Radiohead – Street Spirit

Bazı şarkıların üzerimdeki etkilerinin geçmesi gerçekten zor olabiliyor. Bu yüzden fazla negatif ve olumsuz şarkıları sürekli dinleyemiyorum. Radiohead’in aşığı olan bir arkadaşım her ay bir şarkısını yolluyor, bu grubu ayda bir kez dinlemek bile bana çok fazla geliyor, art arda dinleyemiyorum. Ama şimdi bahsedeceğim şarkı diğerlerinden biraz farklı “Street Spirit”

“O, sonunda ışık olmayan karanlık bir tünel. O, kendisini sadece melodinin sesinin tanımlayabildiği, çok acıtan tüm trajik hisleri temsil ediyor.”

street

Aslında tıpkı diğer şarkıları gibi, birkaç kez dinleyince otomatik olarak modum düşüyor ve klibi izlediğimde anlamsız bir karamsarlık çöküyor üzerime. Bu yüzden bu grubun fanlarının bu şarkıları gün boyunca nasıl dinlediklerini asla kavrayamıyorum. Thom York ise bu fanlar hakkında şunları söylüyor;

“Bu şarkıyla duygusal olarak başa çıkabilen hayranlarımızın olduğuna inanamıyorum. Şarkının ne hakkında olduğunu bilmediklerini düşünmemin sebebi budur. Bundan dolayı onu konserlerin sonuna doğru çalıyoruz. Şarkı beni deliyor, sarsıyor ve her çalışımda çok kötü acıtıyor.” 

“Hayranlarımız şarkının kendilerini delip geçmesine izin vermekte benden daha cesur, ya da belki de ne dinlediklerini bilmiyorlar.”

street

Belki de dinleyip, sözlerini anlamsız bulan kişiler vardır. Kendisi bu şarkıyı söylerken yıkılıp kalmaması için duygusal radarını bu şarkıdan uzaklaştırdığını ve o şekilde çaldığını söylüyor.

“Sözlerinin anlaşılır bir anlamının olmamasının, birkaç mini-hikâyeden veya görüntüden oluşmasının sebebi budur.”

Gerçekten de üstüne düşünülmüş ve çok iyi yazılmış bir şarkı, ama Thom York aynı fikirde değil.

“Street Spirit en saf şarkımız, onu ben yazmadım. o kendisini yazdı. biz sadece onun elçileri, biyolojik katalizörleriyiz.” Sözleri çok anlamlı, ama anlaşılır bi anlamı yok.”

Onca umutsuzluğa, karamsarlığa rağmen şarkının sonunda “immerse your soul with love” diyerek “sevgi”ye sarılması, bazı insanların düşündüğünün aksine Thom’un sevginin mutluluğun temel taşlarından biri olmadığını, sevginin sadece ve sadece her ne olursa olsun sonunda kötülüğün kazanacağı gerçeğinin acısını hafiflettiğini düşünmesi bile bu şarkıdaki negativiteyi açıkça gösteriyor.

street

Şarkı, aslında klibiyle ve tekrarlayan gitar riffleri ile anlam kazanıyor. Çünkü Thom York, içini ufak görüntüler ve birbirinden bağımsız küçük hikayelerle süslemiş, hayranlarını benzettiği sahip-köpek olayını bile klipte işlemiş. 

“Anlamına inat, tezahürat eden ve gülüşen binlerce insana bakmak, tıpkı köpeğinizi terk edecekken köpeğin kuyruğunu sallayarak duruşu gibi. Buna benziyor ve bu kalbimi kırıyor.”

Bu sözü açık ara beni en çok etkileyeniydi. Anlaşılamamanın verdiği o hüzün şarkının her yanına işlemiş.

“Keşke şarkı bizi katalizör olarak seçmeseydi, ben onu istemiyorum. Çok şey istiyor. O şarkıyı ben yazmadım.”


Mertcihan Özdemir
Kocaeli Üniversitesi 3. sınıf (Mühendislik Fakültesi) öğrencisiyim. Anlatmak istediklerimin bir kısmını yazıyorum.