Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı

Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı?

2020 sezonunda inanılmaz işler yapan, tartışmaların odağı olan ve başarılara imza atan Racing Point takımı neleri doğru yaptı ve sezonun en iyi takımlarından olmayı başardı?

Yönetim ve İnanç

Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı

F1 takımları için sponsorluklar hayati önem taşımaktadır. Bu konu çoğu takımın maddi gelirini oluşturmakta ve buna göre planlamalar yapılmakta. Bazen ise Lawrence Stroll gibi iş insanları takımları satın alarak maddi kaynak oluşturdular.

Racing Point takımı ise yetenekli pilotları olan bir takımdı. Maddi eksiklikler nedeniyle 2017 sezonunda sorunlar yaşayan takım iflas ile karşı karşıya gelmişti. Kuruluşunun ilk yıllarından itibaren diğer takımlara göre daha az maddi kaynakları olması takımın parlamasını göremedik.

Lawrence Stroll takımın 2018 sezonunda başına geçerek, ipleri eline alan Lawrence Stroll uzun soluklu bir dönemin kapısını araladı.

2018 ve 2019 sezonlarında konumunu koruyarak yapısını koruyan Racing Point, puan grafiğinde olumlu çizgiler çizmeyi başardı. Bu başarıları istenilen seviyelerde olmamasına rağmen takımın izlediği yolun olumlu sonuçlar doğuracağı gözle görülebilir bir seviyedeydi.

Sıkıntılı, Zorlu Yeni Sezon

Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı

2020 sezonu ile işleri yoluna koymak için adımlar atmaya devam eden, yenilenen ismi ve otomobilleri ile olumlu bir imaj sergilemeyi amaçlayan Racing Point takımı bunu başardı. Tasarımı ile dikkat çeken otomobil rakiplerince eleştiri odağı olsa bile takım bu durumdan memnundu.

Fakat sezona hazırlık sürecinde tasarladıkları otomobil geçen yılın şampiyonu olan Mercedes tasarımına oldukça benzemekteydi. Bu benzerlik takımların ve medyanın oldukça dikkatini çekti. Benzerlik konusu bununla kalmadı. Tasarımı yenilenen Racing Point otomobilleri inanılmaz derecede hızlıydı. Bu hız konusu ile diğer takımlar için büyük bir sürpriz olmuş oldu ve güçlü bir rakip ile karşılaştıklarını anladılar.

Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı

Bu benzerlik konusunun üstüne düşen bazı takımlar FIA hakemlerine otomobilin gövdesinde bulunan bir parça için başvurdular. Bu parçanın fren soğutma kanalı olduğu açıklanmasının ardından Racing Point bu parça tasarımını Mercedes takımından satın aldıklarını ve satın alma işleminin FIA tarafından onaylandığını açıkladılar.

Bu sıkıntılı sürecin devam etmesi nedeniyle üzerinde baskı oluşması beklenen Racing Point takımı suçsuz olduklarını, ceza almadan devam edeceklerini söyleseler bile FIA tartışma yaratan kararını açıkladı.

FIA, Racing Point takımına 15 puan silme ve 400 bin Euro para cezası verdi. Bu cezaya rağmen Racing Point’in tartışmalı parçanın kullanmaması için bir adım atılmadı. Böylelikle Racing Point ve FIA arasında gerçeklesen bu olay F1 kurallarında yaşanan büyük problemlerden birisi olarak hafızalara kazındı.

Riskli Planlar

Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı

F1, pilotlar için inanılmaz büyük sürprizlere yelken açmakla kalmıyor bazen tüm planları yerle bir edebiliyor. Bu durumun sürekli olarak zihinlerde dolaşması bu sporcular için baskı oluşturmakta. Racing Point ise bu konudan dersini çıkarmış pilotları ile daha riskli planlar oluşturup, gerçekleştirmeyi amaçladı.

Racing Point aerodinamik odaklı tasarlanmış otomobili ile pistlerde parlarken pilotlar inanılmaz bir sezon geçirdi. Arızalar ile karşılaşmalarına rağmen iyi sonuçlar alan Pérez ve Stroll olumlu profil oluşturdu.

Bu olumlu sonuçlar dışarıdan basit bir strateji gibi görünse bile takımın tek çıkış kapısıydı. Sezonun en hızlı otomobiline sahip olmak maddiyat ile çözülebilir bir konu iken bu gücü yönetebilen, baskıya dayanabilen pilotları yarışa odaklayabilmek daha farklı bir konu.

Biraz Şans

F1 sürprizler yapmaktan çekinmeyen bir ortama sahiptir. Bu konu o kadar tuhaf anlar yaşatıyor ki Racing Point için çok başarılı bir sezon yaşattı.

Takımlarda yaşanan ayrılıklar nedeniyle en az 1 hafta sonu yaşanan sıkıntılar çözülemez durumlar oluşturmaya başlamıştı. Bu konudan Racing Point nasibini çekse bile Pérez profesyonelliğini ekibe yansıtmayı başarmıştı.

Aynı zamanda Stroll performansını sezonun sonuna kadar arttırarak devam ettirmiş, 2 defa POL pozisyonu görmüştür.

2021 Sezonu İçin Adımlar

Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı

2021 sezonu için çok büyük adımlar atan Racing Point, Aston Martin ile anlaştı. Bu anlaşma Stroll için büyük önem arz ediyor. Milyarder iş adamının takımına büyük bir marka bulabilmesi, bu markanın otomobil üreticisi olması ve 2021 sezonu için yeni bir F1 otomobili tasarlayacak olması Racing Point takımı için deneyim, performans ve başarı olarak geri dönebilir.

Aynı zamanda bu ortaklık ile ismi Aston Martin Cognizant olarak değişen Racing Point takımı yeni sezonda Lance Stroll ve Sebastian Vettel ile yarışacak. Altlarında ise Aston Martin tarafından geliştirilmiş, yeni AMR21 tasarımı bulunmakta.

‘Racing Point Takımı Neleri Doğru Yaptı?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.