Oyun Güncellemeleri Oyunları ve Oyuncuları Nasıl Etkiler?

Günümüzde oyun üreten şirketlerinin ürettikleri oyun, özellikle online bir oyunsa bunu belli periyotlar ile güncellemek zorundadır. Bunun temel nedeni oyun içerisinde bug dediğimiz hataları gidermek, olabilecek yazılımsal açıkları kapatarak hilelerin önüne geçmek ve oyuna yenilikler getirerek oyunu daha oynanabilir kılmak; veya bu yenilikleri DLC adı altında para karşılığında oyuncuya sunmaktır. Peki oyun güncellemeleri oyuncuyu olumsuz etkiliyor mu?

Pekâla oynadığımız oyuna gelen bu güncellemeler bazı durumlarda oyuncuyu olumsuz etkileyebiliyor. Yani oyun şirketleri bir yama sunduğunda, eğer oyun geliştirme aşamasında değilse aslında bir risk alınıyor. Oyuna gelen yama ne kadar büyükse riskte doğru orantılı olarak artıyor. Risk ne kadar büyük olursa, gelen geri bildirimlerin olumlu veya olumsuz olması da o kadar çok oluyor.

Oyun Güncellemeleri Oyuncu Kaybettirir mi?

Counter Strike : Global Offensive oyununun tarihindeki en riskli yamalarından biri Dust2 güncellemesidir. Oyunun en çok oynanan ve en eski haritalarından biri olan Dust2, aslında oyunun ismini duyduğunuzda aklınızda ilk canlanan şeylerden biri olsa gerek. 2017 yılının Şubat ayında gelen güncelleme haritayı değiştirdi. Ezberlenen yerler, bombayı nasıl atacağın ile ilgili aklında kendi kendiliğine oluşan harita bilgileri.. Hepsi bir anda değişti. Bu güncelleme ile oyunu oynayan mevcut oyuncu sayısı bir ivme kazandı. Fakat 15 gün gibi bir sürede oyunu güncel olarak oynayan oyuncularda uzun süreli bir düşüş yaşandı. Oyuncular yeni haritayı merak edip oynamak istediler. Fakat alışkanlıklarının değişmesi oyuncuları pek memnun etmese bile, Counter Strike isminin hakkı gereği yeni güncellemeleri ile kısa sürede yeniden çıkış yapmayı başardı. Buna rağmen eski oyuncuların hayalinde yeniden bir eski Dust2 mevcut. Valve daha sonrasında eski olan diğer haritaları beraberinde güncellemeye devam etti.

Bu yazıyı okuyan herkesin en az bir tane oyunu gelen güncelleme ile beraber silmiş olduğuna adım gibi eminim. LoL’e gelen yeni Sihirdar Vadisi, Dont Starve içinde yapılan temel değişiklikler, Payday’e her defasında gelen 5GB olan ama içi boş değişiklikler, Fortnite.. İnsanlar alışkanlıkları değiştiğinde bu durumdan rahatsız oluyorlar. Bu yüzden yapılacak güncellemelerin ufak ufak fakat sürekli olarak yapılması uzun vadede daha az risk, daha fazla başarı demek. Fakat geliştirme aşamasında olan oyunlar bu konunun dışında. Oyuncular geliştirme aşamasında buldukları oyuna her zaman şans vermekten kaçınmıyorlar. Geliştirme aşamasının bir parçası olmak genel anlamda oyuncuları memnun ediyor.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!