“Referansı” Olmayanlar için Yüksek Lisans

Ülkemizde üniversite bolluğundan geçilmiyor. Bu konu ile ilgili arkadaşım güzel bir yazı yazmış “Niteliksizliğe Adım: Her Şehirde Üniversite” okumadıysanız “buraya” tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hal böyle olunca kendimizi çoğunluktan ayırıp daha fazlasına yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun içinse birinci adım yüksek lisans olmalı. Arkasından akademik düşünmesek bile doktora gelmeli.

lisans

Şehire Nasıl Karar Vermeli?

Öncelikle şunu belirtmeliyim; her üniversite kendi öğrencisine öncelik tanır. Okuduğunuz zaman içinde kendinizi tanıtmalı ve iyi bir izlenim bırakmalısınız. Bu yüzden ilk tercihiniz kendi üniversiteniz olmalı. Fakat mezun olduktan sonra okuduğunuz şehirde yaşamak istemiyorsanız ve ikamet edeceğiniz yere uzak bir konumdaysa size en yakın yeri tercih etmelisiniz. Maddi olarak sizi zorlamayacak ve aynı zamanda eğitimi iyi olan üniversiteyi seçmek en mantıklısı olacaktır.

Mülakata Hazırlık

Açılan kontenjan sonrası mülakat listesine girdiniz. Kendi okulunuz ise mülakata girecek muhtemel jüri üyelerini ve sorabilecekleri soruları tahmin ediyor olmalısınız.

Farklı bir üniversitede mülakata girecekseniz, bölümünüzün akademik kadrosuna bakmalısınız. Yüksek lisans jüri kadrosu yine aynı alanda çalışmış kişilerden oluşacaktır. Bu sebeple “öğretim üyesi” olan kişilerin akademik geçmişine bakmalısınız.

Jüri üyeleri çok büyük ihtimalle kendilerinin özellikle çalıştığı alandan soru sorarlar. Bu sebeple akademik geçmişlerinde bulunan konulara en azından göz gezdirmiş olmalısınız. Ayrıca bölümünüzün çıkarttığı dergilere de bakıp son yazıları kontrol etmelisiniz.

Son olarak ise jüriler, konuyu yönlendiren adaylardan daha memnun kalır.

lisans

Son Olarak…

Mülakat sıranızı beklerken etrafta olanların ellerindeki notlara, kitaplara ve konuşmalarına dikkat edin. Muhtemel referanslı kişiler ya da o okulun öğrencisi olabilirler.

Siz her ne kadar kendinizi hazırlamış ve eksiksiz giderseniz gidin “referanssız” olmanız sebebiyle mülakatta elenebilirsiniz. Ne diyelim; sağlık olsun. Bu düzen böyle gitmez…


Zehra
Evli barklı, bilgisayar oyunlarını seven, Ankaralı bir pisi annesi.