Pearl Harbor Saldırısı

Tarihte bugün gerçekleşen, II.Dünya Savaşı’nı alevlendiren bu saldırının nedenleri ve sonuçları nelerdir? Japonya neden Amerika’ya sürpriz bir saldırı yapmıştır? Pearl Harbor saldırısı neden oldu?

Pearl Harbor ve Amacı

Peral Harbor saldırısı, 7 Aralık 1941 tarihinde Japonya tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus’ta bulunan askerî gemilerinden gelecek olası bir saldırısını önlemek için düzenlenmiştir. Aslında bu sürpriz saldırının sadece tek tük bir nedeni olmadığı, geçmişte de Japonya-Amerika arasında gerilmeler yaşandığının ve bu saldırıyla ipin ucunun koptuğu kanıtına varılmaktadır.

pearl
Japonlar tarafından tasvir edilen; Meiji Restorasyonu’yla modernleşen Japonya

Japonya “Zengin ülke ve güçlü asker” politikasını izlemiştir. Japonya; Meiji Restorasyonu‘yla hızla gelişen, topraklarına toprak katmak isteyen, I.Dünya Savaşı’nda istediğini alamayan ve almak isteyen hırslı bir devlet haline bürünmüştü. Çin ve diğer birçok ülkeyle sorun yaşayan Japonya; bunun asıl sorumlusunun Amerika olduğunu her defasında iddia etmişti.

Japonya – ABD ilişkisi

Milletler Cemiyeti, ABD, İngiltere ve Hollanda gibi devletler, Japonya’nın Çin’e saldırılarından rahatsız oldular ve diplomatik baskı ile karşılık verdiler. Japonya, 24 Şubat 1933’te tepkisini ortaya koyarak cemiyetten çekildi. Daha sonra Japonya, “ABCD kuşatması” (America, Britain, China ve Dutch’un baş harflerinden) terimini ortaya çıkartmış ve bu terim milliyetçilik duygusunun güçlendirilmesine yardımcı olmuştur.

“Zengin ülke ve güçlü asker” politikasıyla ilerleyişini sürdüren Japonya; Temmuz 1939’da üzerindeki baskıyı 1911 ABD-Japonya ticaret paktını iptal ederek azalttı. Japonya Çin’deki askerî seferine devam etti ve Nazi Almanyası ile I. Dünya Savaşındaki düşmanlığı resmî olarak kaldıran “Anti-Komintern” Anlaşmasını imzaladı. 1940’ta ise Japonya, Nazi Almanyası ve Faşist İtalya ile üçlü anlaşmayı imzalayarak “Mihver Devletler’ini” yani savaşın bir tarafını oluşturdu. Japonya’nın bu hareketleri Birleşik Devletler’in hurda metal ve akaryakıt üzerine de ambargo koymasına ve Panama Kanalını Japon gemilerine kapatmasına neden oldu. Japonya bu saldırı öncesi bazı askeri önlemlerini almıştı ve bunları harakete geçirmeyi bekliyordu. Bu saldırının olacağı muhtemeldi ve Amerikan komutanları bu konuda uyarılmıştı. Ancak Japonların böyle bir şeye kalkışmalarının imkânsız olduğu düşünülüyordu.

4 Eylül 1941’de İmparator tarafından Pearl Harbor’a saldırının göz önüne alınıldığı İmparatorluk Konferansının ikincisinde, Japon Kabinesi İmparatorluk Genel Karargâhı’nda hazırlanan Pearl Harbor saldırı planları tartışıldı. Ve şu karara bağlandı:

İmparatorluğumuz nefsini koruma ve savunma amacıyla savaş hazırlıklarını tamamlayacaktır [ve] gerekirse ABD, Britanya ve Hollanda ile savaşma yoluna gitmeye kararlıdır. İmparatorluğumuz aynı zamanda ABD ve Britanya’ya karşı mümkün olan bütün diplomatik önlemleri alacak ve hedeflerimize bu yolla ulaşma gayreti gösterecektir. Ekim ayının ilk on günü içinde taleplerimizin karşılanması ortamının oluşmaması halinde ABD, Britanya ve Hollanda ile hemen savaş başlatma kararı alacağız

Saldırı Başlıyor

pearl
Japonya’ya ait uçaklar

Japonlar bu saldırıyı yapmadan önce birçok strateji geliştirmişti. Bu saldırıyı iki dalga olarak uygulamaya karar verdiler. İlk dalga 49 bombardıman, 51 pike bombardıman, 40 torpido, 43 Avcı uçağından (toplam 183 uçak) oluşuyordu ve Oahu’nun kuzeyinden başlıyordu. İkinci dalga 54 bombardıman, 78 pike bombardıman ve 35 avcı uçağından (toplam 167 uçak) oluşuyordu ve neredeyse aynı bölgeden başlıyordu. Ayrıca limandan kaçmaya çalışacak gemileri vuracak denizaltı ve cep denizaltıları tarafından desteklenmekteydi. Japonlar hem havadan hem de denizden çok iyi bir strateji kurmuştu.

pearl
Japonlara ait 3 dalgalı saldırı planı

Amaç Hawaii yakınlarındaki Pearl Harbor limanına demirli Amerikan Donanmasını yok etmekti. Aslında bunun imkansız olduğu düşünülebilir. Ancak Japonlar 6 aydır sıkı bir ambargoyla karşı karşıyadı. Ne ülkenin ne de ordunun dayanacak gücü kalmamıştı. Amborgonun kalkması yönündeki çağrılar Amerika tarafından görmezden gelinmişti. Örneğin Japon donanmasının baskın öncesi yakıtı bile kısıtlıdır. Japon İmparatorluğu için geleneklerine uygun koşullar oluşmuştur. Saldır, yok et, tamamen yok edemiyorsan uzlaşıya zorla. Ama Japonların en büyük amacı verebildikleri kadar çok zarar vererek Amerika’nın Pasifik gücünü parçalamaktır.

Japon uçakları iki kol halinde saldırdı ve 353 uçak Oahu’ya ulaştı. “Biz sürpriz saldırı yapmayı başardık.” anlamına gelen “Tora Tora Tora” şifresini bildirdi. Amerikan gemilerindeki askerler bombaların patlama sesleriyle ve “Yangın, kaçın”, “herkes güverteye, saldırı altındayız” bağrışmalarıyla uyandı. Hazırlıkların yetersizliği ile beraber, kilitli cephanelikler, sabotaja karşı kanat kanata park edilmiş uçaklar, yükseltilmiş alarm durumunun olmamasına rağmen, birçok Amerikan askeri savaşın verdiği şaşkınlıkla savaşıyordu. Amerika’nın birçok kilit nokta ve gemileri vurulmuştu.

USS Arizona gemisinin batma anı

Saldırı tam tamına 90 dakika sonra bitti. 2403 Amerikalı ölmüş (sivillerde dahil) ve 1178 kişi yaralanmıştı. Beşi zırhlı olmak üzere onsekiz gemi batmıştı. Amerikan kayıplarının neredeyse yarısı (1102 kişi) Arizona‘daki patlama ve batmasından dolayı olmuştu. Her ne kadar Japonlar zırhlılara (ordaki en büyük teknelere) odaklanmış olsa da diğer hedefleri göz ardı etmediler. Birçok gemi ve yakıt depolarına zarar verdiler. Bunlar büyük patlamalara ve yanmalara yol açtı.

Japonya’da ise 55 Japon havacısı ve 9 denizaltıcı saldırı sırasında öldü. Japonların 441 uçağının (350’si saldırıda yer aldı) 29’u kaybedilmiş; yirmiden fazlası ise uçak gemilerine sorunsuz inmişti. Böylelikle savaş, Japonya’nın kesin zaferiyle sonuçlanmıştı.

Saldırı Sonrası

Pearl Harbor’a küçük ölçekli birkaç saldırı daha yapılmıştır. Daha sonrasında ise ABD-Japonya arasında yaptırımlar, ültimatomlar ve ülke içi konferanslar düzenlenmiştir. Bu böyle sürüp gitmiş, ta ki Amerika, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atana kadar. ABD bu saldırının sonucunda intikamını insanlık tarihine geçecek şekilde almıştır.

Hiroşima’ya atılan atom bombası

6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, tam 3 gün sonra yani 9 Ağustos 1945’te ise Nagazaki’ye atom bombası atılmıştır. Bu atom bombaları 1945 yılının sonuna kadar en az 140,000 kişinin (Nagasaki’de ise 80,000 kişi) hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Ayrıca Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasından sonra, yayılan radyasyondan dolayı birçok çocuk hasta olmuş ve ölmüştür. Radyasyon, üreme hücrelerini etkilediği için çoğu bebek genetik bozukluklarla beraber doğmuştur.

KAYNAKÇA:

  1. Kiroku Hanai “Birleşik Devletler Savaş İdaresi:Orantılılık duygusu yok,” Japan Times, 28 Eylül, 2004 (accessed June 10, 2005);
  2. Gregory Clark, “İşlenmiş savaş suçlarının dökümü,” Japan Times, 15 Nisan, 2005 (accessed June 10, 2005).
  3. McCollum Muhtırası Roosevelt Yönetiminin 1940 yılına ait yönetimin Japonya ile savaş için provokasyon planlarını içeren bir iç dokümanı (1994 yılında açıklandı)
  4. Vikipedi.com
  5. History.com
  6. Britannica.com

Eyüp Emirhan Demirel
İnovasyon, dönüşüm ve aydınlanma adına her şey. İletişim: [email protected]