Ragnar Lothbrok

Ragnar Lothbrok ve Gerçek Hayatı

Hepimizin Vikings (Vikingler) dizisinden bildiğimiz Ragnar Lothbrok kimdir? Ragnar, nasıl kral oldu ve nereleri işgal etti? Yazımızda Ragnar’ın tarihte nasıl biri olduğunu inceleyeceğiz. İşte Ragnar Lothbrok ve gerçek hayatı.

Dizideki Ragnar Lothbrok Kimdir?

Vikings dizisi Travis Fimmel’ın canlandırdığı Ragnar’ın batıyı keşfetme arzusu ile çiftçilikten krallığa kadar olan serüvenini konu alıyor.

Ragnar Lothbrok

Gerçek Tarihte Ragnar Lothbrok Kimdir ?

Ragnar Lothbrok’un tarihte doğum yeri tam olarak bilinmese de Norveç, Danimarka veya İsveç’te doğduğu düşünülüyordur bir rivayete göre İsveç Uppsala’da doğduğu iddia edilmiştir.

Ragnar Lothbrok 864 – 866 yılları arasında yaşamış efsanevi bir Viking savaşçısıdır kendisiyle ilgili tarihi olarak çok az bilgi ele geçmiştir.

Ragnar’ın hayatı birçok efsaneye konu olmuştur ve tarihi hayatı da bu hikayeler üzerinden değerlendirilmektedir.

Ragnar tarihte İngiltere, Fransa içlerine yaptığı akınlar ile ünlüdür.

Efsanelere göre ünlü savaşçı Lagertha ve Aslaug ile evlenmiştir ve beş tane çocuğu vardır.

Geleneksel kaynaklara göre Ragnar çok zeki bir komutan olduğu, saldıracağı Hristiyan şehirlere ve kasabalara pazar günü ayin saati saldırarak düşman ordusunu ibadet halindeyken etkisiz hale getirmesi ile ünlüdür.

Paris Kuşatması

Ragnar’ın komutasındaki 120 gemi ve 5 bin kişilik Viking ordusu mart ayında Atlantik Okyanusu’ndan Sen nehrine girerek nehir etrafındaki köyleri yağmalamışlardır ve nisan ayında Paris’e varmışlardır. Fransa Kralı, Vikinglere karşı başarılı olamamıştır. Vikingler 2.5 ton altın ve gümüş fidye alarak şehri terk etmişlerdir, akın sırasında Avrupa’da salgın hastalık başladığı ve Ragnar’da hastalığa yakalandığı söylenmektedir.

Ragnar Lothbrok

İngiltere İstilaları

Ragnar ve ordusu İngiltere’de bir çok kiliseye ve kasabaya yağma yaptığı bilinir. Yağmaları İngiltere genelinde iç karışıklık çıkarmış ve otoriter düzeni bozmuştur.

Ragnar Lothbrok

Ragnar Lothbrok’un bilinen tek büstü Danimarka‘da bulunmaktadır.

Ragnar’ın Ölümü

Tüm kaynaklar Ragnar’ın İngiltere’de öldüğünü onaylar. Ragnar İngiltere’de Northumbria Kralı Ella’nın eline düştüğü ve yılanlı çukura atılarak ölüme terk edildiği iddia edilir. Ragnar’ın ölüm tarihi 865 kabul edilir, oğullarının babasının intikamını almak için yaptığı akın bu tarih ile örtüşür.

Ragnar Lothbrok

Ragnar yılan dolu çukura atıldığında aşağıdaki ünlü ölüm türküsünü söylediği iddia edilir.

Odin’in benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel. Yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz. Odin’in Valhalla’sına gelen bir savaşçı şikayet etmez. Onun yanına ağzımda korku sözleriyle girmeyeceğim. Æsir beni karşılayacak. Ölüm yas olmadan gelecek. Ben de gitmek için sabırsızlanıyorum. Disir artık beni eve götür, Odin’in gönderdiği Valkürler. Æsir ile onur duyarak içkimizi yudumlayalım. Ömrümün günleri sona eriyor. Ölürken gülüyorum.

“Ragnar Lothbrok ve Gerçek Hayatı” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/ https://en.wikipedia.org/ Adamus Bremensıs


Metincan Dikmen
Hürriyet kahramanının izinden... Bir Parça Tuhaftık