Prens

Prens – Kitap İncelemesi

Siyaset biliminin kurucusu sayılan İtalyan filozof Niccolo Machiavelli'nin en büyük ve bilinen eseri Prens ve Makyavelizm ilkeleri
Siyaset biliminin kurucusu sayılan İtalyan filozof Niccolo Machiavelli'nin en büyük ve bilinen eseri Prens ve Makyavelizm ilkeleri

Günümüz dünyasının gitgide sertleşen koşullarıyla birlikte, çoğu kişi Makyavelizm‘e doğru yöneliyor. Bu akımın kurucusu, ilkelerini belirleyen düşünür ve siyaset adamı Niccolo Machiavelli‘nin en bilinen eseri olan “Prens”e gelin yakından bakalım.

Prens

Niccolo Machiavelli Kimdir?

Machiavelli, 3 Mayıs 1469 senesinde Floransa’da dünyaya gelmiştir. Babası bir avukat olan Niccolo, dönemin şartları için pek varlıklı sayılmasa bile kaliteli eğitim alabilecek durumdaydı. Bunun yanında Latince eğtimi de aldı. Yıllar sonra Floransa’dan sürülen Medici yönetiminin yerine Dominikan olan Savonarola geldi. Savonarola, şehrin yönetimi için 10 kişilik bir topluluk kurdu. Niccolo Machiavelli, 29 yaşında ve pek az tecrübe sahibi olmasına rağmen bu 10 kişilik grupta bulunmaya hak kazanmıştı. Çok geçmeden şehir tekrar Medici Hanesi tarafından geri alındı ve Machiavelli görevinden uzaklaştırıldı.

Ardından hükümete karşı darbe girişimi yapma şüphesi nedeniyle tutuklandı. Papa 5. Leo‘nun çıkardığı genel af ile tekrar özgür bir yaşama kavuşan Machiavelli, hükümette görev alabilmek için Medici Hanesini ikna etmeye çalıştı. Uzun uğraşlar sonucu tarih yazıcısı olarak göreve başlayan Niccolo, Medicilerin bir kez daha iktidarı kaybetmesi ile işinden tekrar oldu. Yeni gelen yönetim bu sefer de eski yönetim ile sıkı ilişkiler içerisinde olduğu için Machiavelli’yi uzaklaştırınca, siyaset adamı yaşadığı sıkıntılı durumlar ile 58 yaşında vefat etti.

Prens

Prens (İl Principe)

Niccolo Machiavelli, siyaset felsefesi alanında yaptığı çalışmalar ve görüşleri ile tanınan bir isim. En popüler ve bilinen eseri ise “Prens”. Bu kitabı rönesansın en büyük destekçilerinden olan Lorenzo de’ Medici’ye yazmıştır. Dönemin koşullarına göre oldukça ileri görüşlü ve zeki bir siyaset adamı olan Machiavelli, Prens’te bir devletin kuruluşundan nasıl elde tutulabileceğine kadar pek çok önemli konuya değinmiştir.

Kitap 26 ana başlıktan oluşuyor, her bir başlıkta yakın ve uzak tarihten örnekler vererek durumun kavranmasını kolaylaştıran Machiavelli, günümüzde pek çok insanın uygun görmeyeceği önerilerde bulunuyor. Siyaset biliminin kurucusu kabul edilen yazar “Amaca giden her yol mübahtır.” mottosu ile parçalanmış vaziyette olan İtalya’yı düzlüğe çıkarmayı hedefliyor. Machiavelli’nin ölümünden 5 yıl sonra yayınlanan Prens hem dönemi için hem de günümüz için oldukça kaliteli tavsiyelerde bulunuyor. İşte onlardan bazıları:

Başkasının güçlenmesine neden olan kişi, kendi yıkımına yol açar; çünkü o güç, ya becerinin ya zor kullanmanın sonucudur ve güçlü hale gelmiş kişi için bu iki nitelik de kuşkuludur.

Niccolo Machiavelli

Sevilmekten çok korkulmak daha güvenli olacaktır. Çünkü genel olarak söyleyebiliriz ki insanlar nankör, değişken, ikiyüzlü, korkak, açgözlüdür ve siz başarılı oldukça tamamen sizin tarafınızdadır.

Niccolo Machiavelli

İnsanlar uğradıkları küçük zararların intikamını alır ama büyük zararlarınkini alamazlar; bu nedenle başkasına verilecek zarar, onun intikam almasından korkmayacağınız kadar büyük olmalıdır.

Niccolo Machiavelli

Gerçek yaşamla, düşlenen yaşam birbirinden o kadar uzaktır ki olanı bırakıp olması gerekenin arkasından giden kişi elindekinden de olur.

Niccolo Machiavelli

‘Prens – Kitap İnceleme’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!