T-90 Tankı

Rusya’nın Yıkıcı Gücü: T-90 Tankı

Rusya yıllar boyunca ürettiği, kullandığı ve iz bırakan tankları ile ordu gücünü temsil etmiş bir ülke. Son yıllarda Ukrayna ile girdiği askeri çatışmaların ciddileşmesi ile ordu gücünü merak ettiğimiz Rusya, T-90 tanklarından ne bekliyor? T-90 Tankı ve özellikleri.

Tahmin Edilebilir Hikaye

T-90 Tankı

Rusya genellikle tanklarında geliştirmeler yapmış, yeni projeleri sık sık hayata geçirmiş bir askeri anlayışa sahip. Yıllardır aynı tankları modernizasyon ile kullanabilen yapısı ile tank sayısında çoğu durumda lider olan Rusya, modern çalışmalar yapmayı ihmal etmemiştir. Bu modern çalışmaların en önemlilerin birisi ise T-90 projesiydi.

T-90 projesi eskiyen T-80 tankları için başlayan, ABD’nin ünlü M1A1 tanklarına karşı bir güç olabilmesi için geliştirilmeye devam eden bir projeydi. Bu projeye göre üretilecek tankın ana muharebe tankı olmasına dikkat edilecek ve kara gücünün temsilcisi bu tank olacaktı.

Geliştirilen bu tank modernizasyon işlemleri yapılmış T-72 tankları olarak Hindistan ile ortak bir şekilde üretilecek, Hindistan ve Rusya ordularında ortak bir kadere sahip olacaklardı.

Kıyaslamalar

T-90 Tankı

T-90 tankı Rusya’nın sahip olduğu tanklardan daha küçük iç hacme sahiptir. Aynı zamanda daha alçak, daha hızlı, daha ağır ve daha dayanıklıdır.

Tüm bunlarla birlikte günümüze uygun donanımlar barındıran T-90 tankı elektronik sistemler, tepkimeli zırh, 125mm’lik yivsiz ve stabilizasyon sistemli top bulundurur. Bu özellikleri ile hareket kabiliyeti yüksek tanklara karşı T-90, başarılı olmuştur.

Bu başarılı tank aynı zamanda diğer modern tanklardan daha ucuz.

T-90 tankı Rusya için önem arz ettiği kadar Hindistan Kara Kuvvetleri içinde önem arz etmekte. Bu konu üzerine çalışmalar yapan Hindistan testlerde Leopard 2A4, Challenger 1 ve M1IP karşılaştırdığı durumlarda T-90 tankının performans olarak daha iyi olduğu açıklanmıştır.

Ayrıca

T-90 Tankı

T-90 tanklarının ömrü ne kadar kaldı bilemiyoruz. Son yollarda Rusya tanklar için yeni projeler oluşturmakla birlikte prototipler üretmekte. Bu durum nedeniyle yeni seri olmayan T-90 tankları için maksimum 2030 yılları son yıllar olarak görülebilir.

T-90 tankının rakiplerine oranla daha performanslı olmasının temel sebepleri coğrafya ve hava durumu olarak açıklamalar yer almakta. Bu durumda Amerika menşeili tankların karşılaştırılmasının yanlış olduğu düşünülmekte. Bu durumun çıkmaz olarak görülmesi nedeniyle T-90 tankı Amerika üretimi tanklara karşı kesin bir zafer elde edememiştir.

Rusya’nın Yıkıcı Gücü: T-90 Tankı’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.