Pragmatizm nedir

Pragmatizm Nedir?

Pragmatizm Nedir? Kimler tarafından ortaya atılmıştır? İlk defa nerede ve ne şekilde ortaya çıkmıştır? William James Kimdir?
Pragmatizm Nedir? Kimler tarafından ortaya atılmıştır? İlk defa nerede ve ne şekilde ortaya çıkmıştır? William James Kimdir?

Günümüzde herkesin kendini tarif edebileceği bir hayat felsefesi veya bir hayat görüşü vardır. Kimimiz realist bir bakış açısıyla olaylara yaklaşır kimimiz ise indetermist olarak hayatın tüm kontrolünü elinde görür. Bugünkü bahsedeceğimiz felsefi akım ise “Pragmatizm“. Pragmatizm nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Kurucusu ve savunucuları kimdir?

Pragmatizm nedir

Pragmatizm Nedir?

Pragmatizm, yararı ön planda tutarak, “Faydalı olan doğrudur” mantığı üzerinden ilerleyen felsefi bir akımdır. Pragmatizme göre gerçeklik, kişinin isteklerinden ve arzularından bağımsız değildir. Bu sebepten dolayı gerçeklik ve doğruluk, getirdiği başarı ve yarara göre değerlendirilir. Pragmatizm’in kurucularında sayılan William James, kitabında bu felsefi görüşü şu sözlerle ifade ediyor: Pragmatik açıdan soyut tasarım kelimesi boş bir mermi kovanına benzer. Hiçbir sonuca götürmez, hiçbir hüküm icra etmez. ”Ne tür bir tasarım?” ve ”ne tür bir tasarımcı?” yegane ciddi sorulardır ve yaklaşık cevaplara bile ulaşmanın yegane yolu olguların incelenmesidir.

Ortaya Çıkışı

Pragmatizm ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. 1870’lerde ilk olarak görülen bu felsefi akımın kurucuları: Charles Sanders, John Dewey ve William James‘dir. Bu üç düşünür de pragmatizm üzerine pek değerli kitaplar ve makaleler yazmış olsalar da asıl kaynak kitap olarak alınabilecek olan eser William James‘in “Pragmatizm – Bazı Eski Düşünme Tarzları İçin Yeni Bir Ad” isimli eseridir.

Pragmatizm nedir

William James Kimdir?

William James, 1842 senesinde varlıklı bir ailede dünyaya geldi. Babası bir ilahiyatçı ve eğitimci olduğu için William’ın eğitimine çok önem verdi. ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya gibi pek çok köklü ülkede eğitim aldı. Babası düşünce özgürlüğüne çok önem veren birisiydi. William James bu sayede eleştirel yönü güçlü olarak yetişti. 1869 yılında Dünya’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Harvard’dan doktor olarak mezun oldu. Çok geçmeden üniversite başkanı tarafından Harvard’da derslere girilmesi istendi. Başta bu teklife sıcak bakmayan William, uzun bir Avrupa turundan sonra teklifi kabul etti. Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen James, psikoloji konusunda oldukça derin bilgiye sahipti. Bu konu üzerine “Psikolojinin İlkeleri” adlı bir eser yazmıştır. Dönemin psikoloji öğrencilerini derinden etkilemiş ve pek çok çalışmaya kaynaklık etmiştir.

“İnsanlık, küvetteyken suyu açmış ama bir türlü kapatamayan bir çocuk misali kendi zenginliğinde boğulabilir.”

William James

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!