Putin Kurtarıcı Mı? Yoksa Diktatör Mü?

”Putin” O Rusların ‘Rambo’su ve Gerçek Kurtarıcısı

Vladimir Vladimiroviç Putin Rusya Devlet Başkanı, siyasetçi ve KGB ajanı.

İktidarı ele aldığı 2000 yılından bu yana Rusların ve dünyanın en büyük ilgi odaklarından biri olan, Ömer Hayyam aşığı, çoban köpeği sevdalısı 67 yaşında bir kurt siyasetçi.

Rockstar

Tüpsüz derin dalışla deniz dibinden tarihi eser bulmaya, 2010 yılında kanser hastası çocukların yararına düzenlenen gecede “Blueberry Hill” adlı caz parçasını söyleyinceye dek tutun da, 60’ından sonra üstsüz bir şekilde orman da balık avcılığına kadar her maskülen ve sempatik kalıpta gördük bu lideri.

Oysa ki çoktan ele geçirdiği medyanın bu güzellemeleri bir yana dursun. Vladimir Putin kendi vatandaşlarının çoğunun gözü önünde dahi çoktan diktatör ilan edilmiş durumda.

Rusya’nın Devrimi’i

Peki Putin diktatör mü? Yoksa kurtarıcı mı? Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip, ordusu ve küresel çaptaki geçerliliği ile dünyayı yönetme pastasının başındaki en aç kahramanlardan biri olan, Rusya’nın başındaki politikacı o eski politikacı mı dersiniz.

Yorumu siz okuyucuya bırakalım ve Putin’i okumaya anlamaya başlayalım.

Şirketler Eliyle Sovyetleri Yaşatmak

Dünya doğalgaz rezervlerinin neredeyse yarısını elinde bulunduran Gazprom (%50,23 hisse Rusya Hükümetine ait) şirketi aracılığı ile Kafkasya ve Orta Asya da bulunan ve neredeyse tamamı Sovyetlerin dağılması ile ortaya çıkan devletler ve liderleri ile sıkı bir işbirliği ve ticaret bağı oluşturan Rusya, Sovyetlerin devlet ile sağlayamadığı kontrolü bir şirket vasıtası ile tesis etmiştir. Putin siyaseti ise ezelden beridir Sovyetlere karşı güttüğü sempati ve özlem hissine karşılık bulmuştur.

Suriye Meselesi

Putin dışişlerine gelince Batı’nın uyum ve birlik içinde olmadığını biliyor ve buna göre strateji geliştiriyordu.

O da bu zayıflığı avantajına kullandı.

Rusya’nın Esad yanlısı güçleri desteklemek için Suriye’ye müdahale etmesi, Batı’nın önün geçti ve çatışmada inisiyatifi eline almasını sağladı.

Putin‘in Suriye‘ye dahil olması ona birtakım avantajlar sağladı. Orta Doğu‘da istikrar için hayati olan toprak kontrolünü kimse ele geçiremeyecekti; yeni silahları ve taktikleri denemek için bir şans edindi, Esad dışındaki tarihi müttefiklerine Rusların eski arkadaşlarını bırakmayacağı yönünde güçlü bir mesaj gönderdi.

Yaşanan trajediler bombalanan köyler ve ”yanlışlıkla” olduğu öne sürülerek şehit edilen askerlerimiz hakkında ki sessiz tavırları hiç bir zaman unutulmayacak ve hoş karşılanmayacaktır.

İç Siyaset

Putin göreve geldikten sonra üç ay içinde medyayı kontrolü altına aldı.

100 milyon kişi tarafından izlenen ve ülkenin yüzde 70’ine ulaşan NTV, Putin’in ilk kurbanı oldu. Ancak sonuncu da değildi.

Buna karşın halkın mutluluk ve refah seviyesi yükseldi.

Rusya iç ve dış ticaret de çağ atladı.

Putin, oligarklar kendisinin kontrolünü ele geçirmeden önce oligarkların kontrolünü ele geçirmeye kalktı.

Berezovsky (2000) ve Mihail Hodorkovsky (2003) yavaş yavaş etkisiz hale getirildi.

Rusya’nın büyük şirketleri Putin ve müttefiklerinin eline düşmeye başladı.

Aynı şekilde Putin ülkenin 83 bölgesine güvendiği siyasetçileri vali olarak atayarak, kontrolü eline aldı.

Valiler için düzenlenen bölgesel seçimleri 2004 yılında ortadan kaldırdı.

Onun yerine üç kişiden oluşan bir liste oluşturdu ve bölgesel yasa yapıcıların bir sonraki valiyi bu listeden seçmesine izin verdi.

Ve son olarak…

Şimdilik Putin’in Rusya’yı elinde tuttuğu tartışma götürmez, ancak 2024’te dördüncü dönemi sona erdikten sonra ne olacak?

Putin o zaman 70’li yaşlarının başında olacak, ancak sessiz bir emeklilik isteyecek gibi gözükmüyor.

2024’ten sonraki planlarını ya da güce tutunup tutunmayacağını kimse bilmiyor.

“Putin Diktatör Mü? Yoksa Kurtarıcı Mı?” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynaklar

www.evrensel.net

www.bbc.com


Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.