Partisiz Cumhurbaşkanı Adayı: Dr. Serdar Savaş

Geçtiğimiz günlerde kendisinin Cumhurbaşkanı adayı olduğunu sürpriz şekilde açıklayan Dr. Serdar Savaş, seçime daha 3 yıl varken adaylığını açıklayan ilk isim oldu. Herhangi bir parti ile bağlantısı olmayan Dr. Serdar Savaş kimdir? Neden bu seçime girmek istedi? Neden adaylığını bu kadar erken açıkladı?

Dr. Serdar Savaş Kimdir?

Dr. Serdar Savaş, 1960 yılında doğdu. Kabataş Erkek Lisesi mezunu olduktan İstanbul Üniversitesi’nde tıp ve hukuk okudu. Ardından Londra Ekonomi Okulunda sağlık planlaması ve finansmanı, London School of Hygiene’de ise epidemiyoloji ve istatistik eğitimi gördü.

serdar savaş

Hukuk fakültesinde özellikle Anayasa ve İdare Hukuku konularında kendini geliştirmiştir. Devleti anlamak ve Devlet’in içinde yönetim sistemleri kurmak için bu konuların çok önemli olduğunu dile getirir.

Tasavvuf ve İslami İlimler, felsefe, sanat, müzik (Özellikle Türk Sanat ve Klasik Batı müziği) gibi konulara oldukça ilgilidir. Asya ve Avrupa’nın pek çok yerinde bulunmuştur. Almanca ve İngilizceyi ileri derecede bilmektedir.

Serdar Savaş, doktor olduktan sonra ilk görev yeri Diyarbakır ardından da Adana’ya sağlık ocağı hekimi olarak atandı. Dönemin Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı tarafından henüz 26 yaşındayken Adana İl Sağlık Müdürü oldu. Adana’daki başarıları sayesinde Turgut Özal tarafından 28 yaşında Sağlık Bakanlığı’na müşavir, 30 yaşında ise müsteşar yardımcısı olarak atandı.

Önemli Başarıları ve Çalışmaları

serdar savaş

Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Türkler’in sağlık sorunlarıyla dönemin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ile çalışmıştır. 1990 yılı Türkiye Sağlık Reformları projesine direktör olarak atanıp 150 milyon dolarla yönettiği proje, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yılın en başarılı projesi olarak örnek gösterildi.

Dünya Sağlık Asamblesi’nde Türk heyetine başkanlık etti. 33 yaşında Dünya Sağlık Örgütü davetiyle Avrupa Sağlık Sistemleri ve Politikaları bölüm başkanlığına atandı. Türkiye’de genetik ile ilgili yaptığı çalışmalarla Toplum Sağlığı Genom Bilimi ödülü verilmiştir. Geliştirdiği Gen Test ve 7K Tıbbı modeli ise hala Avrupa’da pek çok üniversitede araştırma konusudur.

Kırgızistan’da adını kendisi koyduğu ”Manas” projesinde rol aldığı için dönemin Cumhurbaşkanı Askar Akayev tarafından şeref madalyası verilmiştir.

Dr. Serdar Savaş Neden Aday?

Dr. Savaş, İl Sağlık Müdürü olduğu yıllarda il düzeyinde komiteler ve toplantılara katılarak erken yaşta devletin nasıl çalıştığını ve yönetildiğini tanıma imkanı buldu. Yönettiği projelerle Hazine Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı hakkında bilgi sahibidir. Turgut Özal ile çalışırken kabine ve Cumhurbaşkanlığı ile ilgili gözlemler yapıp işleyişleri görme imkanı bulmuştur.

Türkiye için bilim, tarım, endüstri, bilişim ve ekonomi politikaları ile yakından ilgilendiğini ayrıca moleküler genetik ve uzay alanlarında da gençlerle ekipler kurup çeşitli projelerde aktif görev yapmak istediğini de belirtmektedir.

Adaylığını Erken Açıklamadı Mı?

Kendisine çeşitli platformlarda en çok sorulan ve merak edilen soru: Adaylığını çok erken açıklamadı mı? Dr. Serdar Savaş ”Adaylığımı açıkladığımdan bu yana projelere ve çalışmalara başlamak isteyen çok fazla genç oldu. Biz toplumla beraber çalışarak, çalışma grupları kurarak seçime kadar büyük işler başararak kendimizi topluma kanıtlamak istiyoruz.” cevabını vermiştir.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni