SUV otomobil

Otomotivin Devleri ve SUV Aşkı

Günümüzde popülerliği ile dikkat çeken SUV otomobillerin üretimi ve tasarımı konusunda markalar adımlar atamaya devam ediyor. Peki ama SUV otomobil modelleri neden popüler? SUV modellerin dünü, bugünü ve yarını.

Dün

SUV otomobil
Land Rover Discovery

Aslında her şey 3 yıl öncesine dayanıyor. 2018 yılına girmeye çok yakınken firmaların sedan, crossover ve SUV arasında karar vermeye başladığı bir döneme. Fakat bu dönemde SUV otomobiller için atılan adımlar diğer otomobil tiplerini etkilemedi. Hatta çoğu marka lüks sedan ve giriş segmentinde bulunan otomobillerine yenilerini kattı. İşte böyle bir dönemde SUV popülerliğini yakalamaya başladı.

Bazen durumlar o kadar karışık bir duruma sürüklendi ki adını ilk defa duyduğumuz tasarım stüdyoları sedan ve SUV otomobil tasarımlarını paylaşmaya başladı.

İşte SUV konusunda yığılma yaşanan ilk yıl böyleydi. Ama Neden?

İnsanların sahip olduğu otomobiller ve istekleri sedan yönündeydi. Çünkü sedan otomobillerin sahip olduğu özellikler çok fazla ve “yeterliydi“. İnsanlar sahip oldukları sedan otomobiller ile işe gidip gelebiliyordu. Bununla birlikte tatillerine gidip gelebilmekteydi.

Fakat insanlar sahip oldukları yaşantılarını ufak değişiklikler ile değiştirmeye başladı. Bununla birlikte yaşantılarımızda yer edinmiş otomobillerin yetersiz olduğu durumlar ortaya çıkmaya başladı.

Buna örnek verebileceğimiz en basit durumlar artan aile üye sayısı ve gittiğimiz tatil yerleri oldu.

İşte bu durum otomobil üreticileri için yeniliklerin kapısını açmak için en önemli konuydu. Fakat konu üreticiler için biraz daha farklı ilerliyordu. Çünkü üreticiler zaten SUV model otomobiller üretmekteydi ve sedan otomobillerden oldukça farklıydı. Ama insanlar artık SUV tipinde olan otomobillerinde sedan hissiyatı almak istiyordu.

İşte bu durum halihazırda olan SUV tipi otomobiller için yeni dönemin başlangıcı oldu.

Bugün

SUV otomobil
2020 Volvo XC90-R – Banff

Günden güne değişen ve gelişen SUV konusu günümüzün en popüler otomobil konularından birisi haline geldi. Çünkü insanların otomobillere olan bakış açısı değişmeye başladı. Ve bu durumu otomobil üreticileri olması gerekenden daha iyi yönettiler.

Böylelikle günümüzün SUV anlayışı ortaya çıkmış oldu. Artık daha sportif ve şehir içi anlayışına uygun bir otomobil. Bu durum sadece SUV ile sınırlı kalmadığını belirtmek fayda var. Hemen hemen tüm otomobil tipleri şehir içi yapıya uygun bir yapıda değişim gösterdi.

Bu süreçte insanların tercih ettiği elektrikli otomobil furyasından da nasibini alan SUV otomobiller fiyat ve daha yüksek benzin maliyetinden kurtulmuş oldu.

Fakat yıllardır insanların tercihi olan sedan otomobil satış sayısı konusunda değişen çok fazla şey olmadı. Halen sedan satış sayısı oldukça yüksek.

SUV otomobil
2021 VW ATLAS

Sedan otomobillerinde yakalanan satış sayısı SUV konusunda markaların geri adım atmasına engel olmadı. Çünkü yıllardır yakalanamayan SUV başarısı 2 yıl içinde değişiklik göstermiş ve markaların yeniden yapılanmasına sebep olacak kadar güzel ilerliyordu.

Tüm bunların etkisini anlamak için diyebileceğimiz çok basit cümle var: Sedan modellerinin üretimi ve tasarım süreci durdurulmaya veya yavaşlatılmaya başlandı.

Lexus lüks sedan konusunda çığır açan bir marka olmasına rağmen Avrupa pazarında yakında sadece SUV ve crossover ile devam etmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte Mayıs 2020 tarihinde en fazla satışı yapılan otomobillerin içerisinde Ford Kuga yer almakta. Avrupa ve Amerika pazarında iddialı olan Volkswagen satış sayılarında ve üretim konusunda son yılların en iyi SUV başarısını yakalamış bulunmakta.

Yarın

SUV otomobil
Lexus LF-1

Günümüzde ve geçmişimizde SUV konusu her zaman kafa karıştırıcı olmasına rağmen üreticiler bu konuda gelecek hakkında çok sayıda plana sahip. Bununu nedeni ise SUV tipi otomobillerin sahip olduğu ilgi nedeniyle insanların kafasında seçenek haline gelmiş olması.

Hatta bugün atılan adımların yetersizliği ile kafayı bozmuş olanlarca marka olduğunu biliyoruz. Bu markaların çoğu konsept otomobil olarak SUV tanıtmakla beraber teknolojilerini SUV otomobiller ile tanıtmakta.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.