orta doğu canlı harita

Orta Doğu Canlı Harita – Sürekli Güncel!

Orta Doğu Canlı Harita:

Bir Parça Tuhaftık ekibi aracılığı ile hazırlanmış olan, güncel ve günlük olarak Orta Doğu gelişmelerine ulaşabileceğiniz haritamız üstte bulunmaktadır. Mouse orta tuşu, klavye ve navigasyon tuşları aracılığı ile yakınlaştırıp, uzaklaştırabilirsiniz. Her renk, bölgeye sahip olan silahlı kuvvetlerin ismini barındırır. Harita üstünde renklere tıkladığınızda isimleri görebilirsiniz.

Mavi: Türk Silahlı Kuvvetleri/SMO

Kırmızı: Suriye Rejimi

Yeşil: SMO/TSK

Sarı: PKK-YPG

Arap Baharı ile fitili ateşlenen Orta doğu, her gün ardı kesilmeyen silah seslerine maruz kalıyor. Şanlı ordumuz Türk Silahlı Kuvvetleri, vurduğu darbeler ile bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Uçakların düşürülmesi, kapıların açılması, mültecilerin Avrupa’ya akınları ve daha fazlası. İdlib olayları gündeme geldiğinden beri SİHA’larımızın ne kadar güçlü ve etkili olduğu medyaya yansıdı. Zaten bu güce sahip olan SİHA’larımız, tüm dünya medyasında yer edindi. Ayrıca Türkiye’nin askeri gücünü küçümseyen ülkelere, yapabileceklerini ve cesaretini küçümseyen ülkelere ciddi bir ders oldu. 27 Şubat gecesi, Rusya tarafından şanlı ordumuzun hareket halindeki konvoyuna gerçekleşen sözde “yanlışlıkla yapılan saldırı” sonucunda 38 şehit verdik. Verdiğimiz 38 şehit sonucunda aldıklarımız oldukça yetersiz olsa bile, 38 kardeşimizi kaybetmiş olsak bile, şehitlerimiz uğruna şanlı ordumuz iyi iş çıkarmaya devam ediyor. İçimizdeki acıyı vurduğumuz uçaklar, öldürdüğümüz teröristler dindirmiyor.

Orta Doğu
Orta Doğu Canlı Harita

Orta Doğu Canlı Harita: BPTMAP

Son 3 ayda Rusya ve Suriye Ordularının düzenlediği saldırılarda 800.000 Suriyeli mülteci Türk sınırının yakınlarına kaçtı. Rus ve Suriye ordularının saldırı düzenlediği İdlib’te genel olarak Suriye ordusu avantajlı durumda. Bunun ilk sebebi Rusların elinde bulunan Ural Dağlarındaki ağzına kadar dolu Sovyet bombaları. Rusların ağzına kadar dolu bir cephaneliği olduğu için bunları 7/24 İdlib’e dökerek elden çıkarıyorlar. Hem de bu sayede sivilleri ve bazı muhalifleri Türkiye sınırına atıyorlar. Muhalifler ne kadar sıkışırsa Rusların düzenledikleri saldırılar o kadar etkili oluyor. Çünkü küçük bir alanda sıkışmış birlikleri bombalamak, araziye yayılmış birlikleri bombalamaktan daha öldürücüdür. Unutmayın ki Orta Doğu’da dengeleri hiçbir ülkenin bakanlığı veya cumhurbaşkanının sözleri belirlemez, sahada kim güçlüyse, kimin silahından kurşun çıkıyorsa o belirler. Yazının devamına ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca İdlib 27 Şubat – 3 Mart tarihli yaşanan olayların tüm verilerinden haberdar olmak için tıklayınız.

Telegram: t.me/birparcatuhaftik