Oyun Dünyasının Epik Aşkları

Oyun denince günümüzde daha çok vahşet ve şiddet içerikli haberler gündeme geliyor. Lakin şu noktayı kaçırıyorlar ki; hikayelerin altında yatan sevgiler, aslında oyunun yapımcılarının oyunlarına duyduğu sevginin kaynağı. Tamamen aşk üzerine kurulu oyunlar bir elin sayısını geçmese de, hemen hemen tüm yapımlarda hikayelerin derinliğinde oyun dünyasının epik aşkları mevcut. Yeri geldik vurduk ya da vurulduk, yeri geldik kontrolden çıkıp önümüzdeki herkesi kılıçtan geçirdik, ancak her seferinde sevdik. Bu listemizde oyunlardan akıllara kazınan epik aşk hikayelerini derledik, başlamadan önce yazımızda bol bol spoiler olduğunu hatırlatalım.

Prince & Farah (Prince of Persia)

prince ve farah oyun aşk

Bu oryantalik hikayemizde uçarı prensimiz, Zamanın Kumları’nın serbest bırakılmasının ardından yaşanan felaketleri engellemek için zamanı geri almaya çalışıyor. Prensimiz, Hintli prenses Farah ile serinin ilk oyunu olan The Sands of Time’de karşılaşıyor. Uzunca bir süre boyunca peşinden oradan oraya koştuğumuz Farah, Prens ile bir şekilde bağlansa da, zamanı geri alıp başımıza açılan işleri önlediğimizde ne yazık ki Prens ile hiç tanışmamış oluyor.

Arthas & Jaina (Warcarft)

arthas ve jaina oyun aşk

Birtakım imkansızlıkların bir türlü yakasını bırakmadığı Arthas’ın Daelin Proudmoore’un küçük kızı Jaina’ya duyduğu platonik aşk, listemizin olmazsa olmazı. Arthas’ın kararı ile yolları ayrılan bu ikili, cesur prensin aldığı birtakım yanlış kararların ardından bir türlü bir araya gelemiyorlar.

Drake & Elena (Uncharted)

drake ve elena

Yerinde duramayan bela mıknatısı karakterimiz Drake ile güzel yüzlü maceraperest gazetecimiz Elena. Drake, tek kişilik ordu özelliği taşısa da, tatlı Elena’mızın yardımına ihtiyaç duyuyor illaki. Chloe’nin varlığı minik bir üçgen yaratsa da, kalbimiz Drake ve Elena için atıyor.

Mario & Peach (Mario)

mario ve peach mario oyun aşk

Mario her zaman kaledeki prenses için savaşır, değil mi? Bir prensesin peşinde yıllarını harcadı, senelerce o borunun içine gireyim, şu bayrağı indireyim diye kendini yıprattı. Peach her zaman başka bir kalede saklı olsa da Mario bu onurlu mücadeleden asla vazgeçmeyerek gönlümüzdeki yerini sağlamlaştırdı. Oyun oynayan ve oynamayan herkesin aşina olduğu bu aşk karşısında dillerimiz lal.

Ellie & Riley (The Last of Us)

ellie ve riley oyun aşk

İçimize içimize işlenen en güzel aşk hikayelerinden biridir bu. Zombilerle çevrili bir ortamda acaba aşk hikayesi ne kadar güzel işlenebilir ki? Tabi, söz konusu olan oyun The Last of Us ise tamamen kişisel davranacağım. Oyunun başlangıcından sonuna kadar, duygu yüklü bu oyunda, en keyifli anlar bu ikilinin arasındaki bağ idi.

Geralt & Yennefer (The Witcher)

geraly ve yennefer oyun aşk

Herkes Geralt ile Yennefer’in yaşadığı aşkı yaşamak, birbirlerine sıkıca bağlanmak isterler. Bazı aşklar ölümsüzdür. Yaralansan da, güçten düşsen de, o aşk kalesi yıkılsa da her zaman ölümsüzdür. Simsiyah saçlı, menekşe gözlü, yalnızca siyah veya beyaz giyen soğukkanlı büyücümüz Yennefer ile Geralt’ın aşkı da bu ölümsüz aşklardan. Tarafımız oldukça belli, Triss işine bakabilir.

Kratos & Lysandra (God of War)

lysandra ve kratos

Hayatı boyunca birçok kadınla birlikte olan Kratos, Lysandra ile tanışınca onunla olan bağını hemen hissetmişti. Kendi elleriyle inşa ettiği bu bağı, yine kendi elleriyle, gözü hiçbir şey görmeden yok etmişti. Karısının yalvarışlarına kulak asmayarak ailesinin sonunu getirmişti. Sonu kötü biten bu aşk, bir seriye can oldu.

Max Payne & Mona Sax (Max Payne)

Max Payne oyun aşk

Bu ikiliyi liseye almasaydık sanırım çok büyük haksızlık etmiş olurduk. En az baş karakter Max kadar karanlık bir karakter olan Mona Sax, adeta “femme fatale” kavramının somut tanımı. Ailesini kaybetmesiyle yaşadığı acıyı biraz olsun Mona Sax ile atlatabilen Max Payne, mutluluğa Mona’yla da ulaşabilecek değildi. Serinin ikinci oyunu Fall of Max Payne’de işlenen bu büyük sevda ne yazık ki Mona’nın ölümü ile sonlanıyordu.

Tidus & Yuna (Final Fantasy)

final fantasy aşk oyun

Bir mutsuz sona ulaşan aşk daha. Hiçbir Final Fantasy oyununda Yuna ve Tidus gibi bir ilişki göremeyeceğiz, görsek bile hepsi benzer olacak ama en orijinali ve güzeli hep bu oyunda kalacak.

47 & Diana (Hitman)

hitman aşk

Şimdi bu durum biraz karışık. Çoğu hayran bu ikiliyi beraber görmek isterken, çoğu sadece iş arkadaşları olduğunu savunuyor (ki bence iş arkadaşları :]). Hatırlarsınız, Blood Money’de Diana, 47’ye kişisel bir soru yönelttiğinde canım kelimiz bundan rahatsız olup konuyu değiştiriyordu. Absolution’a geldiğimizde yine aynı canım kelimiz, Diana için teşkilata kafa tuttu.

Ezio & Cristina (Assassin’s Creed)

cristina ve ezio, ikinci bir şans
İkinci Bir Şans

Cristina; her oyuncunun kalbinde bir ukte, bir sızı, bir acı. Ezio’nun tek ve gerçek aşkı. Floransa’nın en güzeli, uğruna intikam yeminleri edilmiş bir Vespucci kızı. “Keşke…” demişti Cristina Vespucci, büyük aşkı Auditore’nin kollarında ölüyorken, “…keşke ikinci bir şansımız olsaydı.”

Unutmayın, oyunlar sadece vahşetten oluşmaz. Bu yazımızda sizlere oyun dünyasının epik aşklarını derledik. Oyunları oynarken senaryoyu iyi takip etmeyi, yapımcıların size anlatmak istediği hayatları anlamayı unutmayın. Sağlıcakla!

Bu yazımız ilginizi çektiyse şunlara da göz atın:
Neden Hikayeli Oyunları Oynuyoruz?
Assassin’s Creed ve Değişim Öyküsü
Ayrıca daha fazla içerik için instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!


Fatma Kevser Aktuğ
Hitman'e gönül vermiş, oyun sever.