Pandemi Sürecinde Sağlık Hizmeti

Pandemi Sürecinde Sağlık Hizmeti Almak

Pandemi sürecinin başından itibaren aldığımız önlemler bizi oldukça kısıtladı. Artık “Yeni Normal” hayata alışıyoruz. Karantina süresince ertelediğimiz bazı ihtiyaçları karşılamak mecburiyetindeyiz. Hastahane randevuları ertelendi, diş ağrıları haplarla giderildi hatta evcil hayvanlarımızı bile veterinere götürmedik. Peki gideceğimiz kuruma nasıl güveneceğiz? Nelere dikkat edeceğiz? Pandemi Sürecinde Sağlık Hizmeti Almak yazımda bir sağlık çalışanı olarak bunlara cevap vermeye çalışacağım.

Hastahane veya Poliklinik Kriterleri

Öncelikle tüm kapalı alanlarda klima çalıştırılması yasaklandı. Bunun sebebi klima filtrelerinde mikrop, bakteri ve koronavirüsün bir süre varlığını sürdürebilmesi. Bu sebeple klima çalışan kurum ve işletmelerden uzak durmamız gerektiğini bilmeliyiz. Havalar sıcak olsa da bir süre sıcaklara katlanmamız gerekecek.

Eskisi gibi işlek veya kalabalık görünen kurumları da tercih etmemeliyiz. Yeni normal şartlarında muayene öncesi ve sonrası en az 30’ar dakika camlar açık bir şekilde odanın havalandırılması gerekiyor. Bu arada gideceğimiz klinik, hastahane veya sağlık merkezlerini seçerken yeni bir kriter olan “Havadarlık” kriterini de göz önünde bulunduralım. Bol camlı işletmeleri tercih edelim.

Kurum seçimi öncesi bir araştırma yapılmalı. Birçok kurum öncesinde pandemi hastahanesi olmasına rağmen artık koronavirüs vakası kabul etmiyor. Bu kurumları tercih etmek oldukça isabetli olacaktır.

Tedavi ve Yöntem Kriterleri

Gelelim tedavinizde kullanılan materyallere. Maske ve eldiven kesinlikle, tulumlar ise mümkünse değiştirilmeli. Oturduğunuz veya dokunmanızın mümkün olduğu yüzeylerde tek kullanımlık örtüler kullanılmalı. Ayrıca bekleme salonlarında fazla kişi olmamalı, hemşire ve asistanların sayısına da dikkat edilmeli.

Kendiniz hakkında alabileceğiniz önlemlerde randevunuza giderken bir çift eldiven ve iki kat maske alabileceğiniz önlemlerin başında geliyor. Yanınıza olabildiğince az eşya alarak teması olabildiğince düşürebilirsiniz. Telefon ve cüzdan gibi sık temas ettiğiniz eşyalarınızı eldivenleri taktıktan sonra kullanmamak bulaş riskini önleyebilir. Tabi içeri girerken taktığınız eldiven ve maskeyi çıkarken hastahanelerin tıbbi atık konteynerlerine atmayı unutmayın.

Pandemi Sürecinde Sağlık Hizmeti

Ne Yapmalı?

Sağlık hizmetlerine geri dönüşün gereklilik kısmı oldukça ciddi. Bu yeni hayata başlayalı yaklaşık 4.5 ay oluyor. Başlarda önem vermeyip hastahaneye gitmediğimiz ağrılar ciddiyete binebilir veya diş çürükleri dişimizi kaybetmeye sebep olabilir. Evde kalarak hareketimizin oldukça azaldığı bu dönemden sonra geniş çaplı bir kontrol yaptırmak bile iyi olabilir.

Pandemi Sürecinde Sağlık Hizmeti

Şikayetlerinizi kendiniz değerlendirmeli ve ciddiyetine göre randevumuzu alıp hekimlere görünmeliyiz. Bize büyük bir sorun gibi gelmeyen bazı rahatsızlıklarımız önemli hastalıklara sebep olabilir. Virüs korkusu sebebiyle daha büyük sorunlarla karşılaşmak yerine önlemlerimizi alıp muayene olmalıyız. Unutmayalım, koronavirüs aldığımız önlemlerden daha kuvvetli değildir.

“Pandemi Sürecinde Sağlık Hizmeti Almak” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!