Rap Müziğinin Altın Çağı: Yeni Sanatçılar

Rap Müziğinin Altın Çağı: Yeni Sanatçılar – Şu an rap altın çağını yaşıyor desek yanlış olmaz. Rap’i kategorize edersek iki farklı tarz gözümüze çarpıyor: Oldschool ve Newschool. Liste yapmaya kalkarsak sayacak sayısız sanatçımız ve onların kültleşmiş çok değerleri eserleri var. Biz bu yazımızda onlara da saygılarımıza sunarak, rap’in yükselişinde harika bir dalga yakalamış belki de bildiğiniz ya da sayemizde keşfedeceğiniz sanatçılarımızı ele aldık. Ancak ana konumuzu yerine getirelim ve tanıdığımız ünlü rap sanatçıların şehri, meskeni neresi bir bakalım.

  • Ankara: Ezhel, Hidra, Mode XL, Ahiyan
  • İzmir: Khontkar, Lil Zey, KÖK$VL, Gazapizm, Ben Fero, Norm Ender, Anıl Piyancı
  • İstanbul: Tepki, Maestro, Şam, Şehinşah, Selo, Xir, Heja, Patron, Uzi, Motive, Hayki, Contra
  • Eskişehir: Allame, Taki

Ankara

1992 doğumlu Ankara, Keçiören çıkışlı rapçimiz olan Uğur Sucu, bilinen sahne adıyla uuR. Özellikle “Bu Kafanın Ötesi Yok” adlı video klibi ile hip hop camiasının ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

Madem Başkent’in semtlerine girdik, Dikmen’e gitmezsek olmaz. Tarantuna sahne adıyla tanıdığımız Tunahan Çetin‘de yaşadığı şehri sanatına katmış. Daha önce Ankaragücü’ne yazdığı şarkı ile özellikle twitter’da da kendinden söz ettiren Tarantuna “Semtim Dikmen” parçasıyla ilk çıkışını yakaladı.

BULLET sahne adıyla adından söz ettiren Berkay İbiş 1997 doğumlu genç bir isim. Özellikle trap-mumble karışımını benimseyen yeni tarz rapçilerden biri desek yanlış olmaz. Son parçası S.W.A.T ile adından söz ettiren Ankara’yı mesken tutmuş bir rapçidir. Kalemi de sözleri gibi sağlam olan parçasını dinlemenizi öneririz.

İzmir

Türkçe mumble rap denilince akla ilk gelen isimlerden biri MAW. Son parçası “KARAMBOL” ile oldukça beğeni topladı. Biz gerçekten beğendik, tavsiye ederiz. RedKey Music üyesi olan rapçimizin oluşumu gibi şehri de İzmir.

Bir başka RedKey Music üyesi olan Sakorphe sahne adıyla bilinen ilk screamo rap (bağırarak rap söylemek) stilini kullanan sanatçımız, yeni nesil trap tarzını çok iyi yansıtan örneklerden. Özellikle Furkan Karakılıç‘ın prodüktörlüğünü üstlendiği albümüyle kısa sürede kendinden söz ettirdi.

İstanbul

Music Of The Block kısaca MOB ekibinin genç isimlerinden biri olan Güneş, kendini “Ses tellerini kullanmaya başladığından beri müzikle iç içe olan ,elinde tarak ayna karşısında konserler vererek büyüyen, kendine kurduğu dünyayı gittiği her yere yanında götürüp üretmeye olan açlığını dindirmeye çalışan kız” olarak tanımlıyor. Kadın rap sanatçılarımızdan olan Güneş’in başarılarına gün geçtikçe hep birlikte şahit olacağız.

MOB‘un bir diğer genç isimlerinden olan, 2001 doğumlu olan Jefe (Yakup Egemen Ateş) özellikle Tepki ile yaptığı feat ile biliniyor.

1997 İzmir doğumlu Güney Karakaya nam-ı diğer Maho G İzmirli rap sanatçımız. CATO birlikte “A.A.K” adlı şarkıları ile geniş kitlelere ulaşsalar da biz bunu örnek vermeyelim, ama siz youtube’dan yine de dinleyin. Ben Fero ile çıkardığı İzmir’in Ateşi parçası ile yazımıza devam edelim

Eskişehir

Özellikle trap müzik diyince adımıza gelen isimlerden biri de Ceg, gerçek adıyla Volkan Ayvazoğlu. Eskişehir doğumlu olan Ceg’i “Bu Gece” adlı şarkısıyla tanıdık. Tabii şarkı sözlerindeki uyuşturucuya özendirme suçuyla hapis cezası almışlığı da var. “Kafamız Matiz” şarkısıyla ve farklı tarzıyla hafızalarımızda yer edinen ünlü rapçimizin şehri ise tabii ki de doğduğu yer olan Eskişehir.

Joker ya da gerçek adıyla Mete Erpek. 1987 doğumlu olan rapçimiz 2014 yılında Eskişehir’de faaliyet gösteren Hiphopjobz‘u kurdu. Özellikle Allame ile ortak çalışmaları olan “Dünya İnanmıyor” parçasıyla dikkatleri üzerine çekti. Bu rapçimizinde kurucusu olduğu oluşum gibi kendisinin şehri de Eskişehir.

Bursa

1995 doğumlu sanatçımız, geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı çıkışla rap dünyasında adından söz ettirdi, Cakal şimdiden ritmi yakalamış gibi duruyor. Bu rapçimizin şehri klibinde de belirttiği gibi Bursa.

Samsun

Khontkar‘ın da bulunduğu RedKeys Music‘e katılmadan önce 2015’de çıkardığı ilk single parçasıyla tanıdık Keskin‘i. RedKeys grubu İzmir oluşumu dediğinizi duyar gibiyim, ama gerçek adıyla Yuşa Keskin aynı zamanda samsunmafiamusic‘un kurucusu. Kısacası bu rapçimizin şehri de Samsun diyebiliriz.

Yeni Sanatçılar

“Rap Müziğinin Altın Çağı: Yeni Sanatçılar” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!