Oyunlarda Etkileşimli Senaryo

Oyunlar içerikleriyle beraber bizi bir şekilde her zaman etkilemeyi başarırlar. Bu içeriklerden en önemlisi de şüphesiz senaryo faktörüdür. Bu yazımızda senaryo faktörünü günümüzdeki gelişmiş hali olan “etkileşimli senaryo” modelini baz alarak inceleyeceğiz.

Mario
Mario

Etkileşim ve Senaryo

Etkileşim, basitçe, iki veya daha fazla ögenin birbirlerini etkilemesi olarak tanımlanır. Oyunların temelini oluşturan öge de aslında etkileşimdir. Sizin verdiğiniz her bir komut oyunu, oyunun verdiği her bir tepki ise sizinle etkileşime girer. Bu durumu sadece video oyunları ile ele almayınız; seksek, istop, Monopoly ve Tabu gibi oyunlar da örnektirler. Senaryolarsa video oyunlarının amacını ve içeriğine yön verirler. Belirli bir ‘’ilk senaryolu video oyunu’’ olmasa da, bu konuda aklımıza ilk gelen oyun Mario’dur ve nitekim senaryosu gayet basit, sıradandır. Mario isimli kahramanımız prensesi kurtarmak için bir maceraya atılır, bu macera boyunca karşısına gelen düşmanları ve en sonunda da büyük bir canavarı alt ederek prensesi kurtarır.

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

Zaman ilerledikçe basit senaryolar gelişti ve içerisinde daha ince, daha fazla detaylar barındırmaya başladılar. Bu durumun en güzel örneğini Japonlardan görüyoruz. Senaryoların devamını ve yan senaryolarını oluşturmayı günümüzde en çok Japon oyun yapımcıları yapıyor. Final Fantasy, Metal Gear, Resident Evil, Devil May Cry gibi seriler içerlerinde toplamda 10-15 yapımı bulunduran çok uzun seriler ve bu serilerin çoğunda senaryo sadece yan karakterler ya da aynı evrende geçen farklı karakterlerden oluşuyor. Bu yöntemle beraber, yan karakterleri ve evrenleri işleyerek, yapımcılar kendi serilerine bir nevi oyun evreni yaratmış oluyorlar. Evren yaratma konusunda League of Legends, Warhammer ve Warcraft gibi oyunlar güzel örneklerdir.

etkileşimli senaryo final fantasy
Final Fantasy

Etkileşimli Senaryo

Oyunlar çok uzunca bir süre tek bir senaryoya sahip oldular ve düz bir çizgi üzerinde ilerlediler, tıpkı tiyatrolar gibi. Çoğu tiyatro da böyledir zaten, senaryo hazır yazılır ve oyuncular oyunu bitirdikten sonra perde kapanır. Fakat son zamanlarda ortaya çıkan etkileşimli senaryo akımı, senaryo üzerinde oyunculara alternatifler sundu ve seçim yapma hakkı verdi. Bu akım ilk dönemlerinde sadece oyunun sonlarında oyuncuya bir seçim hakkı tanırken, günümüzde senaryonun her bir noktasında seçim hakkı tanıyan yapımlar da baş gösterdi. Bu noktada yapımcıların kullandığı ufak aldatmacalar da mevcut tabii. Bazı oyunlarda seçimlerle senaryo etkilenmemesine rağmen, etkilenmiş gibi hissetirme yoluna gidildiğini görüyoruz. Bu yöntemin verimliliği ve etikliği uzun süredir tartışılıyor.

etkileşimli senaryo the walking dead
The Walking Dead

Mesela, Telltale Games sadece etkileşimli senaryo oyunları üzerine kurulmuş bir oyun şirketi olarak, çizgi roman şirketi Skybound ile anlaşıp çizgi roman oyunlarını seçim yapabilme olanağıyla beraber bizlere sundu. Çoğu oyunu yüksek puanlı oylamalara sahip olan bu şirket oyuncuları diğer yapımlara oranla daha çok duygusallaştırmayı başardı, bunun temel nedeniyse elbette etkileşimli senaryo metotunu kullanması.

sonic
Sonic

İnsanlar kendileri dışında ayrı bir benlik oluşturmaya meyillidir, oyunlar içerisinde bunları gösterebilmekse onlar için büyük bir fırsattır. Etkileşimli senaryolar işte tam olarak bunu sağladıklarından ötürü firmaların sıkça kullandığı, sevilen bir tür halini almaya başlıyor. Peki, soru şu; eğer etkileşimli senaryo temel alınarak bir film çekilseydi, örneğin John Wick filmini etkileşimli olarak izleseydik ve kimi vurabileceğimize karar verebilseydik, John Wick filmi film olmaktan çıkıp bir oyuna dönüşür müydü? Cevapsa hayır, bir oyunu oyun yapan şey içerisindeki beceri kabiliyetidir ve sadece seçim yapmak bir beceri gerektirmez. Ama karşımıza gelecek düşmanlarımızın kafasına bir mermi sıkmak için efor sarf etseydik, evet, bir oyun olabilirdi.

senaryo seçimi batman
Batman: The Telltale Series

Bu yazımızda sizlere etkileşimli senaryo metotundan ve bunun oyuncu üzerindeki etkilerinden bahsettik. Biz, etkileşimli senaryo oyunlarını çok seviyor, etkileşimli senaryonun hakkını veren oyunları oynamaktan büyük keyif alıyoruz. O halde, oyun dünyasında daha fazla etkileşimli senaryo görmemiz dileğiyle, oyunla kalın!