Premier Lig ve Ekonomik Yükselişi

Kulüp taraftarları olan bizler her transfer döneminde takımımız için aklımızda bir kadro kurup, kulübümüzün kadrosunu belki bir yeni yapılanmaya soktuk veya tamamen bir yıldızlar geçidine dönüştürdük. Son zamanlarda futbol endüstrisinde harcanan transfer bedelleri her dönem yeni rekorlar kırıyor. Peki bu paranın suyu nereden gelmekte? Karşınızda Premier Lig

Premier Lig Kuruluyor

1992/1993 Sezonu Premier Lig Sezon Öncesi Fotoğrafı

Herkesin para ödemeden izleyebildiği, dekoderleşmemiş, üyeliğe indirgenmemiş futbol izlencelerin yerini eve alınan dekoderlere, futbolun yanında izlediğimiz reklamlara ilaveten alınan üyeliklere bırakması futbolun her geçen yıl bir önceki yılın üstüne koyarak büyümesine neden oldu. Bu duruma en güzel olarak günümüzün en değerli Futbol ligi olan Premier Lig’in maç başına fiyatlanan 1 maçlık değerine bakabiliriz. 1992 yılında kurulduğunda Premier Lig’te bir maç için 663.000£ (sterlin) fiyat biçiliyordu. Günümüzde ise bu rakam 6.53 milyon £’i bulmuş durumda. Coronavirus endüstriyi nasıl etkileyecek bilinmez ancak televizyon gelirlerinin bu denli artması, futbolun ve futbolun yan unsurlarının son damlasına kadar pazarlanması günümüzdeki transfer rekorlarının temel sebebi. Yukarıdaki rakamların Premier Lig’in sadece İngiltere’deki fiyatları olduğunu da belirtmek gerek.

Alan Shearer İçin 4.5 Milyon Euro!

Premier Lig

Premier Lig’in kurulduğu 1992 yılında en yüksek transferi yapan takım Blackburn Rovers, Alan Shearer için tam 4.5m€ bonservis bedeli ödemişti. O yıl bu, yapılan transferler arasında en yüksek 15. transfer bedeliydi. O yıllarda altın günlerini yaşayan Serie A’dan 4 farklı takım ilk 7 sırayı paylaşıyordu. Hatta Blackburn’den üstte sıralanan 14 takımdan 12’si Serie A takımıydı. Serie A dünyanın en iyi ligi olabilirdi o zamanlar. Peki bu kalite hakkıyla pazarlanıyor muydu?

Premier Lig gün geçtikçe büyüdü. Hem bünyesine yıldızlar kattı hem de takımlar kendi yıldızlarını yetiştirmeye başladı. Yetişen futbolcular ligin içinde kendi hikayelerini oluşturdular. Gelen yıldızlar ise ligdeki çekişmeyi daha üst seviyelere taşıdı. Hem de bu işi Sir Alex Ferguson ve Manchester United dominasyonunda geçen bir ligde başarmışlardı. Manchester United başarıları sonucunda büyüyen pastadan en büyük dilimi almış oldu.

Premier Lig Yükseliyor

Bahsi geçen zamanı biraz daha ileriye, 2007’ye alalım. Forbes yayımladığı listede dünyanın en değerli 20 kulübünü sıraladığında sıralamada tam 7 tane İngiliz kulübü yer almaktaydı. Bu 7 kulübün en az değerli üyesi ise Manchester City idi. Kulübün değeri 208 milyon $ olarak ölçülmüştü. En değerli 20 futbol kulübünün toplam değeri 8.4 milyar $ idi. 2019’da ise en değerli 20 futbol kulübünün toplam değeri 35 milyar $’ı bulmuş durumda. En değerli 20 kulübün 9’u İngiliz. 2007/2008 sezonunda en yüksek transfer Liverpool’a 35 milyon€ bonservis bedeli ile giden Fernando Torres’e aitti. Günümüzde Neymar’ın 222 milyon€’luk bonservis bedelini geçebilen olmadı. Şüphesiz ki Coronavirus sonrası belli bir süre boyunca da bu rekor geçilmeyecek gibi duruyor.

Premier Lig

Günümüzde Premier Lig takımları toplamda 2.42 milyar€’luk gelir havuzunu paylaşmakta. Alan Shearer enflasyon farkı alındığında 4.5 milyon€ yerine 8.2 milyon€ ile transfer edilirdi. Bu sayılar hem futbol endüstrisinin hangi noktalara geldiğini, hem de iyi pazarlanan bir organizasyonun kendi içinde ne kadar hacimli bir miktarda para çevirebileceğini göstermektedir. Futbol kulübü satın almak artık bir güç gösterisi, bir heves olmaktan çok, profesyonel bir iş kolu, yatırımcı çeken bir fırsat olarak görülmekte.

Yatırım Olarak Takım Satın Almak

Bu iş kolunda daha fazla para kazanmanın yolu stadı doldurarak, daha fazla izleyiciyi televizyon başında toplayarak, daha büyük sponsorluk anlaşmaları ile önceki sayıları daha da arttırmaktan geçiyor. Biz taraftarıların bu sayıların bir parçası olmamız için takımımızın izlemesi zevkli bir oyun ortaya koyması gerekiyor. İzlemesi eğlenceli oyun kaliteli kadrolar gerektirdiğinden dolayı her takım iyi oyuncular bulmaya başlıyor.

Böyle bir ortamda Premier Lig’in kalburüstü takımlarından biri olan Manchester City Abu Dhabi Grup tarafından yatırım alıyor. Abu Dhabi Grup kulübün %75’lik hissesini alıyor. Büyüyen Premier Lig gelirlerinin yanında yatırımcılarından da yüklü miktarda kaynak bulan takım 2008/2009 sezonundan itibaren hala sansasyonel transferler yapmakta. Bir önceki sezon en yüksek transfer bedeli 13 milyon € ile Rolando Bianchi’ye aitken, 2008/2009 sezonunun en sansasyonel transferlerinden biri gerçekleşiyor. Robinho Manchester City’e geliyor (43 Milyon Euro). Bir önceki sezon gelen oyuncu transferine 78 milyon € harcayan takım, o sezon ise 157.5 milyon € harcamıştı.

Premier Lig

Değer Uçurumu

Premier Lig bir büyük takıma daha sahip olmuştu. Bu büyük takım, organizasyonun değişen vizyonuyla ilk şampiyonluğuna 11/12 sezonunda herkesin hatırladığı şekilde ulaştı. Ligin yeni heyecanı olan bu takım, Premier Lig’in dünyanın en çekişmeli, mükemmeliyete en fazla yaklaşmış ligi olduğunu göstermiş oldu.

Geçtiğimiz sezon havuzdan en düşük payı 97 milyon £ ile Huddersfield almıştı. Bu miktar günümüzün kuruyla bakıldığında 18/19 sezonunda Süper Lig’te en az payı alan Akhisarspor’un (73 Milyon TL) yaklaşık 11.5 katı (1£ = 8.55TL). İngiltere kendisinden sonra en fazla oyuncu değerine sahip olan LaLiga’dan %56 daha fazla oyuncu değerine sahip.

Böyle bir ortamda transfer çılgınlığı beklemekten daha doğal ne olabilir ki?
Daha fazla spor yazıları için tıklayın.