Otomatik Portakal Kitabından En İyi 10 Alıntı

Otomatik Portakal Kitabından En İyi 10 Alıntı

1971 yılında sinemaya da uyarlanan Otomatik Portakal eserinin yazarı Anthony Burgess, tümör nedeniyle 1 yıldan az ömrü kaldığını öğrenmiş ve ölümünün ardından karısının geçimini sağlaması için kitaplar yazmaya başlamıştır. Daha sonra ise yanlış tanı koyulduğu öğrenmiş ancak artık ünlü bir yazar olmuştur. Yaşamında vuku bulan bu olayın izleri onun bu eserine de yansımıştır.

Alıntılar yapacak olduğumuz Otomatik Portakal eserini yeraltı edebiyatı olarak nitelendirebilmek mümkündür. Son olarak küçük bir dipnot verecek olursak Otomatik Portakal, kitap çetesinin başı olan Alex’in bakış açışından anlatılmış ve konu olarak Alex ve çetesinin öyküsü kaleme alınmıştır.

İşte Otomatik Portakal Kitabından En İyi 10 Alıntı:

Otomatik Portakal Kitabından En İyi 10 Alıntı

“Tanrının istediği iyilik mi yoksa iyiliği seçebilme şansına sahip olabilmek mi? Kötülüğü seçen biri gerçekte iyiliğe zorlanan birinden daha mı geçerli Tanrının gözünde?”

Otomatik Portakal

“İyilik içten gelir. İyilik bir seçimdir. Bir insan seçim yapamıyorsa, insanlıktan da çıkmıştır.”

Otomatik Portakal

“Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim.”

Otomatik Portakal

“Dünyaya ciyakladım: “Elveda, elveda, beni bitirdiniz. Tanrı sizi affetsin.” Sonra denizliğe çıktım, sol tarafımdan bangır bangır müzik geliyordu. Gözlerimi kapadım ve suratımda soğuk rüzgarı hissettim. Sonra da atladım. “Tanrı sizi affetsin.”

Otomatik Portakal

“Artık az kalmıştır herhalde. Bitmek üzeredir. Acının doruklarını yaşadım ve daha fazla acıya dayanamam.”

Otomatik Portakal

“İyiliğin sebebini aradıkları yok, öyleyse niye tersini merak ediyorlar ki?”

Otomatik Portakal

“Evet gençlik, gençliğini yapacaktır. Ama gençlik, hayvanlar gibi davranmaktır. Hayır, tam olarak hayvan gibi değil de, daha çok şu küçük oyuncaklar gibi davranmaktır. Hani sokaklarda satarlar ya, içinde mekanizması, dışında da anahtarı olan küçük teneke adamlar vardır, anahtarını grr grr grr kurarsın, bıraksın yürür gider ya kardeşlerim. Ama düz çizgide gider ve tabii bir şeylere toslar, düz gider tos tos toslar, yaptığından da vazgeçemez. İşte genç olmak, bu küçük makineler gibi olmaktır.”

Otomatik Portakal

“Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir.”

Otomatik Portakal

“Karşımdaki güçler bağırarak konuşurken, ben sadece fısıltıyla direnebiliyorum. Anlıyor musun demek istediğimi?”

Otomatik Portakal

“…zavallı çocuk, ne çileler çekmişsindir. Modern çağın bir kurbanısın…”

Otomatik Portakal

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Esra Nur Zileli
Satır aralarını dipnotlarla bezeyen biri.