arama

Oyun Dünyası ve 2020

  • paylaş
  • paylaş
  • Fevzi Sönmez

2019 yılı; yapılan ön gösterimler, açıklamalar, sızıntılar ve verilen tarihler bakımından dolu geçti. Bunun yanı sıra yeni nesil konsolların da 2020 yılının son çeyreğinde piyasaya çıkacağı duyuruldu. 2020 yılı oyun dünyası için büyük bir yıl olacağa benziyor.

PlayStation 5

2020 yılında çıkacak olan konsollardan birisi olan PlayStation 5 konsolu ise CES 2020’de duyuruldu ve özellikleri yayınlandı. PlayStation 5’in 3D ses sistemi, ultra hızlı SSD, Ray Tracing (donanım tabanlı ışın izleme), haptik titreşim/uyarlanabilen tetikler ve ultra HD Blu-ray desteği gibi özellikleri olduğu yayınlandı.

2020’de Çıkacak Olan Oyunlar

O zaman fazla bekletmeden 2020 yılında çıkacak olan başlıca oyunlara geçelim.

1: Cyberpunk 2077

2020 yılının belki de en çok beklenen oyunu olan Cyberpunk 2077 çıkış tarihi 16 Nisan olarak belirlendi. Oyun genel olarak ütopik (kişiye göre distopik olarak da değişebilir) bir dünyada gelişmiş teknolojiler, araçlar, ve cihazların yer aldığı bir evrende geçiyor. Oynanış olarak fps shooter, rol yapma ve benzeri şekillerin harmanlanacağını biliyoruz.

2: The Last Of Us Part II

İlk oyunuyla büyük beğeni toplayan The Last Of Us serisinin 2. oyununun çıkış tarihi 29 Mayıs olarak belirlendi. Oyun dünyası bakımından sevilen oyun olan The Last Of Us’un ikincisi, ilk olarak PlayStation Experience 2016‘da duyurulmuştur.

3: Mount&Blade II: Bannerlord

Ülkemizde hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi olan, ayrıca Türk yapımı olan Mount and Blade serisinin ikinci oyunu Mount&Blade II: Bannerlord çıkış tarihi henüz belirli olmamasına rağmen Mart ayında erken erişime açılacağı biliniyor.

4: Half Life: Alyx

VR seçeneği ile piyasaya çıkacak olan Half Life:Alyx, Half Life hayranları tarafından dört gözle beklenen bir oyun haline geldi. bunun yanı sıra VR olduğu için oyuncu kitlesinin kısıtlı olacağı düşüncesi de göz ardı edilmiyor. Oyunun çıkış tarihi ise Mart ayı olarak belirlendi.

5: Watch Dogs: Legion

Watch Dogs serisinin 3. oyunu olan Legion’un çıkış tarihi 3 Mart olarak belirlendi.

6: Marvel’s Avengers

Marvel’ın Yenilmezler (Avengers) sinema serisinin oyunu, 15 Mayıs’ta çıkış yapıyor.