Genç Osman'ın Katli

Osmanlı Tarihinde Bir Kara Leke: Genç Osman’ın Katli

Osmanlı tarihinde acı bir olay olarak kalan hatta kara bir leke olarak tanımlayabileceğimiz yeniçeriler tarafından vahşice öldürülen; halen hatıralarımızda yer eden ve aklımıza geldiğinde tüyler ürperten Osmanlı padişahı Genç Osman’ın Katli hakkında bilgileri sizin için bir araya getirdik.

Genç Osman Kimdir?

Genç Osman'ın Katli

16. Osmanlı padişahı ve 95. İslam halifesidir. Babası I. Ahmed, annesi Mahfiruz Hatice Sultan‘dır. Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren Osmanlı padişahları saray içinden evlenmiştir ancak Genç Osman bundan farklı olarak Şeyhülislam Es’ad Efendi‘nin ve Pertev Paşa‘nın kızları ile evlendi.

Genç Osman’ın Katli

II. Osman, Osmanlı tarihinde yeniçeri tarafından ilk öldürülen padişahtır. Bu olay Osmanlı tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Genç Osman çıktığı Lehistan seferinde yeniçeri ocağının isteksizliğini görmüş seferden sonra bir takım askeri yenilik yapma kararı almıştır.

Yeniçeri ocağında yapmış olduğu sayımlarda asker sayısının maaş defterindeki kişi sayısından az olduğunu anlayınca fazladan para vermeyi kesti. Bunun sonucunda ocakta Genç Osman‘a karşı bir muhalefet oluştu.

Sultan Genç Osman, Hotin seferine giderken Kösem Sultan‘ın oğlu Şehzade Mehmet‘i idam ettirdi bunun üzerine halkta da huzursuzluk başladı.

Sultan Genç Osman‘ın Haleb, Erzurum, Şam ve Mısır beylerbeylerine asker yazdırmak için gizli bir irade gönderir. Sarayda adamları olan yeniçeriler tarafından bu durumun öğrenilmesi, bardağı taşıran son damla olur.

Sultan Genç Osman asker toplamak için Anadolu‘ya bizzat kendisi gitmek istiyordu. Ancak yeniçeriler padişahın Anadolu’ya geçmesi engellemekte kararlıydı. Başka çaresi kalmayan Genç Osmanhacca gitme” kararı almıştı. Bu karar Osmanlı tarihinde bir ilkti.

Arpalıkları kesilen ulema ile geleceklerini tehdit altında hisseden yeniçeriler ayaklanarak Süleyman Ağa gibi bazı kişilerin idamını II. Osman‘dan istediler ancak bu istekleri kabul edilmeyince 19 Mayıs 1622 tarihinde isyan başladı.

Genç Osman'ın Katli

Nasıl Öldürüldü?

Sarayı basan isyancılar I. Mustafa’yı padişah ilan ettiler bunun üzerine yeniçeri ağası Ali Ağaya sığınan Genç Osman, Ali Ağaya isyancıları ikna etmesini söyledi ancak isyancılar Ali Ağayı öldürdü.

İsyancıların eline geçen II. Osman beygire bindirilerek yol boyunca hakaretlere maruz kaldı. Yedikule Zindanları‘na hapsedilen II. Osman vahşi bir şekilde etkisiz hale getirilince boğularak öldürüldü.

Genç Osman‘ı öldüren yeniçerilerden biri Genç Osman’ın kulağını keserek I. Mustafa‘nın validesine getirmiştir.

Genç Osman’ın naaşı babası Sultan Ahmed‘in türbesine götürülüp gömüldü. Bu olay Osmanlı tarihinde bir kara leke olarak kalmıştır.

Genç Osman'ın Katli

Osmanlı Tarihinde Bir Kara Leke: Genç Osman’ın Katli” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Metincan Dikmen
Hürriyet kahramanının izinden... Bir Parça Tuhaftık