arama

Popüler Filmlerde Gözlerinizden Kaçırdığınız 10 İlginç Detay

 • paylaş
 • paylaş
 • Aykut Ay
 • Beğen
  Loading...

Günümüz sinemasında oldukça popülerleşen detay gizleme ve ‘Easter Egg’ler neredeyse hemen hemen her filmde karşımıza çıkmaya başladı. Bazılarının bulunması seneler bile sürebilen bu unsurlar ise zekice koyulduğu takdirde insanlara gerçekten de “Vay be!” dedirtebiliyor. Hayranların filmi tekrar tekrar, sahne sahne izlemesinden sonra aydınlatılan bu detaylar ise takdir edeceğiniz üzere bulunması çok zor. İşte bu yüzden de sizin filmin büyüsüne kapıldığınız ve gözünüzden kaçırdığınız ilginç detayları bu yazıda derlemek istedim. İsterseniz fazla uzatmadan hemen listemize geçelim.

 • Jim Carrey’in efsaneleşmiş olarak sayabileceğimiz Truman Show filmini izlediyseniz karakterimizin her sabah D vitamini hapı aldığını fark etmişsinizdir. Ve D vitamini ise genellikle gün ışığına çıkmayan insanlara verilir, tıpkı Truman gibi. Bildiğiniz gibi karakterimiz hiç Güneş’e çıkamadığı koca bir film setinde yaşıyor yani bağdaştıracağınız üzere filmin yönetmeni Peter Weir gerçekten harika bir detay ile filmin bu açığını güzel bir şekilde kapatmış.
 • Çoğu insana göre Disney’in en güzel animasyon serisi olan Toy Story‘de yer alan Buzz karakterini bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. Serinin 3. filminde karakterin pillerinin çıkartıldığı bir sahne de ise pillerin üzerinde BNL yazısını görüyoruz. Çoğunuz için ilk bakışta hiçbir şey ifade etmeyen bu yazı Disney’in başka bir karakteri olan Wall-E’nin üretildiği şirket ile aynı.
 • Usta yönetmen James Cameron imzalı Titanik filmi gerçek, yaşanmış bir olayı kendisine konu ediniyor. Ama aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bu gerçek olaylar sadece senaryo aşamasında kalmamış, sahneye kadar aynısı çekilmiş.
 • Marvel’ın 2011 yılında vizyona soktuğu Captain America: First Avenger filmindeki Tony Stark’ın babası Howard Stark’ı hatırlıyorsunuzdur. Karakter filmde sahnelerinden birinde Steve Rogers’a “Hydra sana bir cep bıçağı ile saldırmaz.” diyerek küçük bir şaka yapıyor. Filmin son sahnelerinde ise tam olarak aynı olay yaşanıyor ve bir Hydra ajanı kahramanımıza bıçakla saldırıyor.
 • Lord Of The Rings evreni ile aynı evrende geçen Hobbit serisini eminim izlemişsinizdir. Listenin 5. maddesinde yer alan bu detay ise serinin 3. filminin çoğu kişinin izlemediği bitiş jeneriğinde yer alıyor. Bilbo Baggins karakterine hayat veren Martin Freeman’ın jenerikte yer alan bu çizimi elinde bir lego figürü tuttuğu bir fotoğrafından alınmış.
 • Disney’in Toy Story 3 filmine yerleştirdiği Wall-E detayının bir benzeri ise bu sefer Dream Works’ün Monsters VS Aliens filmden geliyor. Filmde yer alan General W.R. Monger’ın nişanında gördüğünüz üzere bir Shrek motifi bulunmakta.
 • Night At The Museum filminde yer alan bu detay ise Kahmunrah karakteri ile ilgili. Serinin ikinci filminde karakterimiz “Arkadaşlarını göz açıp kapayıncaya kadar öldürebilirim.” gibi bir cümle kuruyor ve tüm film boyunca bu karakterin tek bir göz kırpışını bile görmüyoruz.
 • Incredibles filminin güçlü, kurşun geçirmez adamı Mr. Incredible’ın aşağıdaki sahnede masasında bir kavanoz bulunuyor. Tabi bu noktaya kadar ilginç bir tarafı olmasa da bu kavanoz içinde göğsünden seken kurşunların bulunduğu bir kavanoz olunca ilginç bir detay olarak listede yer alıyor.
 • 2018’in Kasım ayında aramızdan ayrılan efsane çizgi roman yazarı Stan Lee’ye bildiğiniz üzere her Marvel filminde küçük bir sahne ayrılıyor. Yer aldığı son Marvel filmi Endgame‘de ise izleyenlerin hatırlayacağı gibi sahnesi 70’li yıllarda geçiyor. Ve bu sahne de ise Stan Lee kendisinin o yıllardaki aynı görünüşü ile yer alıyor.
 • Oscar ödülüne sahip Spider-Man Into The Spider-Verse animasyonunda Miles Morales, Peter Parker’ı elektrik ile şokladığında alışılagelmişin dışında karakterin sinir sisteminin aydınlandığını görüyoruz. Çoğu animasyon filminde iskeletin aydınlandığını gördüğümüz bu detay ise bilimsel olarak baktığımızda daha doğru gözüküyor.

Kaynak: https://brightside.me

etiketlerETİKETLER