Remake

Remake Olsa da Oynasak Dediğimiz Oyunlar

Aramızdaki çoğu ‘gamer’, yıllar önce çıkmış oyunları oynamayı seviyor. Sanki o oyunu oynarken çocukluğuna gitmiş gibi oluyor; okuldan yeni gelmek ve çantayı attığı gibi daha üstünü değiştirmeden ekranın başına oturmak. Peki bizi o günlerde hissettiren oyunların remake halleri çıksa, bu nasıl hissettirirdi?

Remake
Fotoğraf: Vamers

Son zamanlarda remake çılgınlığı oyun piyasasında yerini almış durumda. Çünkü oyun sektörü değişmekte ve bu değişim çağımızın teknolojik gelişmelerine uymak zorunda. En başarılı örneği yakın zamanda çıkan Resident Evil 2 Remake. Bir dönemin efsaneleri arasında yer alan oyun, biz oyunculara tekrar sunulduğunda anladık ki o korkunç atmosferinden bir şey kaybetmemiş.

Remake nedir?

Türkçe’de kelime anlamına bakarsak “Yeniden Yapmak” anlamına gelmekte. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oyunlar sıfırdan yapılıyor. Remake oyunlar, grafiklerin iyileştirilmesi dışında; oyunun motoru yenilenir, seslendirmeler tekrar yapılır ve her obje veya karakter yeni baştan yaratılır. Bir oyunun remake sürümü, orijinaline nazaran daha yeni ve keyifli deneyimler yaratabilir.

Half-Life

Valve tarafından geliştirilen ve 1998 Kasım’ında bizlere sunulan klasik. Kimsenin toz kondurmadığı ve FPS türünde çağ açan mükemmel oyun. Günümüz teknolojisi ile yeniden yapıldığını hayal etmek açıkçası tüylerimin diken diken olmasına yetiyor.

Remake
Fotoğraf: Steam

God of War

Oyun tarihinde böylesine acıklı hayatı olan birkaç karakterden biri. En değerlilerini ömrü boyunca derisinde taşımaya lanetli biri. Athena’nın, Ares’in ve daha nice Olimpos Tanrısı’nın canavarı Kratos. Oyunun grafikleri ve oynanışı çıktığı yıllara göre oldukça üstündeydi zaten. İlk 3 oyundaki Kratos’u, son oyundaki gibi TPS kamera açısında görmek isterdim. Belki de senaryoya eklemeler yapmalarını da. (Çok olacak ama bilgisayara da gelse tadından yenmez.)

Remake
Fotoğraf: Pinterest

Hitman: Blood Money

Hitman hayranlarının 7 oyun içinde en sevdiği ve yerine başka oyunu koyamadıkları oyun. En iyi olanın hayatta kalacağı oyunda“Yalnız Kurd’un” verdiği savaş. Aslında IO Interactive, geçen senenin başlarında Absolution ve Blood Money oyunlarının HD Enhanced sürümleriyle konsollara geleceğini duyurmuştu. Birçok bilgisayar kullanıcısı bu olaydan pek hoşlanmamıştı.

47’yi o meşhur kuş kostümünün içinde yeniden görmek isterdim.

Remake
Fotoğraf: IMDb

Silent Hill

Korku oyunlarının başyapıtı. Kategorisinde yeni bir soluk getirmiş olsa da modernlik ve oynanabilirlik açısından günümüze göre çok geride. O radyo cızırdamasını hiç duymak istemesem de, sırf oynamak için konsol aldırtır. Umarım Konami, Capcom’u örnek alır bu konuda.

Fotoğraf: GamesRadar

Far Cry

New Dawn şakasından sonra seriye bakışım değişmedi değil. Ancak eski oyunlarının o muhteşemliği hatrına bir türlü vazgeçemediğim oyundur kendisi. CryTek’in bulunduğu ilk ve tek Far Cry özelliğiyle de bilinen bu oyun günümüz teknolojisi ile tekrar sunulsa çok güzel olmaz mıydı?

Fotoğraf: Steam

Fatma Kevser Aktuğ
Hitman'e gönül vermiş, oyun sever.