arama

Rise of Empires Ottoman İnceleme (İlk Bakış)

 • paylaş
 • paylaş
 • eraymahluk eraymahluk

Uzun süredir merakla beklenen Netflix imzalı Rise of Empires: Ottoman bugün yayımlandı. Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemini ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu alan yapım toplam 6 bölümden oluşacak. Biz ilk birkaç bölümünü izledik. Rise of Empires: Ottoman inceleme yazımız ile ilk bakışımızı yapıyoruz…

Arkadaş ortamında sürekli bahsi geçen şu Osmanlıyı doğru düzgün anlatacak, savaşlarda ki akıl oyunlarını, taktikleri gösterecek, İstanbul’un Fethi’ni, yükselme ve imparatorluk dönemini güzelce anlatacak bir yapım olsa keşke diye. hah, işte o geldi.

Serinin yönetmenliğini ve yazarlığını yapan Emmy ödüllü bir Türk ve yapımcı Emre Şahin ise ana hikayenin İstanbul’un Fethi olacağını söylemişti.

Öncelikle dizide Fatih Sultan Mehmet’i kimin oynayacağı konusunda birçok fikir ortaya atılmıştı. Malum Netflix yapımı olacağından siyahi bir Sultan Mehmet düşünülüp sosyal medya platformlarında birçok espri üretildi. Durum elbette öyle olmadı. Bizce bu role çok yakışan Cem Yiğit Üzümoğlu üstlendi.

Rise of Empires: Ottoman – İnceleme

Rise of Empires: Ottoman İnceleme

Cem Yiğit Üzümoğlu’nu daha önce yine bir Netflix yapım olan Hakan: Muhafız dizisinden tanıyoruz. Diğer başrol oyuncuları ise, Tuba Büyüküstün, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez olarak görüyoruz.

Mini belgeselde dikkatimizi çeken ilk şey İngilizce çekilmiş olması. Projede sadece Türkiye pazarı değil dünya pazarı hedefleniyor. Dünyanın en önemli padişahlarından birinin belgeselinin dünyanın en yaygın dilinde anlatılacak olması dizinin yayılmasında ve popülerleşmesinde artı yönde etkisi olacağı kesin.

Rise of Empires: Ottoman İnceleme – Objektiflik

Rise of Empires: Ottoman

Türk dizi ve filmlerinden aşina olduğumuz Bizanslıların sabahtan akşama kadar şarap içip eğlenen, savaşmayı bilmeyen aptallar olduğu yanılgısı bu yapımda kırılıyor. Her iki tarafa gayet objektif yaklaşılmış.

Mini belgeselde en çok tepki gören konu ise Celal Şengör’ün danışmanlığı oldu. İstanbul’un devasa surlarının, bu surların inşaasında kullanılan taşların yapısının, zemininin, taşların yıkılması için gereken topların tahrip gücünün ve bunların üstüne dünya tarihinin hatırı sayılır kısmının bilgisine sahip bir insanın böyle bir yapımda danışman olması şaşılacak bir durum değildir. Celal Şengör bilgi birikimiyle ve akademik çalışmalarıyla ülkece gurur duyduğumuz bir bilim adamıdır dolayısıyla bu konudaki yersiz eleştirilere biz katılmıyoruz.

İstanbul’un fethi gibi önemi bir olayın karakterlerine, ve dönemin atmosferine islamcı düşünceden uzak seküler bir gözle bakılmış. Bu bakış açısı izlerken sizi çok memnun edecek. Diriliş Ertuğrul ve Abdulhamid tayfa elbette bu konuya böyle yaklaşamayacaktır.

Rise of Empires: Ottoman – Prodüksiyon ve Çekim

Ottoman İnceleme

Prodüksiyon tarafında yeterince destek verilmiş. Sadece Türkiye değil, bir yanı ABD taraflı olunca; geçmişte gördüğümüz Netflix’in Türk dizilerine ayırdığı prodüksiyon maliyeti bu yapıma kıyasla arşa çekilmiş diyebiliriz. Her bir detayına kadar özenle uğraşılmış. Bir dönem yapıtlarında en önemli unsurlardan biri olan prodüksiyon tarafı tam not aldı bizden. O döneme ait olma hissi kesinlikle yer alıyor. Seyirci, zaman kavramına kendini kaptırıp, o anki hisler ile eline bir kılıç alıp başka bir ülkenin giriş kapısına dayanabilir. Tabi sonu ters kelepçeli bir vaziyette biteceği meçhul.

Çekim tarafında ise olması gerektiği gibi zaman zaman dizi kıvamına, zaman zaman belgesel kıvamında tekniklerin yer değiştirdiğini görüyoruz. Bir anlatıcı arka planda konuşurken ayrı bir çekim tekniği, diyalog üzerine kurulmuş bir sahnede ise apayrı bir çekim tekniği kullanılmış. Bu iki teknik arasındaki uyum çok iyi derecede sağlanmış. Sanki merdivene çıkıyorsunuz misali adım adım en tepe noktasına ilerliyorsunuz. Daha çok filmlerde gördüğümüz kısa sahneler olan sinematik sahneler ile beslenmiş anlar da tadından yenmeyecek kıvamda. Yönetmen Emre Şahin’in çekim tarafındaki ekibi görevini layıkıyla yerine getirmiş diyebiliriz.

Rise of Empires: Ottoman – Görsel Efekt ve Savaş Sahneleri

Ottoman Netflix
Rise of Empires: Ottoman – İnceleme

Görsel efekti ve savaş sahneleri yeterliliğini sağlamış. ‘Osmanlı Ordusu çok devasa bir ordu ile geldi’ gibi bir terim kullanıldığında beklentinizin bir anda yükselmesine sebep oluyor. Bu beklentinizi görsel efektin ne kadar iyi olup olmamasına göre tatmin etmesi gerekiyor. Buna benzer bir sahne sonrasında karşılaştığımız manzara bizi gayet tatmin etmeyi başardı. Savaş sahnesi olarak adlandırdığımız sahneler gördüğümüz kadarıyla herhangi bir Türk dizi/film projesinde göremeyeceğimiz tarzda. Bu durumdan anlaşılacağı üzere bu dizideki savaş hissiyatı en üst noktasına kadar çekilmiş. Savaş sahnesi hiç yapmayabilir, belgesel yönünü daha ön plana koyarak maliyetten düşürebilirlerdi. Fakat maliyetten hiçbir şey eksiltmeyerek üstte belirtiğim yarı dizi, yarı belgesel kıvamına eşit payda ile uyum sağlanmış. Bu yüzden sadece bilgi verici bir belgesel değil. Dizi olarak ele aldığımızda da Vikings ve Game of Thrones gibi dünyada yer edinmiş savaş sahneleri bol olan diziler ile kıyaslamak mümkün hale getirilmiş diyebiliriz.

Rise of Empires: Ottoman İnceleme – Sonuç

Rise of Empires Ottoman İnceleme

Objektif bir bakış açısıyla hem Türk hem de yabancı araştırmacı ve tarihçilerle hazırlanmış, oyunculuk ve yönetmenlik ile hiç sırıtmayan, prodüksiyon ve çekim tarafında özeni arşa çıkan bu yapımı biz çok beğendik. Sizinde mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Rise of Empires: Ottoman adlı yapıma ilk bakışımız bu şekildeydi. Bir inceleme yazımızın daha sonuna geldik. 24 Ocak’ta yayınlanacak olan Rise of Empires: Ottoman adlı yapımı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın sosyal medya hesaplarını Instagram ve Twitter‘dan takip edebilirsiniz. Esen kalın.


 • Bahtiyar Kara
  4 hafta önce

  İncelemenizdeki gereksiz övgüyü çok yersiz buldum. Evet, dilin İngilizce olması dünya pazarı açısından daha iyi gibi görünebilir. Ancak Netflix’in böyle bir kaygısı yok. Zaten dünya genelinde izleyici kitlesine sahip. Dilin Türkçe olması hikayenin ruhuna daha uygun olurdu. Ayrıca birçok dizi-belgesel türü yapım izledik. Bence bu çok vasat bir yapım olmuş. Özellikle geniş plan savaş sahneleri Fetih 1453 filmindeki sahnelerden daha vasat. Ayrıca yine Osmanlı’nın sadece savaşan tarafına değinilmiş. Osmanlı’nın kültürü hiçbir boyutuyla ortaya konulmamış. Fatih’i ihtiras sahibi, hırslı ve sabırsız biri olarak göstermişler. Akşemsettin ve Ulubatlı nerde? Birçok yönüyle doyurmayan bir yapım bence. Akılda kalıcı bir belgesel değil, sadece piyasanın gerekleri doğrultusunda düzenlenmiş. Olmamış. Sadece Avrupalıların gözünden bakan bir belgesel olmuş.

  0
  yorum beğen
 • Bilal
  4 hafta önce

  Sultan rolündeki oyuncu daha çok şehzade tiplemesinde bir görünüme sahip. Maalesef padişah karakterini beğenmedim. Birde bu “Ayı” denen 8.5 metrelik topu FSM’nin çizdiğini duyuyorduk. Urban çok basit bir sekilde geldi ve satti projeyi. Bizans bu kadar kolay salmamıştır diye düşünüyorum. Ayrıca olay akışında Fsm zeki gösterilmeye calışmış ama hep doğaçlama takılıyor gibi olmuş. Hem zekasından bahsediliyor hem de hiç kendine dayalı pratik fikir ürettiği gösterilmemiş. Ya akıl alıyor ya da o an aklına gelince yapıyor (gemileri karadan yürütmek). Bahsettikleri kadar zeki ise bu sultan, neden her şeyi hesaplamadan körü körüne tek amacı saldirip alayim der gibi dalmış koca surlara? Bi anlam celişkisi var diye düşünüyorum.

  1
  yorum beğen
 • Hakan
  4 hafta önce

  Büyük umutlarla izlemeye başlamıştım ama tam bir felaket olmuş. Siz objektif bir yaklaşım olmuş demişsiniz ama Giustiniani ve Bizans güzellemesinden başka birşey yok. Ya hadi onlarca hatayı sineye çekelim, sesimizi çıkarmayalım ama şahi topunu Urban’a yaptirmasaydiniz. Adam sadece döküm ustasi. Şahi topunun çizimlerini fatih ve turk mühendislerinin yaptığı kaynaklarda mevcut be. Sonuç: Buna mini-belgesel demişler ama uzaktan yakından alakası yok. Diriliş, payitahtla aynı kefeye konur. Tek farkları sadece Bizans propagandası yapması.

  1
  yorum beğen
 • Mert
  4 hafta önce

  Tek eleştirilmesi gereken nokta Osmanlıya İslam’dan uzak seküler yaklaşılması bunu beğenen ve destekleyen izleyici kitlesi objektiflikten uzaktır

  1
  yorum beğen