarını inceleyeceğiz. Umarız ki, böylesine talihsiz ve vahim bir olayı tekrar yaşamak durumunda kalmayız. Gelin başlayalım.

Cougar Helikopter Kazası

Cougar’ın Genel Özellikleri

Eurocopter AS532 Cougar, Avrupa Birliği bünyesinde ortak bir konsorsiyum olan ve daha sonra Airbus’a evrilen Eurocopter firması tarafından 1977 yılından günümüze dek üretilmeye devam ediliyor. Çift motorlu ve orta ağırlıktaki çok amaçlı bir helikopter olan Cougar’ın AS332 Super Puma adıyla sivil versiyonu da mevcut.

Çift motoruyla saatte 278 km hıza çıkabilen Cougar, yaklaşık 840 km menzile sahip. Bununla birlikte 9000 kg kalkış ağırlığı ile 21 tam teçhizatlı personel taşıyabiliyor.

Cougar Helikopter Kazası
Arama Kurtarmada kullanılan bir Super Puma

Cougar’ın yeni ve geliştirilmiş versiyonu olan EC725 Caracal, 2000 yılında Cougar temelleri üzerine inşa edilmiş bir başka helikopter. Günümüzdeki AS532 kullanan ülkeler şu şekildedir:

 • Arnavutluk
 • Brazilya
 • Bulgaristan
 • Şili
 • Fransa
 • Almanya
 • Hollanda
 • Suudi Arabistan
 • Slovenya
 • İspanya
 • Türkiye
 • Özbekistan
 • Zimbabve

Cougarların TSK Serüveni

Eurocopter Cougar‘lar 1996 yılından itibaren TSK bünyesinde bulunuyorlar. İlk alım anlaşması 1993 yılında yapıldı ve Fransız üretimi 20 tane Cougar, 1996 yılında TSK envanterine girdi. 1995 yılında ise 30 Cougar için ikinci alım anlaşması imzalandı. Ankara’daki TAI tesislerinde üretilmeye başlanan ilk 30 helikopterin 20’si Hava Kuvvetlerine, geri kalanları ise Kara Kuvvetlerine devredildi. TSK’nın envanterinde Sikorsky, Bell gibi diğer helikopterler de var fakat Cougarların yıldızı hiçbir zaman TSK ile barışmadı.

Cougar Helikopter Kazası
TSK’ya ait bir Cougar

İlk Kaza: 4 Haziran 1997 Kuzey Irak Kazası

Ne yazık ki ilk acı haber, 4 Haziran 1997 tarihinde Kuzey Irak’tan geldi. Sınır ötesindeki PKK hedeflerini imha etmek amacıyla yürütülen “Çekiç” operasyonu esnasında bir Rus yapımı SA-7B Strela Karadan Havaya füzesi ile düşürüldü, 13 askerimiz şehadet şerbetini içti. SA-7B Strela füzesi tanıdık bir silahtı çünkü bu kazanın acısı hâlâ taze iken, 18 Mayıs 1997 tarihinde bir AH-1W helikopterinin de düşmesini sağlamıştı.

Bu kaza ile birlikte Cougar Helikopter Kazası “Füze Koruma Sistemi”ne sahip olmadığı için tüm helikopterlerin Batı birliklerine kaydırılması planlandı. Bunun üzerine tüm Cougar’lar başta Ege Ordu Komutanlığına devredildi.

Cougar Helikopter Kazası

İkinci Kaza: 29 Nisan 2003 Isparta Kazası

İkinci kaza ise 29 Nisan 2003 tarihinde gerçekleşti. Ege Ordu Komutanlığından kalkan Cougar tipi helikopter Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu yakınlarında icra ettiği eğitim uçuşu sırasında yüksek gerilim hattına takılarak yere çakıldı ve yanmaya başladı. Bu kaza neticesinde de 4 askerimiz şehit, 1 tanesi ise gazi oldu.

Görgü tanıkları, düşen helikopterle birlikte uçan diğer bir helikopterin de yüksek gerilme hattına takılmaktan son anda kurtulduğunu fakat diğer helikopterin kaçamadığını belirtti.

Cougar Helikopter Kazası

Üçüncü Kaza: 31 Mayıs 2017 Şırnak Kazası

Üçünü kaza ise 31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ta yaşandı. Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan bir Cougar tipi helikopterin kırıma uğradığı haberi geldi. 20.55 sularında iletişim kesilen helikopteri yine yüksek gerilim hattına takıldığı belirlendi. Bu kazada da acı bir şekilde 13 askerimiz şehitlik mertebesine erişti.

Kaza Kırım Heyeti‘nin incelemesine göre helikopter, yüksek gerilim hattına takıldığı esnada 300 metre yükseklikten yere çakıldığı, bu esnada ise çıkan kıvılcımların helikopterde yangın çıkardığını ve çıkan yangının da helikopterdeki askeri cephanenin infilak etmesine sebep olduğu belirtildi. Daha sonraki incelemede, helikopterin “Helikopter Engel Tespit Sistemi“ne sahip olmadığı anlaşıldı.

Cougar Helikopter Kazası

Dördüncü Kaza: 4 Mart 2021 Bitlis Kazası

Son olarak hepimizin de bildiği geçtiğimiz gün yaşanan kaza. Bingöl’den 13.55 sularında kalkış yapan helikopterin amacı Tatvan’a gitmekti. 14.25’te irtibatı kesilen helikopterde aralarında Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş‘ın da olduğu 13 Mehmetçik’ten 11’i şehit olmuş, 2 Mehmetçik ise yaralı olarak tedavi altında. Umarım ki Allah tüm Türk milletine ve şanlı Türk ordusuna bir daha böyle bir acı yaşatmaz. Ölen askerlerimize tekrardan Allah’tan rahmet diliyoruz.

Cougar Helikopter Kazası

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.