Ratched Dizi İncelemesi

Ratched Dizi İncelemesi: Netflix Akıl Hastanesinde

Ratched Dizi İncelemesi, bu yazımda Netflix platformunun yeni dizisi olan Ratched‘ı inceleyeceğiz. İnceleme içerisinde spoiler olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Dizi suç, drama ve gizem türünde yer almaktadır. 18 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan 2 sezon onaylı bir dizi kendisi. Olaylar akıl hastanesinde gerçekleştiği için açıkçası bir çok insan gibi benim de ilgimi fazlasıyla çekti. Bu denli ilgimi çekmesi ve üzerine yazı yazmak istemem de başrol oyuncusunun Sarah Paulson (Mildred Ratched karakterini canlandırıyor) ve diziyi tasarlayan kişinin Ryan Murphy olmasıdır. Ryan Murphy‘nin dizi senaryosunda bir ortağı daha var: Evan Romansky. Sezonun 8 bölümden oluşması izleyiciler için gayet makul sayıda. Aynı zamanda intro kısmının bu denli güzel hazırlanmış olmasının seyirciyi kendisine daha çok çektiğine inanıyorum.

Ratched Dizi İncelemesi

Ratched Dizisinin Konusu Ne?

Dizi aslında Evan Romansky tarafından Guguk Kuşu’nun unutulmaz karakterlerinden biri olan Hemşire Ratched’dan ilham alınarak yaratıldı. İlk bölüm rahibe bir kadının monsenyörle dünyaya getirdiği çocuğun babasını ve evdeki diğer pederleri öldürmesi ile bizleri karşılıyor. Dizinin ilerleyen kısımlarında hemşire Mildred Ratched, Laura Eyalet Hastanesinde kendisine iş aramaya başlar ve işi kapmayı başarır. Ünlü katilimiz Edmund Tolleson tam bu sıralarda yeni hasta olarak bu hastaneye yatırılmak üzeredir. Mildred Ratched, üvey kardeşini infaz edilmekten kurtarmak için herkesi avcunun içine alıyor ve ustaca, birer kukla gibi oynatıyor.

Ratched Dizi İncelemesi

Dizi içerisinde Dr. HanoverLobotomi” adlı bir tedavi uygulamaktadır. Lobotomi tedavisi hakkındaki diğer bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Dr. Hanover Aslında Kim?

Dr. Hanover olarak bildiğimiz karakterin asıl adı Dr. Manuel Banaga‘dır. Bir tedavi sırasında ortaya çıkan sonucun vicdanını rahat bırakmaması üzerine karakterimiz ismini değiştirip kendine tertemiz bir sayfa açmak istemiştir.

Lobotomi Nedir?

Bu tedaviyi geliştiren ve insanlar üzerinde uygulayarak Nobel Ödülü kazanan Antonio Egas Moniz‘dir. Köpek ve maymunların bazı beyin bağlantılarının kesildiğini duyan Moniz, Portekiz’de çalıştığı bir akıl hastanesinde bunu insanlar üzerinde denemeye karar verir. İlk hastası ise 63 yaşında yoğun depresyon ve anksiyete yaşayan bir kadındır. Yaptığı tedavilerde kayıt tutmayan Moniz, lobotominin en çok kullanıldığı dönem hakkında bizlere bilgi birikimi sunmamıştır. Günümüzde bu teknik diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı noktalarda kullanılmaktadır.

Ratched Dizi İncelemesi

Sizlere gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Ratched izlerken sıkılabileceğiniz bir dizi değil, ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan entrika ve beklenmeyen ataklarla hepinizi etkisi altına alabileceğini düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Ratched Dizi İncelemesi: Netflix Akıl Hastanesinde” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!