arama

Oyuncular Olarak En Nefret Ettiğimiz 5 Şey!

  • paylaş
  • paylaş
  • Deniz Göçer

Oyuncular olarak gözümüz çok da yükseklerde değil. Paramızın karşılığını almak, hile yapan insanlarla karşılaşmamak ve oyunumuzu akıcı şekilde oynamak gibi çok mütevazi isteklerimiz var. Ancak yıllardır sektörde olmalarına rağmen hâlâ oyun şirketlerinin bizi küplere bindirebilecek hatalara düştüğünü görüyoruz. Gelin bu hatalardan 5’ini sizlerle inceleyelim.

1- Bitmemiş oyunların piyasa sürülmesi

Ne kadar anlatsak az… Son yıllarda ortaya çıkan yeni trendle şirketler yarım yamalak oyunlarını “Erken Erişim” etiketiyle çeşitli platformlarda yayınlayıp astronomik fiyatlar istiyorlar. En azından bitirip isteyin be ağabey!

2- Oyunun kendi içerisinde olması gereken içeriği DLC adı altında satmak

Eski iyi günler….

Burada bahsettiğim şeyi muhtemelen hepimiz yaşadık. Oyunun kendisinde olması gereken içerikleri inatla satan firmalar ne yazık ki hâlâ var. Bakın değerli oyun şirketleri;
biz zaten 60$ gibi paralar verdiğimiz AAA oyunlarda bu içeriklere ekstra para ödemek istemiyoruz, sinirlendirmeyin bizi!

3- Oyun şirketlerinin oyuncuyu umursamaması

Bu çok geniş bir konu.. Ama kısaca değinmek istiyorum. Özellikle multiplayer oyunlarda hilelerin önüne geçilmiyor; geçilmediği gibi de sizin raporlarınız, şikayetleriniz
vs. umursanmıyor. Örneğin GTA V bunun en acısı olabilir. Hile yapan birisine mi denk geldiniz? Eğer etrafa para saçmıyorsa sorun değil, çünkü saçması halinde sizin değerli dolarlarınız Rockstar Games’in cebine “Shark Card” almak için girmez.

4- Türkçe dil desteğini bulunmaması

Türkiye pazarında çok rağbet görmeyen oyunlarda bu gayet normal. Ama ülkemizde milyonlarca kopya satabilen şirketler bile Türkçe dil desteğine sıcak bakmıyor. Bu kadar büyük bir pazarı görmezden gelmek ne kadar doğrudur, bu şirketlerin pazarlama departmanlarına sormak lazım.

5- Oyun fiyatları

Eğer AAA yapımları oynamak istiyorsanız yandınız! Çünkü bu yapımların fiyatları geçtiğimiz yıllarda o kadar arttı ki, para yetişmez oldu. Özellikle konsol oyuncularının en büyük baş belası olabilir. 2000-3000₺ verip konsolu aldıktan sonra 5-6 oyuna da bir konsol parası vermek, çok da iyi hissettirmese gerek.


etiketlerETİKETLER