Psikolojinizi Derinden Etkileyecek Filmler

Psikolojinizi Derinden Etkileyecek Filmler -3

Daha önce iki seri şeklinde film önerilerinde bulunmuştum. Şimdi psikolojinizi derinden etkileyecek filmler serimizin sonuna geldik. Ve en beğenilen, en etkileyici filmleri sona sakladım. Hepinize şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

7-) Girl, Interrupted – Aklım Karıştı

Film, Amerikalı yazar Susanna Kaysen’ın yazdığı romandan uyarlanmıştır. Yazar bu kitapta kendi yaşadıklarını anlatmaktadır. Susanna, borderline (kişilik bozukluğu) tanısı alacağı hastaneye intihar etmesi sebebiyle yatırılmıştır. Aslında bunun öncesinde hastalık belirtisiyle uyuşan birçok şey yapmıştır. Yaşadığı değişikliğin kendisi dahil herkes farkındadır fakat kimse bunun hastalık olduğunu bilmemektedir. Ta ki intihar olayı gerçekleşene kadar. Susanna, yaklaşık bir yıl kadar ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde kalıyor ve film o hastanede geçen olayları, arkadaşlıkları anlatıyor. Susanna Kaysen rolünü Winona Ryder başarıyla sırtlarken ona eşsiz güzel Angelina Jolie’de sosyopat rolünde bir hasta olarak eşlik ediyor.

Psikolojinizi Derinden Etkileyecek Filmler

😎 One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu

Psikolojinizi derinden etkileyecek filmler serimizin bir diğer filmi ”One Flew Over The Cuckoo’s Nest”. P. McMurphy aslında hapishanede yatan bir mahkumdur. Çeşitli suçlardan hüküm giymiştir ve çıkması neredeyse imkansızdır. Fakat orada olduğu sürece çıkmanın bir yolunu bulmuştur. Kendine ”deli” damgası vurdurarak bir ruh hastanesine yerleşmek onun için bir çıkış yolu olarak görünmüştür. Bir şekilde ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatışını yaptırır fakat burada olanlar onun için hiç de normal değildir. Etrafındaki kişilerle istemsizce duygusal bir bağ kurmaya başlamıştır ve çevresindeki insanların robotlaşmış bu durumu onu günden güne çileden çıkarmaya yetmiştir. Kurallar onun için aşılacak yeni bir engel demektir. Fakat öte yandan karşısında dimdik duran, asi ve surat kurallarıyla bir hemşire vardır. Bu iki karakter sürekli bir çatışma durumundadır. Peki kazanan taraf hangisi olacaktır? Arkadaşlarının özgürlüğü için çabalayan McMurphy mi yoksa hastalarının sert ve kurallı bir tedavi ile düzeleceğine inanan hemşire mi? McMurphy Jack Nicholson hayat verirken, hemşire rolünü ise Louise Fletcher canlandırmaktadır.

Psikolojinizi Derinden Etkileyecek Filmler

9-) Fight Club – Dövüş Kulübü

Böyle bir liste yapıp Dövüş Klubü gibi efsaneyi koymamak olmazdı elbette! Filmimiz kitabın uyarlaması aslında. Filmimizin baş rolü olan Jack, sigorta memuru olarak çalışmaktadır. Hepimizin sürdürdüğü gibi sıradan bir hayatı vardır. Maaşıyla koltuk takımı alan, sabah işe gidip akşam asık suratla evine varan ve bunun karşılığında yalnızca bir gün izne tabi tutulan… Uykusuzluk ile mücadele ederken sıradan yaşamına adapte olması onu zorluyordu aslında. Sonra bir gün Tyler ile karşılaşır. Tyler, Jack ile tam ters karaktere sahip olan birisidir. Adeta zirvededir ve Jack ile tam tersi bir düşüncededir. Üstelik kurduğu bir kulüp vardır. Bahsedilmesi yasak olan, insanların kendini rahat hissettiği, özgürlüğüne kavuştuğu bir kulüp. Jack öte yandan Marla isimli bir kadınla da tanışmıştır. Hayatı artık tepetaklak olmuştur ve bu üçü arasında gidip gelen bir maceraya dönüşmüştür. Dövüş Kulübü çekildiği günden bugüne popülerliğini koruyan efsane filmler arasındadır. Jack rolünde Edward Norton’ı görürken Brad Pitt, Tyler Durden rolüne hayat vermiştir.

Psikolojinizi Derinden Etkileyecek Filmler

”Psikolojinizi Derinden Etkileyecek Filmler” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!