Quentin Tarantino’nun Bütün Filmleri

IMDb’nin Top 250 filmler listesinden düşmeyen Pulp Fiction (Ucuz Roman), Django Unchained (Zincirsiz), Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) gibi filmleriyle ünlü Tarantino farklı tarzıyla çıkardığı her filmle izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır. Filmlerinin fazlasıyla şiddet sahnesi içermesi nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanmasına rağmen Tarantino tarzından asla ödün vermemiştir. Peki bu pek çok ödül kazanmış ve aday gösterilmiş yönetmenin filmlerine ne kadar hakimiz? Quentin Tarantino’nun Bütün Filmleri yazımızda hepsini tartışalım.

Quentin Tarantino'nun Bütün Filmleri

Quentin Tarantino’nun Bütün Filmleri – 1. Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) (1992) IMDb: 8.3

Tarantino’nun yönetmen koltuğuna oturduğu ilk filmidir. Birbirlerinin adlarını bile bilmeyen bir grup hırsızın soygun hikayesini konu almaktadır. İşler bekledikleri gibi gitmeyince içlerinde bir muhbir olduğunu düşünmeye başlarlar. Her filminde mutlaka küçük bir rolde oynamayı seven Tarantino bu filmde de karşımıza Bay Brown karakteriyle çıkmıştır.

Quentin Tarantino’nun Bütün Filmleri – 2. Pulp Fiction (Ucuz Roman) (1994) IMDb: 8.9

Quentin Tarantino'nun Bütün Filmleri

Tarantino’nun en meşhur filmi olan Pulp Fiction yıllardır listelerde Top 10’dan aşağı düşmemiştir. Yönetmenin tarzını ve sinemaya bakış açısını yansıtan Tarantino’nun adı ile klasikleşmiş bir filmdir. Soyguncu bir çift, iki gangster, patronlarının karısı ve cesur bir boksörün hayatları bir rastlantı sonucu bir araya gelir. Karışık olay örgüsüyle Tarantino bir kez daha dikkatlari üzerine çekmeyi başarmıştır.

3. Jackie Brown (1997) IMDb: 7.5

Jackie Brown küçük bir Meksika’lı havayolu firmasında çalışan, kısa zaman içerisinde emekli olacak bir hostestir. Kendisi aynı zamanda Meksika’dan Amerika’ya silah kaçakçılığı yapmaktadır. Polis tarafından deşifre olmasıyla beraber patronuyla da araları bozulur ve bu iki taraf arasında yarım milyon dolar için bir mücadele başlar.

4. Kill Bill: Volume 1&2 (2003/2004) IMDb: 8.1/8.0

Aslında iki film olmasına rağmen Tarantino bu filmlerden tek film olarak bahsetmektedir. Uma Thurman’ın Pulp Fiction’daki başarısının ardından bu filmlerin de ana karakteridir kendisi. Gelin takma adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğrar ve karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan bir Gelin, mucize eseri hayata geri döner. Uyandığında tek bir hedefi vardır o da Bill’i öldürmek.

Quentin Tarantino'nun Bütün Filmleri

5. Death Proof (Ölüm Geçirmez) (2007) IMDb: 7.0

Dublör Mike, yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan biridir. Kendisi aynı zamanda araba kazası süsü vererek kadınları öldüren bir katildir. Bir gece Mike gözüne kestirdiği ve günlerdir takip ettiği 3 kızın peşine düşer. Ama bu sefer işler beklediği gibi gitmeyecektir.

6. Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi) (2009) IMDb: 8.3

Avrupa’nın bir yerindeTeğmen Aldo Raine, Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Raine’ın grubu, Nazi Almanyası’nın önde gelenlerine zarar vermektedir. Bu amaç için, Alman sinema oyuncusu ve gizli bir ajan olan Bridget Von Hammersmark ile beraber işbirliği yaparlar. Shasoanna’nın kendi intikamını almak için planlarını yaptığı bir sinema salonunda hepsinin kaderleri kesişecektir.

7. Django Unchained (Zincirsiz) (2012) IMDb: 8.4

Quentin Tarantino'nun Bütün Filmleri

Hikaye geçmişte eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un karşılaşmasını merkezine alıyor. Cinayetle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django’dan bir görev ister. Görevi tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz. Django’nun artık tek bir hedefi vardır. Köle ticareti yüzünden kaybettiği eşini bulmak.

8. The Hateful Eight (2015) IMDb: 7.8

Tarantino yıllar önce 10 film çıkaracağını duyurmuştu. Bu film de adından da anlaşılacağı üzere onun 8. filmi. İç savaşın üzerinden bir miktar zaman geçmiştir. Kar fırtınasının buz gibi vurduğu Wyoming kışında bir ödül avcısı, canlı yakaladığı kanun kaçağıyla birlikte bir mola yerine sığınır. Ancak burada birbirinden değişik karakterlerle yolları kesişir. Bu 8 kişi arasındaki gizli bağlar, hayatta kalmalarını çok zorlaştıracaktır.

9. Once Upon a Time… in Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da) (2019) IMDb: 7.7

Quentin Tarantino'nun Bütün Filmleri

Tarantino’nun henüz çıkardığı son filmdir. 1969 yılında geçen bu filmde, Western filmlerinin yıldızı Rick Dalton ve dublörü Cliff Booth artık tanımadıkları bir şehirde iş yapmaya çalışmaktadırlar. Sharon Tate, Charles Manson ve arkadaşlarının işlediği bir suçun suçlusu olurken Dalton ve Booth’un yolları kesişecektir.

Quentin Tarantino’nun Bütün Filmleri – Benim Tarantino filmleri sıralamam:

  1. Pulp Fiction
  2. Django Unchained
  3. Reservoir Dogs
  4. Kill Bill: Volume 1&2
  5. Inglourious Basterds
  6. The Hateful Eight
  7. Once Upon a Time… in Hollywood
  8. Death Proof
  9. Jackie Brown

Quentin Tarantino’nun Bütün Filmleri – İyi seyirler dilerim…

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!