RTX Devriminin Öncüsü: Minecraft

Dünyanın en çok satan oyunu Minecraft, NVIDIA’nın geliştirdiği RTX teknolojisi ile bir devrime öncülük ediyor. Bu devrimin ne olduğu ve Minecraft’ın nasıl bu devrimin içerisinde olduğunu “RTX Devriminin Öncüsü: Minecraft” yazımızda inceledik.

Cave Game

RTX Devriminin Öncüsü: Minecraft içeriğimizin ilk başlığı; Minecraft’ın oluşumu. Minecraft, Markus Persson namıdiğer Notch tarafından 17 Mayıs 2009 yılında Cave Game adlıyla alfa versiyon olarak yayımlanmıştı. sonrasında Notch, Minecraft ismini kalıcı olarak karar kıldı. Minecraft için hiç reklam çalışması yapılmamıştı. Forumlarda arkadaş ortamlarında kulaktan kulağa yayılarak büyümüştü Minecraft. Peki oynayanlara ne sunuyordu? Gerçek dünyamızın yüz ölçümünden 7 bin kat daha büyük bir dünya, sınırsız bir hayal gücü ve fanlar tarafından yapılan binlerce mod sunan Minecraft 2009’dan 2015’e kadar 100 Milyon oyuncuya ulaşmıştı. Bu parlayan yıldızı gören Microsoft şirketi 2.5 Milyar dolara Minecraftı satın aldı. Microsoft işi biraz daha profesyonelleştirdi, artık her güncellemede Minecraft’ta bir şeyler değişir oldu.

Nedir Bu RTX Teknolojisi?

RTX bir ışın izleme teknolojisidir. NVIDIA’nın 10 yıllık bir çalışmasının sonucu olan ışın izleme teknolojisi gerçek hayatta olduğu gibi 3 boyutlu objelere çarpan ışınların yansımasının sanal dünyaya aktarılmasıdır. Daha öncede isterse oyun yapımcısı bu grafik teknolojisini daha kaba bir şekilde ekleyebiliyordu. Bu durum hem bilgisayarı fazlasıyla yoran bir olaydı hemde oyun yapımcısını. NVIDIA ise bu sorumluluğu yeni nesil RTX ekran kartları ile kendilerine aldılar. Ek olarak RTX mimarisi NVIDIA’nın bir önceki mimarisi olan Pascala nazaran %50 daha güçlü, 10 kat daha hızlı. RTX’in içerisinde bulunan DLSS Yapay Zeka teknolojisiyle düşük kalitede görünen pixel yapay zeka tarafında iyileştirilip, ekrana sunuluyor. Bu da daha fazla FPS demek oluyor.

RTX Devriminin Öncüsü: Minecraft

Minecraft Ve RTX

Minecraft sanılan aksine pixel değil voxel grafiklere sahiptir. Günümüzde çok eski bir grafik tipi olan voxel Minecraftla hala yaşamaya devam ediyor. RTX teknolojinin Minecraftla birleşimi ise adete oyunu yeniden yaratıyor. Grafikleriyle esprilere konu olan Minecraft şimdilerde grafikleri ile kendinden söz ettirmeye başladı. Burada NVIDIA’nın gerçekten mükemmel bir pazarlama stratejisi çok önemli bir rol oynadı. Bu teknoloji için Minecraft sadece bir başlangıç. Oyunlar artık daha gerçekçi ışıklandırmalara sahip olacaklar buda daha gerçekçi grafiklere sahip oyunlar bizi bekliyor demek.

Instagram üzerinden Bir Parça Tuhaftığı ve Oyun Otağı takip etmeyi unutma.


Mahmut Can Evliyaoğlu
Merhaba ben Mahmut Can Evliyaoğlu 17 yaşındayım Lise 3 Dil Bölümü öğrencisiyim. Politikaya, teknolojiye ve yakın tarihe ilgiliyim.