Outlander 2014

Outlander İnceleme: Bilinmeyen Dizi Önerisi

Outlander dizisi inceleme yazısına hoş geldiniz. Sizler için geçen sene değeri bilinmeyen diziler listenin videosunu hazırlamıştık. İçerisinde Peaky Blinders, Rick and Morty gibi diziler vardı. Mutluyuz ki artık dizi severler, bu dizilerin değerini biliyor ve izliyor. Biz de bu yazımızı ülkemizde değeri bilinmeyi en çok hak eden Outlander adlı diziyi sizlere önererek bu muazzam hikayeyi tüm dostlarımızın izlemesini istiyoruz.

Bu inceleme yazımızda Outlander dizisine ait spoiler bulunmayacak. Sadece diziyi izlemenize vesile olması adına size birkaç ayrıntıdan bahsedeceğim. O yüzden gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Outlander dizisinin inceleme yazısına öncelikle konusundan başlayalım…

Konusu

Kısaca konusundan bahsedecek olursak; 1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall; gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve o dönemdeki romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile tanışmasını, Jaime ile olan muhteşem öyküsünü anlatır.

Konusunu daha fazla anlatmak isterdim fakat çok fazla spoiler vermemek adına bu bilgiyle yetinmek en iyisi olacaktır. Çünkü dizide bilim-kurgu ve dönem özelliği çok iyi işlenmiş. 1700 ve 1900 yıllarının dönemi çok iyi anlatılmış. İlk sezon İskoçya’da geçiyor fakat, sizi büyüleyen diğer ülkelerin de dönemine zamanla geçiş yapacak. 1700 yıllarında yaşanan farklı ülkeleri görebileceksiniz. O anlar o kadar iyi işlenmiş ki, izlerken mest olmamak elde değil.

outlander inceleme

Outlander İnceleme: Tür ve Özellikleri

Öyle salt bilim-kurgu değil kesinlikle. Dönem ve aşk dizisi olarak da sınırlandıramayız. Birçok temayı bir arada barındırıyor, ve sanırım tam da bu yüzden diziyi izlenebilir kılıyor. Sosyo-antropolojik açıdan da enteresan ve ilgi çekici ögeler barındırıyor. Kültür, medeniyet, dini inançlar ve gelenekler, kadının ailede ve toplumdaki yeri, kölelik sistemi gibi birçok alanda özellikleri var.

Bir bakmışsınız biyografi türünde bir diziye dönmüş. Şu anda adı tarih kitaplarında efsane olarak gözüken isimlerinin hikayesini bir anda dizide işlendiğini görebilirsiniz. Klasik müzik sanatının efsane isimlerinden birisinin ismini bir anda görebilir, tüylerinizin diken diken olduğunu farkedebilirsiniz.

Outlander İnceleme

Az önce belirttiğim tüylerinizi diken diken olması konusu çok önemli bir detay. Bu dizi, eğer sadece 1700 yıllarında geçseydi, zamanda yolculuk kavramına hiç el atmasalardı, bu kadar etkilenmeyebilirdik. Çünkü zamanda yolculuk yapan Claire Randall’ın eşi bir tarihçi, ve kendisi savaş görmüş bir hemşire olduğu için tarihe de yeterli seviyede hakim. Kendimizi Claire’nin yerine koyduğumuzu hayal edemeden tutamıyoruz.

Bir düşünün, şu anda bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz. 200 sene öncesi Türkiye’sine veya Fransa, Amerika, İngiltere gibi ülkelere gitme fırsatı buluyorsunuz. Şu anda ders kitaplarında veya tarih, edebiyat kitaplarında adı altın harfler ile yazılan isimler ile tanışma fırsatı buluyorsunuz. Düşüncesi bile tüyleri ürpetmiyor mu? Bu dizi bu hissi çok ama çok iyi becermiş. İzlerken mest olmamak elde değil.

outlander konusu

Felsefi açıdan da yaklaşmak gerekirse; zamanda yolculuk yaparak önceden gerçekleşmiş bir olayı değiştirmek mümkün mü, geleceğimizi değiştirmek mümkün mü sorusuna çokça değiniyor. Bu soruların cevabını diziyi izleyerek öğrenmek mümkün.

Dizinin bazı ayrıntıları var ki; eğer gerçekten dikkat ederseniz delirmemek elde değil. Özellikle Claire’nin zamanda yolculuk yapmadan önceki zamanlarına dikkat ederseniz göreceksiniz. Benden size tavsiye, ilk bölümlere çok ama çok dikkat edin. Sonrasında o kadar iyi geliyor ki o ayrıntılar, tekrar söylüyorum ama başka bir kelime bulamıyorum sanırım. Evet, gerçekten yine sizi mest etmeyi başarıyor.

Outlander İnceleme: Oyunculuk

Claire ve Jaime karakterleri muazzam olan ayrıntılardan bir tanesi. Claire, estetik ve duru güzelliği ile erkek izleyicilerimizi, Jaime ise kızıl saçları ve muazzam yakışıklılığı ile kadın izleyicilerimizi büyüleyebilir. Aman dikkat etmek lazım. Oyunculukları aslında onları büyülüyen sebeplerden, çok temiz ve başarılı oyunculukları mevcut. Şu ana kadar oyunculuğundan nefret ettiğim tek bir isim yok. O konuda hiç şüpheniz olmasın asla.

outlander incelemesi
Caitriona Balfe (Claire Randall)
outlander inceleme
Sam Heughan (Jaime Fraser)

İzle

Hulu kanalına ait Outlander dizisi, şu anda 4. sezonu ile sezon finali yapmış durumda. 5. sezonu, 16 Şubat’ta devam edecek. Ülkemizde yayın hakları Netflix‘e ait. Outlander‘ın ilk dört sezonunu Netflix aracılığı ile izleyebilirsiniz.

Outlander İnceleme: Sonuç

Bu diziye başlarken öyle çok fazla seveceğinizi düşünmezsiniz. Kendine has atmosferi, konusu, özellikle de müzikleri ile ne olduğunu anlamadan sizi kendine aşırı derecede sevdirebilir, bir sonraki izleyeceğiniz diziyi Outlander’a benzer olmasını isteyebilirsiniz. Müzikleri, atmosferi, sinematografisi, yönetmenliği, oyunculuğu ile sizi mest edeceğine emin olabilirsiniz.

claire and jaime

Umuyoruz ki ülkemizdeki değerini kazanacak ve böyle güzel bir diziyi bütün dostlarımız izleyebilecek. Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın hazırlamış olduğu Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizisi: See adlı yazımıza göz atmayı unutmayın. Outlander defterini kapattığımıza göre… Bir sonraki dizi incelemesi yazısında görüşmek dileğiyle, keyifli seyirler dostlarım.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.