Prince of Persia Redemption Oynanış Videosu Sızdı

Prince of Persia oluşturduğu üçlemeyle beraber her veteran oyuncunun kalbine gömdüğü ve güzel hatıralarla anımsadığı bir seri. PoP bir zamanlar, yalnızca Ubisoft’un değil, oyun dünyasının en büyük markalarından biriydi. Seri halihazırda sektörde bıraktığı izlerle beraber Assassin’s Creed gibi bir kültün yanı sıra birçok yapıma da ilham kaynağı olmuştur. Aradan yıllar geçmesiyle birlikte, üçlemenin finalinden sonra çıkan PoP 2008 ve The Forgotten Sands’ın seriyi canlandırmaya yetmediğini biliyoruz. Tam seri unutulmaya yüz tutmuş ve Ubisoft bütün yoğunluğunu Valhalla’ya vermişken gelen yeni haberler serinin fanlarını umutlandırdı.

Prince of Persia Redemption

Ubisoft geçtiğimiz günlerde “princeofpersia6.com” alan adına yıllar sonra domain kaydı yaptırdı. Bu olay uzunca bir süredir yeni ve güzel bir PoP oyunu bekleyen fanları heyecanlandırmaya yeterken, hemen akabindeyse seneler önce geliştirilen ve iptal edilen bir Prince of Persia oyununun CGI oynanış videosu keşfedildi. Keşfedildi diyoruz, çünkü video 2012 yılında yüklenmiş ve o zamandan beri kayıplardaymış.

İlgili Prince of Persia videosu

İddialara göre Ubisoft, ya da Ubisoft ile alakalı bir kimse, içeriği yıllar önce izleyicilerden gizleyerek Youtube’ye yüklemiş. 2012 yılında yüklenen içeriğin ne zaman kullanıma açıldığı bilinmiyor, ancak yeni keşfedildiğine göre yakın zamanda olduğu kesin. Bu durum eğer Ubisoft’un kontrolündeyse kendileri bir piyasa yoklaması yapıyor olabilirler. Videoyu izlediğimizdeyse Prince’nin parkur, tırmanma, dövüş ve zamanı geriye alma mekaniklerini gözlemleyebiliyoruz. Belli ki Ubisoft, 2012 yılında yüklediklerini hesaba katarsak, o dönemde yoğunluklarını PoP yerine Assassin’s Creed 3’e vermeyi tercih etmiş.

Assassin’s Creed 3, Uncharted 4, The Last of Us Part II ve Mass Effect gibi oyunların animatörlüğünü yapan Jonathan Cooper keşfedilen video hakkında Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu; “Bu çalışmayı görmeyeli yıllar olmuştu. Animasyon yönetmeni Khai Nguyen (For Honor oyunundan.) ve takımının yaptığı inanılmaz bir çalışma. Bu render edilmiş oyun görüntüleri bize Assassin’s Creed 3 için de çok ilham vermişti.” diyen Cooper ayrıca, “Ne yazık ki Ubisoft genellikle Prince of Persia oyunlarını öteki markalara göre iptal etmeye daha yatkın oluyor. Çünkü, bildiğim kadarıyla, serinin orijinal yaratıcısı Jordan Mechner hala oyunun lisans haklarına sahip, bu da oyundan daha az kar almalarını sağlıyor.” dedi. Böylelikle de Ubisoft’un neden yıllardır PoP oyunu çıkarmadığını anlamış oluyoruz. Ayrıca Cooper geçen sene yayınladığı Assassin’s Creed 3 CGI oynanış konseptini de paylaşarak iki çalışma arasındaki benzerlikleri bizim de görmemizi istedi.

İlgili Assassin’s Creed 3 videosu

Biz, CGI ile hazırlanmış olan tematik oynanış görüntülerini çok beğendik. Eğer böyle bir oyun çıkış yapacak olsaydı, kesinlikle oynamak isterdik. Ubisoft’un Assassin’s Creed ve Far Cry markalarından sıkıldığı, alternatif arayışlarına girdiği bize göre kesin. Eğer lisans hakları sorunu olmasaydı yüksek olasılıkla yeni bir Prince of Persia oyunu görebilirdik ancak şu durumda bu ihtimal oldukça düşük görünüyor. Her şeye rağmen biz yeniden Prince’yi oynamak gerçekten çok istiyoruz.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.